Pralki ładowane od frontu slim

Producenci oferują pralki slim jako odpowiedź na potrzeby użytkowników w zakresie ograniczonej przestrzeni. Niestandardowe wymiary kompaktowych pralek automatycznych sprawiają, że zmieszczą się one pod umywalką lub w innym miejscu, gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona. (Fot. Hisense)

Efektywność energetyczna pralek slim

Kolejnym ważnym parametrem, który powinien mieć wpływ na wybór pralki slim jest jej efektywność energetyczna. Jest to bardzo ważny parametr dla ustalenia klasy efektywności energetycznej uwidacznianej na etykiecie. Wartość ważonego rocznego zużycia energii przez dany typ pralki lub pralkosuszarki odniesionego do obliczonego standardowego zużycia energii podaje się w procentach [%]. Dzięki tej wartości producent plasuje model w danej klasie efektywności energetycznej, którą w wypadku pralek oznacza się od A do G.

Pralki ładowane od frontu slim

SHARP ES-NFH814AWC-PL; GORENJE WEI84BDS

Cicha praca a odpowiedni montaż

Nie bez znaczenia dla cichej pracy pralki jest jej odpowiednie ustawienie w pomieszczeniu, w którym ma pracować. Warto zadbać o właściwe wypoziomowanie urządzenia. Pralka nie powinna dotykać ściany ani znajdować się bardzo blisko niej, ponieważ podczas wirowania może o nią uderzać, a tym samym wytwarzać niepożądane dźwięki. Przydatnym dodatkiem mogą okazać się różnego rodzaju akcesoria antywibracyjne. Mogą to być specjalne maty lub po prostu podkładki czy nakładki na nóżki pralki – uniwersalne lub dopasowane do sprzętu danego producenta. Tego typu dodatki zapobiegają niepożądanym drganiom urządzenia podczas pracy, poprawiają stabilność ustawienia sprzętu, a tym samym zapobiegają przesuwaniu się pralki (co może mieć miejsce zwłaszcza podczas wirowania). Dodatkowo wpływają na zmniejszenie poziomu hałasu generowanego przez pralkę.

Pralki ładowane od frontu slim

Fot. Sharp

Nowoczesne sterowanie sprzętem pralniczym

Jakie panele sterowania wykorzystywane są obecnie w pralkach slim? Najczęściej mamy do czynienia ze sterowaniem elektronicznym. Wykorzystywane są panele sterujące wyposażone w pokrętło, za pomocą którego odbywa się wybór niemal wszystkich opcji i programów oferowanych przez urządzenie. Innym popularnym rozwiązaniem jest panel elektroniczny z wyświetlaczem, na którym prezentowane są wszelkie konfigurowane przez użytkownika ustawienia sprzętu.

Trzecią, a jednocześnie najbardziej zaawansowaną technicznie opcją, jaka może być dostępna w modelach typu slim, są panele z wyświetlaczem dotykowym. Wybór funkcji, opcji czy programu prania odbywa się w tym wypadku za pomocą dotknięcia odpowiednich ikon ukazujących się bezpośrednio na ekranie wyświetlacza. Zwykle na panelu sterowania liczba przycisków (oprócz przycisku włączenia pralki) zostaje zredukowana do minimum, ale za to umiejscowiony jest centralny wyświetlacz, dzięki któremu regulowane są wszelkie parametry pracy urządzenia. Można więc ustawić w sposób dotykowy temperaturę prania, optymalny program, a także regulację wirowania i inne opcje dodatkowe. Wspomniane opcje są często ze sobą łączone. Możemy więc spotkać pralkę z wyświetlaczem dotykowym, a jednocześnie kilkoma wskaźnikami diodowymi i pokrętłem sterowania (np. do wyboru programów prania).

Pralki ładowane od frontu slim

HISENSE WFQP8014EVM; CONCEPT PP6506S

Praktyczne programy automatyczne

Programy prania dostępne w modelach slim, oczywiście, w obrębie danego producenta i linii wzorniczej, zwykle niewiele różnią się od tych zastosowanych w pralkach o standardowych gabarytach. Są one dobrane tak, aby ułatwić codzienne użytkowanie sprzętu i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Programy automatyczne są nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze ustawienia fabryczne są doskonale dopasowane do rodzaju tkanin i różnego typu zabrudzeń. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiednio zdefiniowany program, a urządzenie automatycznie dobierze wszelkie parametry. Niektóre modele pozwalają również na zapisanie w pamięci urządzenia własnych programów prania.

Pralki ładowane od frontu slim

Fot. Concept

Na czym polega system kontroli wsadu?

W pralkach slim dostępne są różnorodne funkcje i rozwiązania, które ułatwiają pranie nawet najbardziej zabrudzonych ubrań. Jednym z nich jest system kontroli wsadu. W zależności od producenta rozwiązanie to korzysta z różnych komponentów, jednak jego zasadania działa jest wszędzie podobna. Pralka automatycznie rozpoznaje masę pranej odzieży za pomocą zastosowanego pod bębnem czujnika. Dzięki niemu urządzenie automatycznie dostosowuje program prania do załadunku, czyli ilości ubrań w pralce. System ten należy do rozwiązań proekologicznych w pralnictwie, ponieważ zapewnia oszczędność wody i energii elektrycznej.

Pralki ładowane od frontu slim

BOSCH WAN282EEPL

Oszczędne automatyczne dozowanie detergentów

Urządzenia wyposażone w tę funkcję z pewnością zachwycą użytkowników ceniących sobie wygodę, precyzję w doborze ilości środka piorącego, dbałość o środowisko naturalne i oszczędność – zarówno energii, wody, a w konsekwencji również pieniędzy. Tradycyjne dozowanie detergentów i dodatkowo eksperymentowanie z doborem najlepszego środka (np. raz używanie kapsułek piorących, raz proszku, a raz żelu piorącego) sugeruje, żeby podczas wyboru sprzętu pralniczego wybrać taki, który nie jest wyposażony w funkcję automatycznego dozowania. Taki sprzęt będzie wyposażony w tradycyjną szufladę, która pod względem praktycznym ma pewne niedogodności, ale również wiele zalet. Zautomatyzowane dozowanie, połączone z optymalnym odmierzeniem środka piorącego, a nawet z samoczynnym doborem wszystkich parametrów prania, pozwala oczadzić czas, a co równie ważne – energię i wodę.

Pralki ładowane od frontu slim

Fot. Gorenje

Czyszczenie i konserwacja pralki

Niezależnie od producenta czy modelu urządzenia zwróćmy uwagę na prawidłowe czyszczenie i konserwację sprzętu pralniczego. Po zainstalowaniu urządzenia nie należy zapominać o jego właściwej eksploatacji. Aby pralka służyła przez długi czas, a tkaniny były czyste i pachnące, należy przestrzegać kilku prostych, ale ważnych zasad. Nadrzędna z nich jest ta, że tylko stałe i dokładne czyszczenie oraz konserwacja mogą zapewnić komfort użytkowania i długowieczność urządzeń. Nie jest niczym odkrywczym, że czystość pralki wpływa nie tylko na prawidłową eksploatację, ale i higienę, trwałość oraz zapach pranych i suszonych tkanin. Swego rodzaju testem, który przechodzi niemal każdy niestosujący się do powyższych zasad użytkownik pralki – i do tego w dość krótkim czasie – jest test… zapachów.

Czyszczenie pralki warto rozpocząć od umycia filtra, a zakończyć na przetarciu całej obudowy. Między jedną a drugą czynnością do wyczyszczenia mamy wnętrze bębna, drzwiczki i gumę uszczelniającą, a także szufladę na detergenty. Wszystkie elementy z łatwością wyczyścimy wilgotną ściereczką nasączoną delikatnym płynem do mycia naczyń, który – jak wiadomo – radzi sobie doskonale z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Na koniec wszystkie myte powierzchnie powinny być wytarte do sucha. Czynność powtarzana cyklicznie zapewni praniu zawsze świeży zapach, a urządzeniu dłuższy czas prawidłowego działania.

2023-05-06
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket