Standard Wi-Fi

Podstawowym zastosowaniem Wi-Fi jest budowanie sieci lokalnych opartych na komunikacji radiowej, czyli WLAN. Sieć Wi-Fi działa w paśmie częstotliwości od 2400 do 2485 MHz (2,4 GHz) lub 4915 do 5825 MHz (5 GHz). Zasięg transmisji fal radiowych wynosi od kilku metrów do kilku kilometrów (w zależności od napotkanych przeszkód) i przepustowości łącza sięgającej 300 Mbit/s. Transmisja odbywa się na dwóch kanałach jednocześnie. Produkty zgodne z Wi-Fi mają logo, które świadczy o zdolności do współpracy z innymi produktami tego typu. Standard Wi-Fi opiera się na normie IEEE 802.11. Skrót Wi-Fi oznacza „Wireless Fidelity”.

UWAGA! W instalacjach bezprzewodowych czujniki i łączniki nie wymagają okablowania, ale elementy wykonawcze, np. siłowniki, muszą mieć doprowadzone zasilanie, o czym często inwestorzy zapominają. Ponadto system sterowania radiowego idealnie sprawdza się w domach, ale o standardowym metrażu. Dla nieruchomościach o dość nietypowej powierzchni rekomendowane są systemy kablowe.

Smart, czyli co jest inteligentne?

System Snap włoskiej firmy Elica pozwala na automatyczną kontrolę jakości powietrza w pokoju bądź kuchni, np. wpuszczając świeże powietrze. Montuje się go na wylot w ścianie i można obsługiwać z poziomu smartfona. Współpracuje on także z tradycyjnymi okapami producenta przez Wi-Fi.

Bluetooth

Standard Bluetooth (BT) stosowany do dziś w kolejnych wersjach. Jest przeznaczony do zapewniania łączności na krótkich dystansach – do 100 m. Standard Bluetooth został zaprojektowany z myślą o realizacji głównie połączeń punkt- -punkt. Głównym przeznaczeniem Bluetooth było zapewnienie łączności w celu np. synchronizacji danych w telefonie komórkowym, korzystania ze słuchawek bezprzewodowych, zastąpienia istniejących połączeń kablowych (jak w wypadku klawiatur i myszek komputerowych). Interfejs radiowy Bluetooth pracuje w paśmie 2,4 GHz (ISM – Industrial,Scientific and Medical), przez co nie są wymagane licencje na użytkowanie tego pasma. W oświetleniu stosowany jest standard Bluetooth 4.0.

Instalacje bezprzewodowe sprawdzają się zarówno w projektowanych domach, jak i w nieruchomościach modernizowanych. Są także wygodniejsze w montażu w porównaniu do systemów przewodowych, a rozszerzenie konfiguracji systemu lub jej zmiana są możliwe w każdym momencie eksploatacji.

IoT Internet rzeczy a smart home

Internet rzeczy pojęcie to robi ostatnio dużą karierę. Skrótowo oznacza urządzenia dołączone do sieci internetowej, dzięki czemu zyskują nowe funkcje i są łatwiejsze w obsłudze. Internet to już nie tylko komputery, które są w stanie korzystać z jego zasobów, ale telewizory smart, a obecnie inne urządzenia włączone w sieć, które stanowić będą motor rozwoju gospodarki światowej w najbliższych latach. Podstawą są urządzenia wyposażone w czujniki, które łączą się w sieć komputerową, które przesyłają i przetwarzają dane przez systemy i np. optymalizują eksploatacje, prognozują awarię ułatwiają obsługę. Urządzenia mogą komunikować się za pośrednictwem człowieka lub bez jego udziału. Wymiana informacji wymaga między urządzeniami wyposażenia w czujniki, które rejestrują wielkości fizyczne takie jak: temperatura, siła, GPS, przyspieszenie. Sygnały elektryczne są przetwarzane i wykorzystywane przez systemy komputerowe urządzeń, które są w stanie odebrać przesłany sygnał, przetworzyć i spowodować wykonanie czynności przez inne urządzenia. Prostym przykładem są systemy inteligentnego domu, które śledzą temperaturę w pomieszczeniach i włączają klimatyzację. Można sterować tymi urządzeniami np. z tabletu, jeśli są one w jednej sieci. Duże zmiany dotyczą funkcjonalności sprzętu AGD. Trendy w sprzętach gospodarstwa domowego zawierają się w czterech głównych obszarach: automatyce, estetyce, technice, efektywności energetycznej.

2017-03-15
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket