Wskaźnik EER

Klimatyzatory (o wydajności chłodniczej do 12 kW) klasyfikowane są w siedmiu różnych kategoriach (od A do G) w zależności od zużycia energii określanego współczynnikiem wydajności chłodniczej EER (European Energy Ratio). Wskaźnik wydajności chłodniczej EER jest to stosunek mocy chłodniczej urządzenia do ilości energii elektrycznej niezbędnej do jej osiągnięcia. Wartość współczynnika określa się ze wzoru:

EER = Qo\Nel

Qo - moc chłodnicza urządzenia [kW];
Nel - moc elektryczna dostarczona do urządzenia [kW].

Najefektywniejsze są urządzenia o współczynniku EER > 4,10 (klasa energetyczna A+++), natomiast najmniej efektywne o współczynniku EER < 1,20 (kategoria G). W ten w łatwy sposób można porównać efektywność podobnych modeli urządzeń różnych producentów. Jeśli EER wynosi 4,10, to oznacza, że po dostarczeniu do urządzenia 1 kW energii elektrycznej otrzyma się 4,1 kW mocy chłodniczej.

Wskaźnik COP

W wypadku klimatyzatorów z funkcją ogrzewania jest podawany wskaźnik wydajności grzejnej – COP (Coefficient of Performance), określany jako stosunek uzyskanej mocy grzewczej do mocy (energii elektrycznej) dostarczonej do urządzenia.

COP = Qk\Nel

Qk - moc grzewcza [kW]
Nel moc elektryczna dostarczona do urządzenia [kW]

Przy ogrzewaniu dla współczynnika klimatyzatora COP = 3,8 z 1 kW mocy otrzyma się 3,8 kW energii cieplnej. Dla porównania elektryczny piec akumulacyjny z 1 kW energii elektrycznej daje tylko 1 kW energii cieplnej. EER i COP są wartościami zmiennymi i zależą od temperatury otoczenia.

UWAGA! Im większe są współczynniki EER i COP, tym większa jest efektywność energetyczna klimatyzatora.

Wskaźniki SEER i SCOP

Klimatyzatory nigdy nie pracują przy swojej 100-procentowej wydajności (zastosowanie inwertera, uwzględnienie rzeczywistych warunków), dlatego konieczne stało się opracowanie nowych metod obliczania sprawności energetycznej i oznakowania tych urządzeń – by podawane informacje były przybliżone do warunków rzeczywistych. Dyrektywa ErP wprowadza więc dwie nowe skale efektywności energetycznej dla funkcji chłodzenia i funkcji grzania. Teraz przy wyznaczaniu współczynników energetycznych należy wykorzystywać metodę pomiaru efektywności sezonowej – SEER i SCOP. Efektywność sezonowa stanowi nową platformę porównawczą rzeczywistej efektywności urządzeń w procesach chłodzenia i ogrzewania. SEER i SCOP to nowe wskaźniki, wprowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi w UE.

UWAGA! Obecnie na etykietach energetycznych podawane są wskaźniki SEER i SCOP.

Nowy system oznaczania efektywności sezonowych urządzeń opiera się m.in. na definicjach wskaźników:

SEER – „wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej” – oznacza całościowy wskaźnik efektywności energetycznej urządzenia reprezentatywny dla całego sezonu chłodniczego, obliczany jako stosunek referencyjnego rocznego zapotrzebowania na chłód do rocznego zużycia energii elektrycznej na potrzeby chłodzenia.

SCOP – „wskaźnik sezonowej efektywności” – oznacza całościowy wskaźnik efektywności urządzenia reprezentatywny dla całego wyznaczonego sezonu ogrzewczego (wartość wskaźnika SCOP odnosi się do wyznaczonego sezonu ogrzewczego), obliczany jako stosunek referencyjnego rocznego zapotrzebowania na ciepło do rocznego zużycia energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania.

2016-11-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket