W systemie Rubi Cyclone Level System wykorzystywane są specjalne podstawki z gwintem i nakrętki do precyzyjnego poziomowania.(Fot. Rubi)
W pracy glazurnika niezbędna jest zaprawa do klejenia płytek ceramicznych. Najszybciej przygotuje się ją i wymiesza dokładnie wszystkie składniki, korzystając z mieszarki elektrycznej. Mieszarki elektryczne różnią się między sobą mocą silnika, liczbą biegów czy też możliwością stosowania mieszadeł o coraz większych średnicach. Doskonale nadają się do mieszania cementu, klejów, farb, żywicy i innych materiałów.
Prawidłowo nałożona zaprawa pozwala na równomierne przyleganie płytek do ściany czy podłogi. Należy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar i kształt, aby uzyskać optymalne pokrycie. Do wyboru są pace z wycięciami kwadratowymi, prostokątnymi, trójkątnymi lub półokrągłymi, które można dobrać do każdego rodzaju kleju i rozmiaru układanych płytek.
Ostateczny efekt wizualny położonej glazury zależeć będzie od koloru fugi i jej położenia. Prawidłowo wykonane fugowanie scala całą powierzchnię z ułożonych płytek. Najlepiej do wypełnienia fugą przestrzeni między płytkami nadają się pace gumowe – dzięki elastycznej, gumowej podkładce połączonej z uchwytem w kształcie litery C.
RUBI 66904; RUBI Rubimix-9 Power Max; PROLINE 61630; PROLINE 61329
Niekiedy konieczne jest wycięcie otworu w płytce pod puszkę elektryczną, baterię łazienkową lub kuchenną czy inne przyłącza wodne. Przydaje się wtedy otwornica. Popularne na rynku modele umożliwiają wiercenie otworów o średnicy od 6 do nawet 120 mm. Pomocne będą też koronki diamentowe (20 – 120 mm) do wiercenia na mokro. Charakterystycznym elementem tego typu narzędzi jest nasyp diamentowy, który z łatwością potrafi przeciąć nawet najtwardszy gres. Bardzo ważne jest, aby podczas robienia takich otworów używać chłodziwa. Koronki do wiercenia mają dodatkowe boczne otwory, które poprawiają chłodzenie oraz ułatwiają usuwanie pozostałości po każdym wywierconym otworze.
Możliwe jest też wiercenie na sucho. Dzięki adapterowi Zero dust (Rubi) do odkurzacza kurz nie jest już problemem podczas używania diamentowych wierteł Dry Gres. Po podłączeniu do niej odkurzacza prowadnica utrzymuje się w wybranym miejscu i pochłania praktycznie cały kurz powstający podczas wiercenia.
Służą do tego różne ograniczniki i uchwyty mocujące płytkę do stołu oraz przymiary. Do określenia potrzebnego wymiaru korzysta się z liniału milimetrowego i kątowego. Regulowany przymiar boczny (od 0° do 45°) ułatwi i usprawni wykonywanie cięć seryjnych.
Rozmiary płytek na rynku są coraz większe, stąd używanie przyssawek i innych narzędzi pomocniczych zyskuje na znaczeniu. Produkowane są przyssawki do płytek chropowatych i gładkich. Przyssawka pojedyncza o udźwigu 40 kg idealnie nadaje się do przenoszenia i układania płytek ceramicznych o rozmiarach takich, które jedna osoba może bez problemu obsłużyć. Przyssawki podwójne i potrójne Rubi wykonane są z wytrzymałego aluminium, a ergonomiczny uchwyt ułatwia przenoszenie płytek o masie odpowiednio 80 i 100 kg. Dzięki temu przyssawki podwójna i potrójna idealnie nadają się do układania płytek wielkoformatowych, paneli szklanych lub innych gładkich materiałów.
© 2024 InfoMarket