Pralki ładowane od frontu slim

Automatyczne systemy do dozowania detergentów coraz częściej występują jako dodatkowe funkcje również w pralkach typu slim. W urządzeniach wyposażonych w standardowe komory są one jasno oznaczone ikonografiką, która wskazuje pojemniki na płyny do prania i płukania tkanin. (Fot. Amica)

Automatycznie programy pielęgnacji tkanin

Programy prania dostępne w modelach slim, oczywiście, w obrębie danego producenta i linii wzorniczej, zwykle niewiele różnią się od tych zastosowanych w pralkach o standardowych gabarytach. Są one dobrane tak, aby ułatwić codzienne użytkowanie sprzętu i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Programy automatyczne są nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze ustawienia fabryczne są doskonale dopasowane do rodzaju tkanin i różnego typu zabrudzeń. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiednio zdefiniowany program, a urządzenie automatycznie dobierze wszelkie parametry. Niektóre modele pozwalają również na zapisanie w pamięci urządzenia własnych programów prania.

Pralki ładowane od frontu slim

SAMSUNG WW90TA046AT; LG F4WV308S6E; HISENSE WFQP8014EVM

Wybór modelu a prędkość wirowania

Szybkość wirowania jest to wartość deklarowana przez wytwórcę urządzenia jako maksymalna szybkość i skuteczność odsączania wody. Wyrażana jest w obrotach na minutę. Parametr ten jest ważny dla dalszego suszenia ubrań – im większa prędkość obrotowa, tym mniejsza wilgotność odwirowanego wsadu. Obecnie produkowane pralki slim w większości wykonują średnio 1000 – 1200 obr./min. W wypadku modeli w wersji slim, ze względu m.in. na mniejszą pojemność bębna, rzadziej spotyka się modele wykorzystujące większą prędkość, np. 1400 obr./ min, która jest dostępna w pralkach o standardowych gabarytach (ale jednocześnie pozwalających na większy załadunek bębna).

Pralki ładowane od frontu slim

W zależności od producenta i modelu pralki typu slim nazwy poszczególnych programów i przypisane im parametry są różne.

Jeśli poszukujemy konkretnego programu (np. antyalergicznego), przed zakupem warto sprawdzić, czy pralka ma tę opcję. (Fot. Sharp)

Ważne czyszczenie i konserwacja

Czyszczenie pralki warto rozpocząć od umycia filtra, a zakończyć na przetarciu całej obudowy. Między jedną a drugą czynnością do wyczyszczenia mamy wnętrze bębna, drzwiczki i gumę uszczelniającą, a także szufladę na detergenty. Wszystkie elementy z łatwością wyczyścimy wilgotną ściereczką nasączoną delikatnym płynem do mycia naczyń, który – jak wiadomo – radzi sobie doskonale z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Na koniec wszystkie myte powierzchnie powinny być wytarte do sucha. Czynność powtarzana cyklicznie zapewni praniu zawsze świeży zapach, a urządzeniu dłuższy czas prawidłowego działania.

Niezależnie od producenta czy modelu urządzenia zwróćmy uwagę na prawidłowe czyszczenie i konserwację sprzętu pralniczego. Po zainstalowaniu urządzenia nie należy zapominać o jego właściwej eksploatacji. Aby pralka służyła przez długi czas, a tkaniny były czyste i pachnące, należy przestrzegać kilku prostych, ale ważnych zasad. Nadrzędna z nich jest ta, że tylko stałe i dokładne czyszczenie oraz konserwacja mogą zapewnić komfort użytkowania i długowieczność urządzeń. Nie jest niczym odkrywczym, że czystość pralki wpływa nie tylko na prawidłową eksploatację, ale i higienę, trwałość oraz zapach pranych i suszonych tkanin. Swego rodzaju testem, który przechodzi niemal każdy niestosujący się do powyższych zasad użytkownik pralki – i do tego w dość krótkim czasie – jest test… zapachów.

Pralki ładowane od frontu slim

SHARP ES-NFB8141WD-PL; LORD W3

Zużycie wody i energii elektrycznej

Roczne ważone zużycie energii elektrycznej to parametr, który służy do obliczania współczynnika efektywności energetycznej. Pozwala użytkownikowi ocenić, jak dużo energii pobiera urządzenie, czyli ile w przybliżeniu wydamy na pracę pralki lub pralkosuszarki. Jednostką zużycia energii są kilowatogodziny na rok – [kWh/rok]. Nie mniej ważne jest też zużycie energii w trybie wyłączenia i czuwania. Te dane służą do obliczania rocznego ważonego zużycia energii elektrycznej, a zatem ustalania klasy efektywności energetycznej. Zużycie energii elektrycznej w czasie czuwania wyrażane jest w watach – [W]. Standardowe pralki pobierają ok. 0,15 W w trybie wyłączenia i ok. 0,4 W w trybie czuwania.

Roczne zużycie wody wyrażone jest w litrach i pozwala wskazać, ile wody zużyje pralka w normalnych cyklach prania. Sposób pomiaru rocznego zużycia wody określają stosowne rozporządzenia. Jest to wartość uśredniona, która w praktyce może znacznie odbiegać od założeń (używanie innych programów, czasu, funkcji dodatkowych itp.).

Pralki ładowane od frontu slim

Fot. Gorenje

Pralki slim – na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać najlepszą pralkę slim spośród wielu modeli na rynku, należy rozsądnie przeanalizować wszystkie parametry i dokonać najwłaściwszego względem własnych potrzeb (a nie osiągów sprzętu) wyboru. Decyzję może ułatwić poznanie takich parametrów jak ładowność, roczne zużycie wody, prędkość wirowania, poziom emitowanego hałasu, moc przyłączeniowa, roczne zużycie energii, a także efektywność energetyczna. Ładowność pralki określa maksymalną wielkość wsadu prania, jaką deklaruje producent. Często nazywana jest także pojemnością znamionową bębna lub maksymalnym załadunkiem prania. Podawana jest na etykiecie efektywności energetycznej i wyrażana w kilogramach. W pralkach slim ładowność waha się między 4 a nawet 9 kg. Szybkość wirowania to z kolei wartość deklarowana przez wytwórcę jako maksymalna szybkość i skuteczność odsączania wody. Wyrażana jest w obrotach na minutę [obr./min]. Pralki slim w większości wykonują średnio 1000 – 1400 obr./min. Parametr ten ważny jest dla dalszego suszenia ubrań – im większa prędkość obrotowa, tym mniejsza wilgotność odwirowanego wsadu. Parametr poziomu emitowanego hałasu wskazuje na intensywność odczuwanego hałasu (szumu) wokół pralki i pralkosuszarki mierzonego w komorze ciszy. Wartość podawana jest na etykiecie energetycznej i wyrażana w decybelach według charakterystyki czułości ucha ludzkiego – dB(A). Faktyczna głośność w praktyce znacznie odbiega od pomiarów deklarowanych ze względu na różne uwarunkowania. Moc przyłączeniowa jest parametrem, który pozwala ocenić, czy aktualna instalacja domowa zdoła wytrzymać przyłączane obciążenie sumaryczne (np. razem pralki i suszarki przy włączeniu wszystkich funkcji). Decyduje pomiar watomierzem w czasie największego poboru mocy. Jednostkami mocy przyłączeniowej są waty [W] lub kilowaty [kW], jako moc czynna z iloczynu natężenia [A] i napięcia [V] energii elektrycznej.

Kolejnym ważnym parametrem, który powinien mieć wpływ na wybór pralki slim, jest jej efektywność energetyczna. Jest to bardzo ważny parametr dla ustalenia klasy efektywności energetycznej uwidacznianej na etykiecie. Wartość ważonego rocznego zużycia energii przez dany typ pralki lub pralkosuszarki odniesionego do obliczonego standardowego zużycia energii podaje się w procentach [%]. Dzięki tej wartości producent plasuje model w danej klasie efektywności energetycznej, którą w wypadku pralek oznacza się od A do G.  

2022-07-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket