Płyty i piekarniki wolnostojące

Płyty i piekarniki

Przestrzeń w kuchni wcale nie musi ograniczać naszych możliwości kulinarnych. Dostępnych jest wiele kompaktowych urządzeń, które pozwolą przygotować znakomite dania. Wolnostojące piekarniki czy przenośne płyty kuchenne to idealny wybór, np. do domku letniskowego czy kawalerki. Zajmują niewiele miejsca, a gdy zajdzie taka potrzeba, można je po prostu schować. (Fot. Camry)

Ta swoboda aranżacji przestrzeni to niewątpliwy atut przenośnych urządzeń kuchennych. Wystarczą tylko chwila, kawałek blatu oraz dostęp do prądu i praktycznie każdą przestrzeń możemy przekształcić w pełnoprawną kuchnię. Co ważne, możliwości wcale nie muszą być ograniczone, ponieważ najnowsze rozwiązania techniczne trafiają coraz częściej także do urządzeń kompaktowych.

Plyty-i-piekarniki-wolnostojace-3

RAVANSON HP-9020B; ADLER AD 6513; RAVANSON K-02T

Płyta gazowa czy elektryczna?

W zależności od potrzeb oraz warunków, w których gotujemy, możemy wybrać płyty grzewcze zasilane gazem lub energią elektryczną. Te pierwsze będą dobrym wyborem, jeśli w miejscu użytkowania dostęp do prądu jest ograniczony lub np. nie chcemy nadmiernie obciążać przestarzałej instalacji. Gaz to także niezależność, gdy normą są przerwy w dostawie energii elektrycznej. Modele elektryczne kuszą przede wszystkim łatwością obsługi, nie jest potrzebne instalowanie butli gazowej, wystarczy je podłączyć do gniazdka i po kilku chwilach można zacząć gotowanie potrawy. Podobnie jak w przypadku płyt do zabudowy, tak i tu możemy wybierać między trzema głównymi typami, czyli grzałką żeliwną, ceramiczną lub najefektywniejszą energetycznie – indukcyjną.

Plyty-i-piekarniki-wolnostojace-5

CAMRY CR 6514; CONCEPT VE3015; SMILE KN-03/1K; MPM MKE-12

Budowa płyty

Płyty gazowe mogą być jedno-, dwu- albo czteropalnikowe. Możemy więc dobrać model do naszego stylu gotowania. Duża liczba pól to także wszechstronność pod względem możliwości dopasowania do naczyń oraz użycia kilku z nich jednocześnie. Standardowo płyty elektryczne mają jedno lub dwa pola grzewcze, przez co nie zajmują dużo miejsca na blacie. Rzadkością są modele z trzema lub większą liczbą pól grzewczych. Płyty dwupolowe występują w dwóch rodzajach – pionowym oraz poziomym. Oznacza to, oczywiście, sposób rozmieszczenia pól grzewczych. Mogą się one znajdować obok siebie lub jedno za drugim. Wybór konkretnego ułożenia to rzecz gustu oraz ergonomii w miejscu, w którym gotujemy. Płyta pionowa lepiej sprawdzi się w przypadku wąskich blatów.

Plyty-i-piekarniki-wolnostojace-55

Przenośne płyty indukcyjne doskonale sprawdzą się tam, gdzie liczy się oszczędność energii. (Fot. MPM)

Parametry kuchenek

Wybierając kuchenkę nastawną, nie spotkamy się z dużą liczbą parametrów. Pierwszym z nich jest wspominana liczba pól grzewczych, która zależy od potrzeb użytkownika. Kolejnymi z istotnych parametrów są moc oraz rozmiar pól. W przypadku kuchenek elektrycznych producent po prostu podaje informację o średnicy pola i rozmiarach obsługiwanych garnków. Ma to znaczenie, zwłaszcza jeśli na płycie indukcyjnej będziemy korzystać z niewielkich naczyń, np. kawiarki. W płytach gazowych płomień w trakcie gotowania nie powinien wystawać poza obwód naczynia.

Moc grzewcza jest podawana dla całej płyty oraz poszczególnych pól osobno, jeśli mamy do czynienia z płytą wielopalnikową. Im jest większa, tym szybciej palnik będzie się nagrzewał, osiągnie większą temperaturę i w krótszym czasie podgrzeje zawartość naczynia. Oczywiście, wiąże się to również z większym zużyciem energii elektrycznej lub gazu. W przypadku płyt elektrycznych pole indukcyjne o mniejszej mocy może szybciej nagrzewać zawartość naczynia niż np. pole żeliwne. Wynika to z większej efektywności energetycznej techniki indukcyjnej.

Plyty-i-piekarniki-wolnostojace-7

CONCEPT VE3035; RAVANSON K-04SNG; RAVANSON K-03TB

Pojemność piekarnika

W przypadku kompaktowych piekarników wymiary zewnętrzne to niezmiernie istotny parametr. Są, oczywiście, bezpośrednio powiązane z pojemnością użytkową urządzenia. Oferta kompaktowych piekarników jest bardzo zróżnicowana. Bez problemu znajdziemy w niej mniejsze urządzenia, których szerokość to ok. 40 cm, są więc zbliżone wymiarami do przeciętnej kuchenki mikrofalowej. Jeśli jednak przygotowujemy większe posiłki, możemy wybrać duże urządzenia, o szerokości nawet ponad 60 cm. Nieodłącznym parametrem związanym z wymiarami urządzenia jest pojemność użytkowa. Dzisiejsi klienci stawiają mimo wszystko na wielkość komory grzania, dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej. Najmniejsze piekarniki kompaktowe mają pojemność do 20 l. Są to również zazwyczaj najprostsze urządzenia o mniejszej mocy. Producenci jednak stosują innowacyjne rozwiązania, np. cieńsze ścianki, dzięki czemu największe piekarniki wolnostojące osiągają pojemność nawet ponad 60 l, a to już tyle, co w niektórych modelach do zabudowy. W środku może nie zmieścimy indyka, ale sporego kurczaka już bez problemu. Jak widać, wybierając piekarnik wolnostojący, wcale nie musimy rezygnować ze sporej pojemności i bez trudu przygotujemy potrawy dla całej rodziny. Oczywiście, duże piekarniki zazwyczaj mają również największą moc, dzięki czemu szybciej się nagrzewają.

2024-07-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket