Pralki i pralkosuszarki wykorzystujące programy parowe dostępne są w ofercie niemal wszystkich producentów oferujących sprzęt pralniczy. Para dodana na różnych etapach cyklu prania może dezynfekować tkaniny, usuwać z nich alergeny, a ponadto sprawiać, że prasowanie ich jest o wiele łatwiejsze i krótsze, co przekłada się na oszczędność energii elektrycznej.
Pranie parowe to takie, które wykorzystuje wytwornicę pary do wtłoczenia jej do bębna. W ten sposób można zarówno prać i odświeżać tkaniny, jak i np. czyścić bęben. Właściwości pary wodnej są nieocenione, dlatego producenci oferujący sprzęt pralniczy sukcesywnie rozszerzają ofertę pralek wyposażonych w funkcje parowe.
Różnorodne procesy prania i suszenia stosowane w sprzęcie pralniczym wspierane są wieloma dodatkowymi technikami. Do takich należą m.in. funkcje parowe, wykorzystujące wtłaczaną do bębna parę wodną. Pranie parowe polega na ogrzaniu zbiornika wodnego lub podgrzaniu rurek transportujących wodę do wytwornicy. Dzięki grzałkom woda osiąga stan pary i w ten sposób przez ujście w bębnie trafia do niego. W zależności od producenta można spotkać modele z pojedynczymi uderzeniami pary albo ciągłym procesem parowania podczas cyklu prania. Pranie parowe pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty, a dodatkowo tkanina jest mniej pognieciona. Walorami prania, ale też odświeżania parowego są aspekty higieniczne, w tym bakteriobójcze.
MPM MPM-4610-PH-02; SIEMENS WG44G2ZSPL
Dzisiejsze zabezpieczenia nie ograniczają się do prawidłowego działania sprzętu. Coraz częściej pralki oraz pralkosuszarki wyposaża się w tzw. zabezpieczenia przed dziećmi, które blokują panele sterowania przed niepożądanymi zmianami parametrów pracy. Na pralkosuszarkach symbolem graficznym takiego zabezpieczenia jest klucz. Panel sterowania wraz z wszelkimi innymi funkcjami zostaje zablokowany bez możliwości ich regulacji. Rozwiązanie to, inaczej nazywane zabezpieczeniem rodzicielskim, może być aktywowane kombinacją przycisków albo przytrzymaniem jednego z nich. Inną formą zabezpieczenia jest wpisanie kodu PIN. Na wyświetlaczu urządzenia należy wprowadzić kilkucyfrowy kod, który automatycznie blokuje możliwość zmiany programu oraz innych ustawień. Wpisanie prawidłowego kodu umożliwi zmianę parametrów.
Pralkosuszarki muszą spełniać szczególne normy dotyczące urządzeń pralniczych podłączonych do stałego przyłącza wody. Jedną z nich jest blokada bezpieczeństwa, która chroni mieszkanie przed zalaniem. Producenci stosują kilka takich systemów ochrony. Jednym z nich jest tzw. waterblock, umiejscowiony na wężu, który w razie awarii odcina dopływ wody do sprzętu.
Nowoczesne modele pralek wyręczają użytkowników w wielu kwestiach, od automatycznego ważenia wsadu po dobór ilości wody i jej temperatury. Wśród praktycznych innowacji znajduje się wygodne i nowoczesne rozwiązanie w postaci dozowania detergentów za pomocą specjalnych rozwiązań automatycznych i aplikatorów. Pralki automatyczne na przestrzeni ostatnich lat, a teraz również pralkosuszarki, stały się nie tylko urządzeniami do prania, ale też wirowania, odkłaczania, suszenia, a nawet odświeżania tkanin. Wszystkie te udogodnienia zostały opracowane i wdrożone do seryjnej produkcji, aby zaspokoić wciąż rosnące potrzeby użytkowników. Jedną z nowszych innowacji jest tak zwany system automatycznego dozowania.
Urządzenia pralnicze wyposażone w tę funkcję z pewnością zachwycą użytkowników ceniących sobie wygodę, precyzję w doborze ilości środka piorącego, dbałość o środowisko naturalne i oszczędność – zarówno energii, wody, a w konsekwencji również pieniędzy. Tradycyjne dozowanie detergentów i dodatkowo eksperymentowanie z doborem najlepszego środka (np. raz używanie kapsułek piorących, raz proszku, a raz żelu piorącego) sugeruje, żeby podczas wyboru sprzętu pralniczego wybrać taki, który nie jest wyposażony w funkcję automatycznego dozowania. Taki sprzęt będzie wyposażony w tradycyjną szufladę, która pod względem praktycznym ma pewne niedogodności, ale również wiele zalet. Zautomatyzowane dozowanie, połączone z optymalnym odmierzeniem środka piorącego, a nawet z samoczynnym doborem wszystkich parametrów prania, pozwala oczadzić czas, a co równie ważne energię i wodę.
Fot. Concept
Sprzęt pralniczy, aby pracował ciszej, wyposażany jest przez producentów w nowoczesne silniki inwerterowe. W zależności od producenta silnik ten, czy też zastosowana technologia, może różnić się nazewnictwem. Warto jednak wiedzieć, że pralka czy pralkosuszarka wyposażona w taki silnik nie tylko będzie pracowała ciszej, ale również dłużej. Tego rodzaju silniki wytwarzają energię do pracy przez specjalne magnesy, a nie jak w wypadku silników tradycyjnych – szczotki. Wytworzenie energii w silniku tradycyjnym powstawało przez tarcie szczotek. Brak tarcia w silniku inwerterowym oznacza brak hałasu. To nie wszystko. W silniku tradycyjnym szczotki ulegały zużyciu. Naprawa sprzętu polegała na wymianie szczotek. I znowu – brak szczotek oznacza brak awaryjności w tym zakresie, przez co silniki inwerterowe uznawane są za bardziej żywotne. Wielu producentów oferuje na ten podzespół dodatkową gwarancję, wynoszącą od 5 do nawet 15 lat.
© 2025 InfoMarket