Potężna przecinarka spalinowa Makita EK7301 poradzi sobie przy cięciu betonu w terenie. (Fot. Makita)
Skuteczne działanie pilarki zależy od rodzaju tarczy. Najczęściej są to różnego rodzaju tarcze z nasypem diamentowym.
Precyzyjne prace z pilarką mogą wymagać zastosowania tarczy określonego typu, aby osiągnąć zamierzony efekt. Aby był on jak najlepszy, należy odpowiednio dobrać tarcze, w tym celu najlepiej posłużyć się katalogiem producenta, który przy pomocy odpowiednich oznaczeń informuje, co możemy uzyskać. Znajdziemy tam informacje, do jakiego rodzaju pilarki jest przeznaczona tarcza, jaki typ wykończenia oferuje (zwykłe, średnie, dokładne, bardzo dokładne) czy dotyczące specjalnych właściwości. Występują one w specjalistycznych tarczach. Te cechy to np. zwiększona trwałość, redukcja wibracji, szybsze cięcie, cicha praca, dokładna obróbka.
Przykładem tarcz zalecanych do cięcia na sucho materiałów budowlanych, takich jak cegła, beton lastryko, są uniwersalne tarcze, np. SHR marki Rubi. Budowa tarczy oraz konfiguracja stopu metali i dobrej jakości ziaren diamentowych zapewniają profesjonalistom większą prędkość cięcia oraz lepsze chłodzenie tarczy podczas pracy. Tarcze z obrzeżem segmentowym są przeznaczone do cięcia materiałów o grubości powyżej 25 mm. Tarcze diamentowe marki Rubi oferowane są w dwóch klasach: Pro oraz Superpro. Ostrza Pro zapewniają użytkownikom najlepszy stosunek jakości do ceny. Ostrza Superpro stanowią najlepszy wybór podczas najbardziej wymagających prac. Mają różne średnice: 250, 300, 350 mm.
YATO YT-82158; Hikoki CM9UBY WSZ; DEWALT DCS690N
RUBI SHR 250 PRO 32974; RUBI CPA 250 Superpro 30929
Producenci pilarek tarczowych stosują szereg rozwiązań zwiększających komfort pracy oraz bezpieczeństwo użytkownika. Dzięki nim profesjonaliści mogą wykonywać zadania dokładnie i bez ryzyka. Laserowy wskaźnik linii cięcia ułatwia wykonywanie równych cięć obrabianego materiału. Urządzenie może mieć także funkcję wydmuchu wiórów z linii cięcia, która poprawia widoczność, czym znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Jeśli z jakiegoś powodu pracujemy w środowisku, w którym trudno jest uzyskać idealne warunki oświetleniowe, warto pomyśleć o sprzęcie wyposażonym w oświetlenie LED. Poprawi ono zdecydowanie widoczność obrabianego obszaru.
Funkcja łagodnego rozruchu bywa również nazywana „wolny start” lub „soft start”. Dzięki niej rozruch urządzenia jest wolniejszy, co eliminuje powstawanie takich niedogodności jak szarpnięcia. Praca urządzeniami, zwłaszcza ręcznymi, jest wiec stabilniejsza. Oprócz tego pozytywnie wpływa na trwałość zastosowanych komponentów.
Pewny chwyt w pracy z pilarką jest niezbędny, dlatego coraz częściej urządzenia wyposażane są w miękkie rękojeści antypoślizgowe. Znacznie zwiększają one komfort i bezpieczeństwo pracy.
Rozpędzone ostrze pilarki jest niebezpieczne i nie zatrzymuje się do razu po wykonaniu cięcia. Dlatego producenci stosują specjalne hamulce, które mają za zadanie jak najszybciej zatrzymać ostrze. Tym samym po kilku chwilach od skończenia pracy pilarkę można odłożyć na miejsce. Obecnie dostępne na rynku pilarki ręczne są wyposażone w dolną osłonę tarczy. W trakcie przesuwania pilarki po obrabianym materiale odchyla się ona, umożliwiając cięcie. Następnie po jego wykonaniu wraca na miejsce chronić użytkownika i jego otoczenie. W przypadku chęci zmiany tarczy należy po prostu przy pomocy dźwigni odchylić osłonę.
Nowoczesna pilarka może być wyposażona nawet w tryb cichy. Redukuje on prędkość obrotową i wydajność urządzenia, zmniejsza się również poziom hałasu. Rozwiązane to będzie nieocenione zwłaszcza w urządzeniach akumulatorowych, które często mogą pracować w środowisku, gdzie duży hałas może być niepożądany.
Dla przecinarki benzynowej Makita EK8100 cięcie betonowych bloczków nie stanowi problemu. (Fot. Makita)
© 2024 InfoMarket