Pralki ładowane od góry

Pralki

Pralki ładowane od góry, choć mniej popularne od tych ładowanych od frontu, w wielu gospodarstwach domowych są jedynym możliwym do ustawienia i użytkowania sprzętem pralniczym. Są węższe od modeli standardowych, co w małych łazienkach jest dużym udogodnieniem. Niewielka konstrukcja nie ujmuje im nowoczesnych funkcji. (Fot. Amica)

Pralki ładowane od frontu do niedawna były niezastąpionym sprzętem w łazience budynku wielorodzinnego. Tego typu mieszkania, szczególnie w pierwszych latach ich budowania, wyposażone były zwykle w duży pokój, jeden lub dwa pokoje dodatkowe i oddzielną, nierzadko ciemną, kuchnię oraz łazienkę, w której znajdował się również sedes. W takim pomieszczeniu, gdzie były wanna, umywalka i toaleta, a do tego na niewielkiej powierzchni trudno było znaleźć jeszcze miejsce dla pralki. Tutaj najbardziej odpowiednim sprzętem stały się pralki automatyczne z tak zwanym górnym załadunkiem.

Szczególne cechy konstrukcyjne

W konstrukcji typu top loader, w porównaniu do tej ładowanej od frontu, zmienia się nie tylko sposób załadunku, ale i szerokość. Wynosi ona zwykle 40 cm (głębokość to ok. 60 cm, a wysokość 80 – 90 cm), co pozwala lepiej wpasować urządzenie w aranżację nawet niewielkiego wnętrza. Należy pamiętać, że otwieranie pralki do góry sprawia, że jej pokrywa przy otwarciu potrzebuje dodatkowo ok. 30 – 40 cm wysokości. To bez wątpienia determinuje usytuowanie pralki. Nie może ona zostać ustawiona np. w zabudowie meblowej czy też podblatowej. Niemniej niewielkie gabaryty w naprawdę małej łazience mogą rekompensować tę niedogodność.

Pralki

AMICA DWA1T712DLS; LORD W9

Jaką pojemność oferują takie pralki?

Modele ładowane od góry charakteryzują się zwykle mniejszą pojemnością bębna niż standardowe konstrukcje, jednak na rynku nie brakuje pralek o dużym załadunku. Najmniej pojemne urządzenia pozwalają w jednym cyklu uprać ok. 5-kilogramowy załadunek. Wśród pralek typu top loader największy wybór jest wśród modeli o 6-kilogramowym załadunku, choć nie brakuje urządzeń, które zmieszczą nawet 8 kg ubrań. Pojemność bębna nie powinna być jednak głównym determinantem przy wyborze sprzętu. Wszystko powinno zależeć od aktualnych potrzeb użytkownika, a także liczby domowników korzystających z urządzenia.

Pralki

Zaletą pralek ładowanych od góry jest ich niewielka szerokość. Pozwala to na instalację urządzenia nawet w niewielkich łazienkach, w których ważny jest każdy centymetr kwadratowy. (Fot. Amica)

Nowoczesne czujniki wagi wsadu

W najbardziej zaawansowanych modelach mogą być wykorzystywane systemy kontroli wsadu. W zależności od producenta używa się do tego różnych komponentów, jednak zasada działa jest wszędzie podobna. Pralka automatycznie rozpoznaje masę np. pranej bielizny za pomocą zastosowanego pod bębnem czujnika. Dzięki niemu urządzenie automatycznie dostosowuje program prania do rzeczywistej masy, tj. ilości ubrań w pralce. System ten należy do rozwiązań proekologicznych w pralnictwie, ponieważ zapewnia oszczędność wody i energii elektrycznej.

Pralki

AMICA TWA1T610DLS

Konstrukcja i cechy szczególne bębna

W pralkach ładowanych od góry bęben ma charakterystyczną konstrukcję z dwoma metalowymi skrzydłami, które otwieramy podczas załadunku i rozładunku pralki. Skrzydła zamykane są z wykorzystaniem specjalnego zatrzasku. Może on się zużywać i luzować, co może być powodem zablokowania bębna, nawet podczas rozpoczętego cyklu prania. Pod względem pojemności, nierozerwalnie związanej z gabarytami urządzenia, pralki ładowane od góry również różnią się od modeli ładowanych od frontu. Jednak biorąc pod uwagę jakość czy perforację bębna, nie ma tutaj większej różnicy. Jakie są najpopularniejsze konstrukcje bębna? W najbardziej zaawansowanych formach upodabnia się go do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Perforacja bębna, jego odpowiednie ruchy, ich kierunek i współczynnik tarcia zapewniają skuteczne dopieranie plam. Mają także bezpośredni wpływ na końcowy efekt procesu prania – w tym ostateczny komfort prasowania. Co więcej, im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin. Dobrej klasy pralka ładowana od góry w porównaniu z tą z najniższych rejestrów technicznych może zapewnić nawet dwukrotnie dłuższą trwałość ubrań.

Pralki

Fot. AEG

Obroty i prędkość wirowania

Szybkość wirowania to wartość deklarowana przez producenta jako maksymalna prędkość i skuteczność odsączania wody. Wyrażana jest w obrotach na minutę. Dostępne obecnie na rynku pralki ładowane od góry w większości wykorzystują średnio 1000 – 1200 obr./min, jednak na rynku dostępne są też takie, które wirują z większą prędkością. Parametr ten ważny jest dla dalszego suszenia ubrań – im większa prędkość obrotowa, tym mniejsza wilgotność odwirowanego wsadu.

2022-08-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket