Poziomnice

Poziomnice

Popularnym narzędziem jest także poziomnica. Pozwala ona na wytyczenie poziomu lub pionu na powierzchni, np. na ścianie lub podłodze.

Składa się z obudowy (skrzynkowej, dwuteowej), libelli (zwykle od 2 do 5 sztuk na jednej poziomnicy) oraz specjalnych osłon, które znacząco przedłużają trwałość tego narzędzia. Poziomnice mogą mieć różną długość. Zwykle jest to od 30 cm do nawet 2,5 m. Dokładność poziomnicy jest określona jako maksymalna wielkość, o którą poziomnica o długości 1 m może być podniesiona z jednej strony tak, aby pęcherzyk powietrza w libelli pozostawał nadal w centralnym położeniu. Najdokładniejsze poziomnice mają dopuszczalne odchylenie ±0,5 mm/m. Specyficznym rodzajem poziomnicy libellowej jest poziomnica elektroniczna. Profil takiego narzędzia, oprócz klasycznych libelli pudełkowych, ma wbudowany cyfrowy moduł pomiaru nachylenia. Zmierzone kąty prezentowane są wówczas liczbowo – w procentach, stopniach lub mm/m. Wyboru jednostki można dokonać za pomocą odpowiednich przycisków. Tego typu narzędzie sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie wymagany jest precyzyjny pomiar nachylenia (zadane są odpowiednie kąty, inne niż kąt prosty). Poziomnice elektroniczne mogą być wyposażone w dźwiękową sygnalizację pionu lub poziomu. Takie rozwiązanie zwalnia użytkownika od ciągłego obserwowania ekranu lub libelli.

Przenoszenie poziomów na duże odległości ułatwiają wskaźniki laserowe wmontowane w poziomnice. Charakterystyczny czerwony punkt, będący „przedłużeniem” instrumentu pomiarowego, pozwoli na wygodne wyznaczanie skosów czy też wykonywanie podstawowych pomiarów, np. różnic wysokości.

2017-10-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket