Odpowiednie wzmocnienie to podstawa

Odpowiednie wzmocnienie to podstawa

W samochodowej instalacji audio-wideo odpowiednie wzmocnienie sygnału dźwiękowego jest niezwykle ważne. Jeżeli chcemy rozbudować nagłośnienie zamontowane fabrycznie w samochodzie, wówczas wzmacniacze wbudowane w radioodtwarzacz mogą okazać się niewystarczające.

Zewnętrzny wzmacniacz przyda się wtedy, gdy w aucie będziemy chcieli zainstalować głośnik niskotonowy lub skrzynię basową wymagającą dodatkowego zasilania. Wykorzystując zewnętrzny wzmacniacz (lub kilka wzmacniaczy) o odpowiedniej liczbie dostępnych kanałów, możemy w samochodzie stworzyć nawet system audio-wideo zbliżony funkcjonalnie do tego, który znamy z zestawów kina domowego.

Od monofonicznych po wielokanałowe

Wśród dostępnych w sprzedaży wzmacniaczy samochodowych możemy spotkać konstrukcje o różnej liczbie kanałów audio. Do najpopularniejszych należą wzmacniacze jedno-, dwu- oraz czterokanałowe, choć na rynku możemy spotkać nawet modele sześciokanałowe. Liczba kanałów wzmacniacza oraz dostępne funkcje determinują możliwości jego wykorzystania. Konstrukcje monofoniczne (jednokanałowe) wykorzystuje się przede wszystkim do zasilania głośników niskotonowych i pasywnych skrzyń basowych. Model dwukanałowy można wykorzystać do zasilenia lewego i prawego głośnika przedniego lub (po zmostkowaniu kanałów), podobnie jak monoblok, do zasilenia głośnika niskotonowego. Wśród modeli dwukanałowych możemy spotkać konstrukcje zwane „dual mono”, które są jakby dwoma monoblokami zamkniętymi w jednej obudowie. Wzmacniacz taki ma niemal całkowicie odizolowane od siebie dwa kanały (przede wszystkim jeśli chodzi o zasilanie). Taka konstrukcja znacznie poprawia separację między kanałami, co przekłada się na lepszą jakość przetwarzania sygnału stereofonicznego i zwiększa jego dynamikę.

Znacznie rzadziej spotykane są modele trzykanałowe, które stanowią połączenie wzmacniacza stereofonicznego z monoblokiem. Taka konstrukcja umożliwia zasilenie zestawu złożonego z głośników przednich (dla lewego i prawego kanału stereo) oraz subwoofera. Popularniejsze są czterokanałowe konstrukcje wzmacniaczy. Stanowią one połączenie dwóch wzmacniaczy dwukanałowych w jednej obudowie. Taki model daje znacznie więcej możliwości użytkownikowi. Może on być wykorzystany do zasilenia dwóch par głośników stereo (np. przednich i tylnych). Po zmostkowaniu jednej z par kanałów wzmacniacz taki może stanowić konstrukcję trzykanałową i zasilać głośniki przednie oraz subwoofer.

Wśród konstrukcji wzmacniaczy dostępne są ponadto modele pięcio- i więcej kanałowe, które wykorzystuje się do zasilenia złożonych samochodowych instalacji audiowizualnych.

Odpowiednie wzmocnienie to podstawa

Wzmacniacz samochodowy może umożliwiać modyfikację brzmienia sygnału audio przetwarzanego przez poszczególne kanały. Wówczas wyposażony jest on np. w korektory i filtry pasmowe.

2016-12-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket