Orzeźwienie

Warto zwrócić uwagę na wzornictwo urządzenia, które powinno pasować do stylistyki pomieszczenia, w którym będzie użytkowane. (Fot. Gorenje)

Wydajność i użytkowanie kostkarki

Producenci oferują modele, które oprócz konstrukcji technicznej różnią się także ilością i wielkością wytworzonego lodu. Średnio masa jednej kostki to od 10 do 30 g. Kostkarki profesjonalne mogą mrozić nawet do 200 – 300 g lodu w ciągu godziny, choć te standardowe, do użytku domowego, wytworzą średnio 50 – 60 g kostek. Wytworzenie kilku kostek to czas rzędu od kilku do kilkunastu minut. Urządzenie po wytworzeniu lodu uwalnia kostki do pojemnika i napełnia foremkę wodą ponownie. Co ważne, wiele urządzeń oferuje funkcję wyboru rozmiaru kostki.

Orzeźwienie

GORENJE IMC1200B; SENCOR SIM 3500SS; GÖTZE & JENSEN IM701X

Użytkowanie i konserwacja

Kostkarki, podobnie jak inne urządzenia gospodarstwa domowego, mogą być równie zaawansowane i atrakcyjne wizualnie. Odpowiadają za to nowoczesne wzornictwo, a także zastosowane udogodnienia. Jednym z nich jest wyświetlacz, który pozwala na łatwą obsługę, a także ustawienie parametrów, zwłaszcza timera. Ponadto nowoczesne kostkarki mogą mieć sygnał informujący o zapełnieniu pojemnika na kostki lodu. Wówczas należy go opróżnić, aby kostkarka ponownie włączyła termostat. Podobnym rozwiązaniem jest sygnał informujący o zbyt małej ilości wody. Sama obsługa urządzenia jest niewymagająca i można by rzec, że wręcz niewymagana, ponieważ po aktywacji urządzenia (włącznik) kostkarka działa samoczynnie. Akcesoriami zazwyczaj są miarka na wodę, a także łopatka, dzięki której możemy nakładać lód.

Oczywiście, urządzenie należy utrzymać w czystości. Dlatego warto wybrać model, który ma odprowadzenie wody, co pozwala na łatwe opróżnianie. Wnętrze wystarczy przetrzeć miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym, aby było czyste. W razie większych zabrudzeń atutem będzie wyjmowany pojemnik na lód, który można łatwiej wymyć. Również podawanie lodu bezpośrednio z niego jest wygodniejsze. Wodę w kostkarce, jeśli nie została zużyta, należy wymieniać co 24 godziny ze względów higienicznych. Należy pamiętać o tym, aby wokół kostkarki zostawić wolne, miejsce – ok. 15 cm, ponieważ niezbędna jest odpowiednia wentylacja. Oczywiście, kostkarki nie należy umieszczać blisko elementów wytwarzających ciepło, np. piekarnika czy grzejnika, ponieważ będzie nieefektywnie pracować. Także używając kostkarki na zewnątrz, np. podczas przyjęcia w ogrodzie, pamiętajmy o tym, aby stała w zacienionym miejscu. Kostkarki wykorzystują czynnik chłodniczy, np. R600a, i wyposażone są w sprężarkę. To niewielkie urządzenia, jednak należy pamiętać, żeby je właściwe transportować. Nie można obracać ich do góry spodem, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia sprężarki i systemu chłodzącego.

Orzeźwienie

Kostkarka często jest wyposażona w okienko lub transparentną pokrywę, więc możemy łatwo sprawdzić ilość zgromadzonego lodu. (Fot. Eldom)

2021-06-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket