Fot. Hisense
Ostatnim etapem jest podłączenie pralki do energii elektrycznej. Pralka powinna być podłączona do uziemionego gniazdka sieciowego 230 V (16 A) za pomocą oryginalnego przewodu z uziemioną wtyczką. Jak wspomnieliśmy, nie należy stosować przedłużaczy. Jeśli producent wyposażył model w specjalne gumki izolująco-zabezpieczające podstawę pralki, warto z nich skorzystać. Nie tylko stabilizują pralkę, ale i zabezpieczają przed przedostawaniem się pod nią wody, kurzu czy brudów. Uszczelki tego typu są do nabycia w wybranych sklepach i serwisach fabrycznych. Warto też przewidzieć usytuowanie gniazda sieciowego. Nagminnym błędem jest sytuowanie go na ścianie bocznej lub za urządzeniami. Ważnymi kwestiami w wypadku pralek są ich prawidłowe przyłączenie do źródeł wody i energii oraz montaż. Dotyczy to wszystkich urządzeń pralniczych, a nie zawsze jest to takie proste, jakby się mogło wydawać.
AMICA WA1S610CLISMT; CONCEPT PP6506S; LG F2WV3S7S6E
Nie bez znaczenia dla cichej pracy pralki jest jej odpowiednie ustawienie w pomieszczeniu, w którym ma pracować. Warto zadbać o właściwe wypoziomowanie urządzenia. Pralka nie powinna dotykać ściany ani znajdować się bardzo blisko niej, ponieważ podczas wirowania może o nią uderzać, a tym samym wytwarzać niepożądane dźwięki. Przydatnym dodatkiem mogą okazać się różnego rodzaju akcesoria antywibracyjne. Mogą to być specjalne maty lub po prostu podkładki czy nakładki na nóżki pralki – uniwersalne lub dopasowane do sprzętu danego producenta. Tego typu dodatki zapobiegają niepożądanym drganiom urządzenia podczas pracy, poprawiają stabilność ustawienia sprzętu, a tym samym zapobiegają przesuwaniu się pralki (co może mieć miejsce zwłaszcza podczas wirowania). Dodatkowo wpływają na zmniejszenie poziomu hałasu generowanego przez pralkę.
W zależności od producenta i modelu pralki typu slim nazwy poszczególnych programów i przypisane im parametry są różne. Jeśli poszukujemy konkretnego programu (np. antyalergicznego), przed zakupem warto sprawdzić, czy pralka ma tę opcję. (Fot. Hisense)
Pod względem pojemności, nierozerwalnie związanej z gabarytami urządzenia, pralki slim różnią się od swoich standardowych odpowiedników. Jednak biorąc pod uwagę jakość czy perforację bębna, nie ma tutaj większej różnicy między modelem slim a standardowym. Jakie są najpopularniejsze konstrukcje bębna w pralkach slim? W najbardziej zaawansowanych formach upodabnia się go do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Perforacja bębna, jego odpowiednie ruchy, ich kierunek i współczynnik tarcia zapewniają skuteczne dopieranie plam. Mają także bezpośredni wpływ na końcowy efekt procesu prania – w tym ostateczny komfort prasowania. Co więcej, im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin. Dobrej klasy pralka slim w porównaniu z tą z najniższych rejestrów technicznych może zapewnić nawet dwukrotnie dłuższą trwałość ubrań.
Nowoczesne modele pralek typu slim nierzadko wyposażone są w automatyczne systemy dozowania detergentów. Pozostałe urządzenia mają jasno oznaczone komory do poszczególnych płynów do prania i płukania tkanin. (Fot. Gorenje)
Jakie panele sterowania wykorzystywane są obecnie w pralkach slim? Najczęściej mamy do czynienia ze sterowaniem elektronicznym. Wykorzystywane są panele sterujące wyposażone w pokrętło, za pomocą którego odbywa się wybór niemal wszystkich opcji i programów oferowanych przez urządzenie. Innym popularnym rozwiązaniem jest panel elektroniczny z wyświetlaczem, na którym prezentowane są wszelkie konfigurowane przez użytkownika ustawienia sprzętu.
Trzecią, a jednocześnie najbardziej zaawansowaną technicznie opcją, jaka może być dostępna w modelach typu slim, są panele z wyświetlaczem dotykowym. Wybór funkcji, opcji czy programu prania odbywa się w tym wypadku za pomocą dotknięcia odpowiednich ikon, ukazujących się bezpośrednio na ekranie wyświetlacza. Zwykle na panelu sterowania liczba przycisków (oprócz przycisku włączenia pralki) zostaje zredukowana do minimum, ale za to umiejscowiony jest centralny wyświetlacz, dzięki któremu regulowane są wszelkie parametry pracy urządzenia. Można więc ustawić w sposób dotykowy temperaturę prania, optymalny program, a także regulację wirowania i inne opcje dodatkowe. Wspomniane opcje są często ze sobą łączone. Możemy więc spotkać pralkę z wyświetlaczem dotykowym, a jednocześnie kilkoma wskaźnikami diodowymi i pokrętłem sterowania (np. do wyboru programów prania).
Fot. LG
Programy prania dostępne w modelach slim, oczywiście, w obrębie danego producenta i linii wzorniczej, zwykle niewiele różnią się od tych zastosowanych w pralkach o standardowych gabarytach. Są one dobrane tak, żeby ułatwić codzienne użytkowanie sprzętu i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Programy automatyczne są nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze ustawienia fabryczne są doskonale dopasowane do rodzaju tkanin i różnego typu zabrudzeń. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiednio zdefiniowany program, a urządzenie automatycznie dobierze wszelkie parametry. Niektóre modele pozwalają również na zapisanie w pamięci urządzenia własnych programów prania.
© 2025 InfoMarket