Platforma hybrydowa TVP

Platforma hybrydowa TVP

Najdynamiczniej usługi HbbTV rozwija Telewizja Polska w oparciu o sygnał telewizji naziemnej DVB-T.

Platforma hybrydowa TVP uruchomiła pierwsze usługi HbbTV na kanałach TVP1 i TVP2 przy okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Dostarczane były dodatkowe dane dotyczące imprezy: rozbudowane statystyki piłkarskie, informacje o zawodnikach, ankiety.

Unikatową usługą jest nowy elektroniczny przewodnik po programach (EPG) z podpowiedzią. To pierwsze takie rozwiązanie w standardzie TV hybrydowej w skali świata! Usługa opiera się na mechanizmie proponowania konkretnych pozycji wybranych spośród wszystkich kanałów TVP dostępnych na MUX-3 zgodnych z preferencjami danego widza. Preferencje są określane na podstawie tego, co dany widz oglądał wcześniej. Po włączeniu telewizora na ekranie pojawi się podpowiedź, sugerująca, co warto obejrzeć w najbliższym czasie na kanałach TVP. System ma zbierać informacje (anonimowo), jakie programy były najchętniej oglądane na urządzeniach z włączoną usługą HbbTV.

W 2015 r. powstał także nowy hub platformy hybrydowej TVP. Do wyboru jest w nim 18 serwisów. Wejście do nowego huba odbywa się przez ikonę z czerwoną kropką i napisem „Platforma Hybrydowa” w prawym rogu telewizora. Nowy hub składa się z 3 stref. Nowością w lewym górnym fragmencie ekranu są 4 propozycje rekomendowanych przez TVP programów z opisem, na jakim kanale będą nadawane i o której godzinie, a po wybraniu danej propozycji ukazuje się bardziej szczegółowy opis. Obok jest duże okno do podglądu bieżącego programu TV.

Dolny pas ekranu wydzielono na aplikacje HbbTV w postaci czytelnych kafelków, które przewija się w prawo i w lewo, wyszukując informacje. Są tam między innymi kafelki strumieniowanych kanałów regionalnych TVP, TVP Sport, TVP rekomendacji, Informacji. Mamy dostęp także do aplikacji informacyjnych: Wiadomości, Panorama, Teleexpress, Serwis Info, Dziennik Regionów, VOD TVP, Pytanie na śniadanie, TVP Bieszczady, Porozmawiajmy, iTeatr, TVP Parlament.

TVP uruchamia także kanały wirtualne w HbbTV w czasie trwania różnych imprez, takich jak wydarzenia sportowe, kulturalne, i stałe serwisy. Na platformie HbbTV zrealizowano takie wydarzenia kulturalne jak Dwa Teatry, TVP Żagle – impreza „Baltic Tall Ships Regatta 2015. Aplikacja Test wideo umożliwiała odtwarzanie filmów 4K z zasobów TVP. W przyszłości TVP kanałem HbbTV chce dostarczać materiały wideo 4K.

Platforma hybrydowa TVP

Unikalny jest serwis Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Jest on zintegrowany z systemem usług opracowanym w ramach umowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i Telewizji Polskiej SA z 14 października 2013 r. Umożliwia on powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach przez różne kanały dystrybucji, w tym również na platformie hybrydowej TVP. Pilotażowy program RSO uruchomiony został w Lubuskiem w 2013 r. Od 31 sierpnia 2014 r. system obejmuje już wszystkie regiony Polski. RSO powiadamia mieszkańców o wszelkiego rodzaju sytuacjach nadzwyczajnych. Publikowane są np. komunikaty o stanie wód, o utrudnieniach w ruchu drogowym itp. Przez RSO rozpowszechniane są także poradniki dotyczące postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Uwaga!

Jeśli do oglądania telewizji używasz dekodera platformy satelitarnej lub kablowej, na którym oglądasz kanały TVP1 i TVP2, nie będziesz mógł korzystać z platformy hybrydowej TVP. Jest ona tylko dostępna na kanałach TVP naziemnych. Aby mieć do niej dostęp, należy dołączyć do telewizora antenę naziemną i przełączyć się na kanały TVP.

 

2016-10-12
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket