Poziomnice mogą mieć różną długość nawet do 2 m (Proline 15820). (Fot. Proline)
Popularnym narzędziem jest także poziomnica. Pozwala ona na wytyczenie poziomu lub pionu na powierzchni, np. na ścianie lub podłodze. Składa się z obudowy (skrzynkowej, dwuteowej), libelli (zwykle od 2 do 5 sztuk na jednej poziomnicy) oraz specjalnych osłon, które znacząco przedłużają trwałość tego narzędzia. Poziomnice mogą mieć różną długość. Zwykle jest to od 30 cm do nawet 2,5 m. Dokładność poziomnicy jest określona jako maksymalna wielkość, o którą poziomnica o długości 1 m może być podniesiona z jednej strony tak, aby pęcherzyk powietrza w libelli pozostawał nadal w centralnym położeniu. Najdokładniejsze poziomnice mają dopuszczalne odchylenie ±0,5 mm/m.
Specyficznym rodzajem poziomnicy libellowej jest poziomnica elektroniczna. Profil takiego narzędzia, oprócz klasycznych libelli pudełkowych, ma wbudowany cyfrowy moduł pomiaru nachylenia. Zmierzone kąty prezentowane są wówczas liczbowo – w procentach, stopniach lub mm/m. Wyboru odpowiedniej jednostki można dokonać za pomocą odpowiednich przycisków. Tego typu narzędzie sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie wymagany jest precyzyjny pomiar nachylenia (zadane są odpowiednie kąty, inne niż kąt prosty). Poziomnice elektroniczne mogą być wyposażone w dźwiękową sygnalizację pionu lub poziomu. Takie rozwiązanie zwalnia użytkownika od ciągłego obserwowania ekranu lub libelli.
Przenoszenie poziomów na duże odległości ułatwiają wskaźniki laserowe wmontowane w poziomnice. Charakterystyczny czerwony punkt, będący „przedłużeniem” instrumentu pomiarowego, pozwoli na wygodne wyznaczanie skosów czy też wykonywanie podstawowych pomiarów, np. różnic wysokości.
Poziomnica elektroniczna z podświetlanym ekranem Bosch GIM 60 mierzy piony, poziomy i skosy. (Fot. Bosch)
Do wyznaczania na powierzchni elementu linii lub punktów, według których dokonywana będzie obróbka, przydatne będą rozmaite rysiki, macki, przymiary czy cyrkle traserskie. Takie narzędzia do trasowania świetnie sprawdzą się m.in. w warsztacie stolarskim, ślusarskim czy mechanicznym.
Przymiary traserskie mają formę linijki z długim otworem wzdłuż jej ramienia. Umożliwia to rysowanie rysikiem zgodnie z ustalonym na prowadnicy wymiarem. Przymiary traserskie pozwalają m.in. na szybkie wyznaczenie linii między dwoma punktami lub punktów na tej samej linii bez dodatkowych przyrządów pomiarowych.
Cyrkle traserskie przypominają te, które znamy doskonale z lekcji matematyki. Mogą służyć np. do oznaczania obwodu, rysowania okręgów itp. Można je stosować tak jak zwykliśmy ich używać – z ołówkiem, a w wypadku cyrkli ślusarskich z ostrą końcówką, która pozwalają „rysować” okręgi na twardszych materiałach, takich jak np. glazura.
Rysiki traserskie służą do nanoszenia na płaszczyznę linii bądź punktów zgodnie z odpowiednim rysunkiem lub szablonem. Rysiki stosuje się np. podczas obróbki elementów metalowych. Mogą być też wykorzystywane do obrysowania fragmentu płytek ceramicznych, które następnie odłamywane są cęgami. Końcówka rysika wykonywane jest najczęściej z węglika spiekanego. Dzięki temu można nią „pisać” nawet na twardych materiałach.
© 2024 InfoMarket