Sterowanie przewodowe

Najpewniejsze w działaniu jest sterowanie przewodowe napędem rolety. Do napędu zawsze trzeba doprowadzić zasilanie (przewód 3-żyłowy) z wydzielonego obwodu zasilania. Wyposażenie kabla zasilającego dodatkowo w dwie żyły sterujące (kabel 5-żyłowy) doprowadzone do rozdzielnicy elektrycznej umożliwia sterowanie z systemu centrali smart home i łączenie kliku takich urządzeń. Każdy napęd współpracuje z łącznikiem RCS4 montowanym w puszcze i przyciskami sterowania lokalnego i grupowego.

Rolety - sterowanie

Włączeniu światła może towarzyszyć opuszczanie rolety.

Sterowanie radiowe

Sterowania radiowe jest bardziej uniwersalne, skraca czas instalacji wymagany montażem kabli. Napęd może być wyposażony w odbiorniki radiowe lub na podczerwień. Sterowniki radiowe, realizując sterowania centralne bądź zdalne, mogą mieć problemy z zasięgiem (tłumienie ścian). Aby do radiowej instalacji podłączyć np. zegar czy centralę alarmową, konieczne są kolejne specjalizowane sterowniki radiowe, podobnie jak zasilane bateryjnie do sterowników przycisków klawiszowych. Trwałość, pewność działania i funkcjonalność instalacji opartych na sterowaniu radiowym jest uważana za mniejszą niż przewodowych, w związku z problemami eksploatacyjnymi. Każdy system radiowy działa w oparciu o określony standard (interfejs i urządzeń).

Przyciski, pilot czy panel dotykowy?

Rolety można obsługiwać z pomocą przycisków klawiszowych o jednoznacznych, wcześniej przemyślanych funkcjach, umieszczonych na ścianie, pilotem lub panelem całej instalacji domowej.

Pilot jest wygodny, gdy sterujemy roletami grupowo i pojedynczo. W wypadku pilotów wielokanałowych musimy kojarzyć kanał ze strefą budynku albo daną roletą. Sterowniki radiowe, realizując sterowanie centralne bądź zdalne, miewają problemy z zasięgiem w wypadku nawet średnio rozległych instalacji. Aby do radiowej instalacji podłączyć np. zegar czy centralę alarmową, konieczne są kolejne specjalizowane sterowniki radiowe, podobnie jak zasilane bateryjnie sterowniki do przycisków klawiszowych.

UWAGA! Przed wyborem sterowników radiowych porozmawiaj z kimś, kto je sprawdził w działaniu.

Sterowanie radiowe jest użyteczne, jeśli chcemy dodać np. roletę w instalacji przewodowej, kiedy brak jest przewodów zasilających i sterujących. W klasycznym systemie o rozproszonej logice nie ma, a właściwie nie powinno być centrali, którą zastępuje w najprostszym przypadku jeden klawiszowy łącznik grupowy. W razie potrzeby bez problemów podłącza się typowy zegar sterujący (do rolet), łącze z centralą ochrony włamaniowej czy pożarowej, czujnik wiatru itp.

UWAGA! Zapytaj dostawcę sterowników albo napędów, jaką moc pobierają urządzenia w czasie czuwania. Wartości powyżej 1 W zwiększają koszty eksploatacyjne.

Rolety - sterowanie

W roletach Vertex ScreenRoll użyto tkaniny odpornej na warunki atmosferyczne.

2018-01-10
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket