Jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

Dobranie odpowiedniego worka do odkurzacza gwarantuje jego długotrwałą i bezawaryjną pracę. Na rynku dostępne są worki wielokrotnego oraz jednorazowego użytku. Worki wielokrotnego użytku – dostosowane są do klasy pyłowej i rodzaju odsysanych odpadów. Produkuje się je z trójwarstwowej włókniny poliestrowej o dużej wytrzymałości. Przeznaczone są głównie do odsysania dużych ilości pyłu klasy L i M. Worki te są łatwe i wygodne do opróżniania. Worki do pyłów klasy H wyposażone są w specjalnie zabezpieczenia, gwarantujące maksymalna izolację niebezpiecznych cząsteczek. Zbudowane są z worka z włókniny oraz worka osłonowego. Ta podwójna izolacja gwarantuje bezpieczeństwo pracy. W odkurzaczach klasy L, o ile urządzenie jest do tego przystosowane, można zrezygnować z worka. Zwiększa to zdecydowanie efektywność pracy. Worki jednorazowe niezależnie od rodzaju zanieczyszczeń wyrzuca się po użyciu. Niektóre z nich wyposażone są w praktyczne i szczelne zamknięcie, które umożliwia bezpyłowe usuwanie odpadów, a co za tym idzie, maksymalną ochronę zdrowia. Modele tego typu sprzedawane są w zestawach.

Powietrze bez zanieczyszczeń

DEWALT. V902M

Papierowe czy tekstylne?

Coraz częściej producenci stawiają na nowe materiały oraz budowę, które mają zwiększyć chłonność worków, zapobiec przedostawaniu się kurzu na zewnątrz oraz maksymalnie wykorzystać ich pojemność.

Worki papierowe – należą do produktów jednorazowego użytku, których nie trzeba opróżniać – wystarczy je wymienić. Worki tego typu wykonane są z jednej lub kilku warstw papieru, które przepuszczają powietrze, a jednocześnie zachowują odpowiednie parametry filtracji. Trzeba pamiętać, że są one mniej odporne na uszkodzenia i usuwanie ostrych przedmiotów czy szkła może doprowadzić do ich przerwania. Stosując je, nie można sprzątać także wody czy jakichkolwiek innych cieczy, substancji łatwopalnych, np. niedopałków, czy gorącego popiołu. W wypadku worków papierowych użytkownik musi pamiętać też o tym, że w odkurzaczach wet & dry nie wolno zakładać ich do mokrej komory; co więcej, zarówno wąż, jak i komora powinny być wcześniej dobrze wysuszone. W przeciwnym razie może to doprowadzić do uszkodzenia worka.

Worki tekstylne – produkty tego typu wykonane są z kilku warstw, dzięki czemu mają wysoki stopień filtracji, dużą chłonność i jednocześnie nie ograniczają intensywności przepływu powietrza. Worki najnowszej generacji mają specjalne systemy zapełniania się, dzięki czemu są maksymalnie wydajne i efektywne. Odpowiednie prowadzenie powietrza sprawia, że zanieczyszczenia i drobinki są równomiernie rozprowadzane na całej ich powierzchni. To z kolei nie tylko zwiększa ich wydajność, ale także przedłuża trwałość nawet o 20 proc., co więcej, pełni także funkcję ochronną. Skuteczność takich worków wynosi nawet 99,9 proc. Na ich właściwości duży wpływ ma sposób obróbki włókien materiału, który może mieć różną fakturę powierzchni. Dosyć częstym rozwiązaniem są specjalne siatki ochronne. Pokrywają one zewnętrzną i wewnętrzną stronę worka, dzięki czemu zapewniają ochronę przed uszkodzeniem lub rozerwaniem. Drobinki kurzu nie przylegają do powierzchni materiału, tylko są zatrzymywane przez włókna mające właściwości elektrostatyczne, co m.in. przedłuża trwałość worka. W rezultacie raz wciągnięte drobinki i zanieczyszczenia pozostają w worku i nie przedostają się z powrotem do powietrza.

Najważniejszym parametrem worków jest ich pojemność. W dużej mierze zależy ona od wielkości komory odkurzacza i właśnie do niej powinna być dopasowana. Część producentów odkurzaczy ma w ofercie worki przeznaczone do konkretnych modeli, część stosuje produkty uniwersalne. Co ważne, niektóre worki pasują do kilku różnych odkurzaczy różnych producentów – sprawdzenie tego i dopasowanie do konkretnego modelu to podstawa udanego zakupu.

2016-12-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket