POLSKA KORPORACJA RECYKLINGU

Odwiedziliśmy ultranowoczesny zakład przetwarzania ZSEE

Odwiedziliśmy ultranowoczesny zakład przetwarzania ZSEE

Na zaproszenie Polskiej Korporacji Recyklingu (PKR), działającej nieprzerwanie od 2006 roku, redakcja „InfoProduktu” miała możliwość i zarazem wielką przyjemność odwiedzić jedne z największych i najnowocześniejszych zakładów przetwarzania sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) w Polsce.

Mieszczące się w Lublinie okazałe linie technologiczne PKR zostały zaprojektowane z myślą nie tylko o nowoczesnym i bezpiecznym demontażu i recyklingu zużytego sprzętu, ale i zaawansowanej produkcji składników dla przemysłu czy sektora usługowego. Odzyskuje się tu nie tylko wiele cennych surowców, takich jak metal czy szkło, ale i wytwarza ultranowoczesne i „czyste” granulaty do tworzyw sztucznych. Są one ponownie wykorzystywane przy produkcji urządzeń gospodarstwa domowego czy elektroniki konsumenckiej. Część z nich używana jest do wielu zaskakujących i niezwykle praktycznych celów. O tym wszystkim przeczytają Państwo w niniejszym artykule.

Wiedza i doświadczenie oraz niezbędna pasja

Przybywające do PKR z całej Polski urządzenia AGD i RTV, a także sprzęt IT, e-rowery czy panele fotowoltaiczne trafiają w odpowiedzialne ręce i bez wątpienia na najlepsze na świecie taśmy recyklingowe. Wszystkie procesy odbywają się tu pod czujnym okiem bezbłędnych i perfekcyjnych w każdym ruchu robotów i wręcz futurystycznych maszyn. Oczywiście, rola człowieka jest tu nadrzędna i w wielu sferach jest i pozostanie niezastąpiona.

Smutna wiadomość dla wszystkich oczekujących, że magiczna cyfryzacja oraz szumnie zapowiadana AI wyręczą ich w pracy, włącznie ze zrobieniem śniadania w przerwie dłuższej od… samej pracy, jest taka, że owszem, cyfryzacja i robotyka pomogą, ale bez wiedzy ludzkiej, pasji i doświadczenia nie ma mowy o wytwarzaniu czegokolwiek, zwłaszcza w procesie recyklingu. Wymaga on akademickiej wiedzy i dodatkowo niebotycznych inwestycji i najlepszych rozwiązań. Mówimy bowiem o ekologii i opanowaniu wielu niebezpiecznych dla środowiska związków.

W pewnym sensie jest to totalna odwrotność dzisiejszej produkcji. Obecny przemysł nastawiony jest na wytwarzanie niezliczonych mas urządzeń, trafiających na krótką chwilę w ręce próżnego homo sapiens, który chwilę się nimi pobawi, a efektem tej zabawy są góry śmieci i zdegradowane środowisko naturalne.

O wszystkim tym wiedzą i doskonale rozumieją to właściciele i założyciele Polskiej Korporacji Recyklingu – Grażyna Rokosz oraz Witold Chemperek. Bez dwóch zdań ich wieloletnia znajomość branży, ogromne doświadczenie i oddanie sprawie przyniosły sukcesy PKR na polskim rynku ZSEE.

Z-wizyta-u-Polska-Korporacja-Recyklingu-3

Wszystkie procesy odbywają się w zautomatyzowany sposób, oczywiście pod czujnym okiem fachowców oraz… oprogramowania i komputerów.

„Nasza szkapa” – system zbierania ZSEE

„Nasza szkapa” – system zbierania ZSEE

O tym, jak wygląda w praktyce w Polsce system zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), mówiliśmy na przestrzeni dekad wielokrotnie. Za każdym razem przewijały się tam te same słowa: „bałagan”, „absurd”, „nonsens”, „kwity”…

Jak w znanym powiedzeniu – „koń jaki jest, każdy widzi”, nasza branża owe „stworzenie” obejrzała w kilku już mizernych odsłonach. Od początku zasady funkcjonowania i kontroli systemu ZSEE tworzonego przez (także niezliczone już) rządy i ich fachowców oraz doradców przypominały i przypominają bardziej fabułę i bohatera szkolnej lektury „Nasza szkapa” niźli zaplanowany, przemyślany, w pełni logiczny i – co najważniejsze dla biznesu – przewidywalny system. Z tego punktu widzenia zadziwiająco szokujący jest fakt, jak niewyobrażalnie profesjonalny, dobrze wyposażony jakościowo i przemyślany jest zakład PKR w Lublinie. Wyprzedza ową logikę systemu minimum o dekadę. Sam system mniej więcej zaś o wiek, i to chyba ten z rewolucji przemysłowej. Pozostaje jedynie otwarte pytanie, czy będzie to nad Wisłą w pełni docenione.

Tak na marginesie przychodzi na myśl jeszcze jedna konstatacja. Nie ujmując nic żadnej inicjatywie rynkowej, jest jednak kolosalna różnica w prowadzeniu wielomilionowych inwestycji w ekologię, wyszkolenie ludzi, zakup maszyn i technologii czy oprogramowania w oparciu o niestabilne i ułomne prawo, zbliżone do wybranego losowania totolotka a obsługą i sprzedażą gotowego, ładnie zapakowanego produktu.

Z-wizyta-u-Polska-Korporacja-Recyklingu-5
Ogromne wrażenie robi nie tylko wielkość i skala zakładu, ale i ogrom inwestycji
i zgromadzonych tu nowoczesnych maszyn oraz zastosowanych unikalnych technologii.

Innowacyjne możliwości PKR

Zakład PKR posiada nowoczesne linie technologiczne, które w sposób w pełni automatyczny całkowicie przetwarzają i segregują frakcje z urządzeń AGD, RTV, IT, elektrycznego sprzętu sportowego oraz innych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Panują tu permanentny porządek i ściśle określone reguły, które wszędobylskim dziennikarzom nieco w pracy przeszkadzają. No niestety, nie wszędzie można wejść i nie wszystko zobaczyć z bliska. Całością sterują najnowszej generacji sterownie cyfrowe, obsługiwane przez komputery i zaawansowane programy informatyczne. Automatyka przemysłowa należy tutaj do światowej czołówki, a niektóre z linii są jedynymi takimi nad Wisłą. Osoby z branży recyklingu powinny je zobaczyć na własne oczy niczym branżową mekkę.

Ciekawostką jest fakt, że linia do recyklingu lodówek przetwarza dziennie od 1200 do 1400 sztuk lodówek, zarówno starszych, jak i nowej generacji. Takim wynikiem może dziś pochwalić się tylko PKR.

W codziennej pracy PKR stosuje podejście zgodne polityką zrównoważonego rozwoju. Firma ma przy tym, jako jedyny zakład przetwarzania w Polsce, w pełni wdrożony i certyfikowany Europejski System Zarządzania Środowiskowego (EMAS) i jest co rok audytowana.

Jak podkreśla Witold Chemperek: PKR od początku swojej działalności dąży do zeroemisyjności i przetwarzania zużytego sprzętu według zasady „zero waste”. Aby osiągnąć wszystkie te cele, firma stale inwestuje w badania i rozwój.

W roku 2020 PKR wyodrębniła samodzielną jednostkę organizacyjną, jaką jest dziś Centrum Badawczo-Rozwojowe PKR (CBR). Prowadzone są tam prace badawcze i wdrożeniowe, a ich efektem jest nie tylko usprawnienie i unowocześnienie już dziś najwyższych lotów instalacji, ale i opracowywanie nowych surowców do produkcji czy ochrony środowiska, takich jak polimery, metale – w tym metale tzw. „krytyczne”, oraz re-surowce mineralne. CBR współpracuje z ośrodkami badawczymi czołowych polskich uczelni, jednostkami Polskiej Akademii Nauk oraz instytutów naukowych.

Efektem wszystkich tych prac jest stworzenie unikatowej w skali europejskiej i światowej technologii produkcji wysokowydajnego sorbentu poliuretanowego o znakomitych właściwościach absorpcyjnych (hydrofobowych), który powstaje w 100 proc. z recyklingu. „Re-Absorbent Oil”, bo tak brzmi jego zastrzeżona nazwa, służy m.in. do skutecznego zbierania zanieczyszczeń olejowych i ropopochodnych z powierzchni stałych i z powierzchni wód. Bez wątpienia tego typu rozwiązania zastąpią w przyszłości znane nam z dróg pomarańczowe plamy po wypadkach czy mało efektywne zbieracze fizyczne umieszczane na lustrach wody w wypadku katastrof ekologicznych.

Zastosowań zresztą może być nieskończenie wiele. W laboratoriach PKR testuje się np. rodzaj specjalnego ekogranulatu, który zbierałby zużyty olej… z patelni po smażeniu. Prawda, że praktyczne? I wszystko z wydawać by się mogło bezużytecznej pralki czy telewizora. Oczywiście, za tak innowacyjnym recyklingiem stoją najnowocześniejsza technologia, pomysłowość, ale i głęboko osadzona w świadomości PKR odpowiedzialność ekologiczna.

Jak podkreśla Grażyna Rokosz: stale unowocześniany odzysk tworzyw sztucznych w PKR, nie jest tylko sposobem na pozyskanie cennych składników do produkcji nowych urządzeń AGD czy RTV. To także skuteczna walka z zanieczyszczaniem środowiska. Dla przykładu wyprodukowanie jednej pralki z materiałów polimerowych wyseparowanych i przetworzonych w naszych zakładach pozwala zredukować emisję CO2 aż o 9,62 kg w stosunku do użycia materiałów pierwotnych.

Dodajmy, że funkcjonują przy tym kategorie, w przypadku których wyniki te są jeszcze bardziej okazałe i zarazem zdumiewające. Otóż w przypadku kserokopiarki będzie to aż 42 kg(!) redukcji emisji CO2 na 1 urządzenie. Te wyniki stawiają polską firmę w absolutnej światowej czołówce pod względem osiągnięć badawczych i technologii recyklingu.

Z-wizyta-u-Polska-Korporacja-Recyklingu-7
Bez wątpienia PKR to jeden z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce,
ale i w Europie zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Co tak naprawdę na co dzień robi PKR?

Czytelnik po przeczytaniu powyższych rozdziałów może dojść do wniosku, że PKR to proekologiczna, ultranowoczesna jednostka badawcza zajmująca się doświadczeniami „na” sprzęcie AGD-RTV i przy okazji jego recyklingiem. Nic bardziej mylnego!

Polska Korporacja Recyklingu to z krwi i kości spółka, która współpracuje z największymi w kraju organizacjami odzysku, producentami, sieciami handlowymi czy samorządami i władzami lokalnymi, przyjmując od nich zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Oferta PKR w tym zakresie, poza jakością i aspektami ekologicznymi, nie odbiega od rynkowych standardów i pomaga w spełnieniu obowiązków i wymagań, jakie nałożyła ustawa o ZSEE. Zasady odbioru sprzętu w ramach ZSEE określać oczywiście musi z mocy prawa każdorazowo umowa o współpracy. Warto przypomnieć, że producenci, importerzy oraz dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia sprzętu są zobowiązani ustawą o ZSEE do zorganizowania i sfinansowania zbierania, przetwarzania, odzysku, w tym recyklingu, oraz unieszkodliwiania zużytego sprzętu przeznaczonego zarówno dla gospodarstw domowych, jak i również dla innych użytkowników.

Z-wizyta-u-Polska-Korporacja-Recyklingu-9
W PKR odzyskuje się nie tylko wiele cennych surowców, takich jak metal czy szkło,
ale i wytwarza ultranowoczesne i „czyste” granulaty do produkcji tworzyw sztucznych.

Zamiast zakończenia, czyli certyfikaty PKR

Oczywiście, tak nowoczesny i tak przychylny środowisku naturalnemu zakład ma szereg certyfikatów i otrzymał wiele niezliczonych nagród. Nie sposób wszystkich ich wymienić i odnotować, ale warto pochylić się nad tymi najistotniejszymi od strony ekologii czy codziennej działalności firmy.

PKR od wielu lat pracuje w oparciu o normę ISO 9001, będącą międzynarodowym standardem określającym wymagania dotyczące systemu zarządzania jakością. Certyfikat potwierdza m.in. zdolność organizacji do konsekwentnego dostarczania wyrobów i usług spełniających wymagania klienta oraz obowiązujące przepisy. Do innych najbardziej prestiżowych wymogów, jakie spełnia PKR, zaliczyć należy standard ISO 14001. Określa on z kolei surowe wymagania dla systemu zarządzania środowiskowego i wspiera oraz nadzoruje zakład w identyfikowaniu, monitorowaniu i minimalizowaniu jego codziennego wpływu na środowisko naturalne.

Wśród kilku innych ważnych certyfikatów i norm warto wymienić choćby KNR Green (polski certyfikat potwierdzający zgodność materiałów i produktów z zasadami zrównoważonego rozwoju), RecyClass (oceniający poziom pochodzenia materiałów z tworzyw sztucznych i wspierający projektowanie produktów bardziej przyjaznych dla procesów recyklingowych) czy system EMAS, a więc Eco-Management and Audit Scheme. Ten ostatni jest dobrowolnym unijnym systemem zarządzania środowiskowego i audytu, który umożliwia organizacjom poprawę efektywności ekologicznej. Bardzo często przewyższa on w praktyce inne standardy (jak choćby wspomniany ISO 14001) i jest nie tylko wymownym potwierdzeniem proekologicznej działalności danej firmy, ale i ukazuje jakże ważną transparentność działań w tym obszarze.

Z-wizyta-u-Polska-Korporacja-Recyklingu-11
Imponujące dokonania PKR w obszarze unowocześniania linii do recyklingu oraz wytarzania nowych polimerów
czy sorbentów z odzyskanych materiałów są dziełem własnego laboratorium badawczo-rozwojowego – CBR.
2025-01-06
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket