Na co zwrócić uwagę przy wyborze wzmacniacza?

Wybierając wzmacniacz, nie sposób nie brać pod uwagę takiego parametru jak moc. Jest ona podawana najczęściej jako wartość RMS (Root Mean Square) lub moc znamionowa.

Są to dwie najbardziej wiarygodne wartości, w odróżnieniu od mocy PMPO (Peak Music Power Output), która nie mówi zbyt wiele o rzeczywistych, praktycznych możliwościach wykorzystania wzmacniacza pod względem mocy. Teoretycznie im większa moc na pojedynczy kanał wzmacniacza, tym lepiej.

Nie mniej istotna jest stabilna praca wzmacniacza. Producenci podają najczęściej wartość impedancji, od której wzmacniacz pracuje stabilnie. Najczęściej są to 2 Ω, a niektóre modele pracują stabilnie już przy obciążeniu o wartości 1 Ω. Dobra stabilność wzmacniacza świadczy o jego dużej wydajności prądowej.

Przy doborze wzmacniacza można wziąć pod uwagę parametr określany jako współczynnik tłumienia. Może on przyjmować różne wartości zależnie od tego, jakiego rodzaju kable połączeniowe będą wykorzystywane. Impedancja kabli połączeniowych, sumując się z impedancją wyjściową wzmacniacza, zmniejsza ów współczynnik.

Producenci w specyfikacji wzmacniaczy samochodowych podają wartość stosunku poziomu sygnału użytecznego do poziomu szumu (ang. signal to noise ratio), który zwykle oznaczany jest jako S/N lub SNR i podawany w decybelach.

W wypadku wzmacniaczy dwukanałowych (stereofonicznych) istotne jest tłumienie przesłuchów międzykanałowych. Im większa wartość tłumienia, tym lepsza separacja kanałów, a więc lepsza jakość dźwięku.

W wypadku wzmacniaczy samochodowych producenci podają często pasmo przenoszenia. Z punktu widzenia kupującego nie ma jednak ono aż tak istotnego znaczenia jak przy wyborze głośników samochodowych. Wzmacniacz samochodowy może mieć bowiem pasmo przenoszenia znacznie szersze niż głośniki samochodowe i przekraczające zakres pasma akustycznego słyszalnego przez człowieka.

2016-12-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket