Player zachęca do korzystania ze swojej oferty drugim sezonem serialu „Skazana”. (Fot. Player)
Usługi wideo na żądanie dostarczają swoim abonentom, operatorzy telewizji satelitarnej, kablowej IPTV oraz internetowej OTT. Telewizja IPTV, nazywana kablową, opiera się na systemie multicast, wykorzystującym zamkniętą sieć operatora internetowego, np. Orange, Netii, Plusa, UPC, tak jak jest to w wypadku telewizji kablowych. IPTV (Internet Protocol Television) to standard telewizji internetowej, który umożliwia dostarczanie sygnału audio- -wideo przy wykorzystaniu zamkniętej, wyodrębnionej przez operatora sieci szerokopasmowej (kablowej). Przekaz jest zakodowany w postaci pliku o określonym formacie – zwykle MPEG-2, MPEG-4, WMV lub RealVide. Do rozkodowania telewizyjnego strumienia z serwera służy tuner (set-top-box) z unikalnym adresem IP, dzięki któremu obraz może być wyświetlany na telewizorze. Operator sprawuje ścisłą kontrolę nad udostępnianymi materiałami – w tym ich jakością oraz legalnością. Zabezpiecza również dostęp przed atakami cyberprzestępców czy infekcjami wirusowymi.
OTT (Over The Top) to usługa, której działanie opiera się na wykorzystaniu otwartej sieci internetowej dowolnego operatora Internetu, z którym współpracuje dekoder OTT. Sygnał telewizyjny może być więc dostarczany przy użyciu dowolnego typu łącza – również spoza oferty operatora. Nie ma on bezpośredniej kontroli nad treściami, które są dostarczane przez zewnętrzne podmioty.
Dekoder Canal+ 4K DualBOX+ umożliwia odbiór kanałów za pomocą anteny satelitarnej oraz korzystanie z serwisu VoD Canal+ online. (Fot. Canal+)
Serwisy streamingowe często łączą świat kanałów na żywo ze światem VoD (np. Canal+ online, Polsat Box Go czy Player), nie wymagają umowy, dekodera ani anteny. Potrzebny jest jedynie dostęp do sieci internetowej. To nowoczesna usługa, z której można korzystać w dowolnym miejscu, czasie i na dowolnym urządzeniu, które jest połączone z Internetem. Z Canal+ online można obecnie korzystać przez przeglądarkę internetową, aplikację mobilną na iOS i Android, aplikację w telewizorze z systemem Android TV oraz przystawki Android TV i Apple TV. Jeśli nie jesteśmy pewni Internetu, to najlepszym rozwiązaniem jest dekoder DVB-S2 z łączem internetowym.
Canal+ Polska poleca dekoder 4K DualBOX+, który po dołączeniu do Internetu umożliwia dostęp do Canal+ online, w tym kanałów telewizyjnych 4K streamowanych na żywo. Po dołączeniu do anteny satelitarnej oferta zwiększa się o liczne kanały TV niekodowane i płatne 4K (HDR HLG). Na dekoderze 4K Dual- BOX+ zainstalowane są też aplikacje Netflix i Player.
Można też korzystać z funkcji Air- Play oraz Google Cast, które pozwalają na wygodnie przesyłanie obrazu z urządzenia mobilnego na telewizor. Z Canal+ Polska konkuruje Polsat Box. Usługa Polsat Box Go jest dostępna zarówno dla abonentów platformy – w zakresie ich pakietu TV bez dodatkowych opłat – jak i dla wszystkich innych użytkowników. Posiadacze abonamentu Polsat Box mogą korzystać z Polsat Box Go za pośrednictwem dekodera podłączonego do Internetu oraz komputera na stronie WWW, a także urządzeń mobilnych z systemami Android, iOS, Harmony OS, wybranych smart TV i przystawek TV – wystarczy zainstalować aplikację Polsat Box Go.
Użytkownicy dekoderów Polsat Box mogą korzystać z aplikacji Polsat Box Go bez dodatkowych opłat i znajdą w niej treści na żądanie z posiadanego pakietu programowego oraz bogatą bibliotekę dodatkowych bezpłatnych i płatnych treści telewizyjnych. Poza dekoderem można korzystać z usługi na trzech urządzeniach mobilnych jednocześnie, np. komputerze, tablecie i smartfonie. Na nich użytkownicy znajdą też nawet ponad 100 kanałów TV – zgodnych ze swoim pakietem. Polsat Box Go jest także dostępny na urządzeniach z systemami Android TV (telewizory i przystawki) i Apple TV, telewizorach Samsung Smart TV z roczników 2017 – 2021 i telewizorach LG smart TV z roczników 2018 – 2021 (tylko modele UHD) oraz za pośrednictwem Amazon Fire TV. Z funkcjami Chromecast i AirPlay jest możliwość przesyłania obrazu na ekran telewizora ze smartfona lub tabletu. Nowy system rekomendacji treści umożliwia lepsze dopasowanie propozycji filmów i seriali dla użytkownika. W Polsat Box najlepsze rozwiązania oferują dwa dekodery: polsat box 4K i polsat box 4K lite pozwalające na odbiór telewizji zarówno drogą satelitarną, jak i przez Internet. Funkcja Duo umożliwia podłączenie dekoderów zarówno do telewizji satelitarnej, jak i kablowej IPTV, a dekoder polsat box 4K lite dodatkowo działa także z telewizją internetową OTT. Do obsługi dekoderów służy nowy, wygodny i intuicyjny pilot Bluetooth, gwarantujący dużą szybkość i duży zasięg działania. Dekoderami można sterować niezależnie od tego, gdzie się znajdują, równie dobrze mogą stać w zamkniętej szafce. Dekoder automatycznie wyszuka dostępne sieci Wi-Fi i łatwo połączy się z wybraną siecią.
Dekodery polsat box 4K i polsat box 4K lite umożliwiają odbiór serwisu VoD Polsat Box Go i telewizji satelitarnej DVB-S2. (Fot. Polsat Box)
W aplikacjach VOD online można wybierać prędkość łącza (fachowo: przepływność) w zależności od rozdzielczości obrazu filmu. Odtwarzanie materiałów dostępnych w aplikacjach VoD online wymaga łącza internetowego co najmniej 2 Mbit/s dla materiałów wideo SD, 6 Mbit/s dla HD i 20 – 25 Mbit/s dla Ultra HD. Ważna jest też stabilność łącza. Wybierajmy łącze przewodowe Ethernet w telewizorze, które nie jest wrażliwe na zakłócenia tak bardzo jak Wi-Fi. Warto wiedzieć, że operator serwisu VoD może optymalizować transmisję danych w zależności od obciążenia sieci spowodowaną liczbą użytkowników. Zmniejszenie prędkości strumieniowania danych może prowadzić do chwilowego pogorszenia jakości obrazu, ale dzięki temu nie nastąpi zatrzymanie transmisji.
Podsumowując, wybór usług platform VoD nie jest prosty, biorąc pod uwagę różnorodność pakietów cenowych. Najlepiej korzystać z promocji, kiedy oferta jest najlepsza.
W 2022 r. dużym wydarzeniem było pojawienie się w Polsce platformy Disney+. (Fot. Disney+)
© 2025 InfoMarket