Kanały Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 można oglądać w podwyższonej jakości obrazu Super HD (1920 × 1080 pikseli). (Fot. Cyfrowy Polsat)
W telewizji internetowej wystarczy dołączyć kabel ethernetowy lub wybrać łącze Wi-Fi w odbiorniku, aby odbierać kanały telewizyjne na żywo i filmy VoD. Są dwa rozwiązania techniczne telewizji internetowej – IPTV (Internet Protocol TV) i OTT (Over The Top). Telewizja IPTV, nazywana kablową, opiera się na systemie multicast, wykorzystującym zamkniętą sieć operatora internetowego, np. Orange, Netii, Plusa, UPC, tak jak jest to w wypadku telewizji kablowych. Drugi wariant telewizji internetowej – OTT to możliwość korzystania z sieci dowolnego operatora Internetu, z którym współpracuje dekoder OTT. Telewizja może być oglądana także na różnych urządzeniach po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie, tablecie, laptopie czy przez stronę WWW.
Mimo rozwoju nowych urządzeń do korzystania z rozrywki bezpośrednio z Internetu najwięcej klientów platform korzysta z odbiorników satelitarnych z możliwością dołączenia do sieci, aby oprócz oglądania telewizji na żywo korzystać z bogatej oferty filmów VoD. Największą zaletą odbiorników DVB-S2 jest niezawodność odbioru telewizji na całym terytorium kraju niezależnie od liczby odbiorników. Telewizja DVB-S2 jest niezastąpiona na terenach mało zurbanizowanych, leśnych, górskich, gdzie odbiór telewizji naziemnej jest utrudniony. Jedynym problemem przy odbiorze jest dobranie odpowiednio dużej anteny satelitarnej (w warunkach polskich minimum 90 cm), aby deszcz czy śnieg nie spowodował tłumienia sygnału. Mimo że praktycznie cały kraj jest pokryty siecią internetową, najlepiej funkcjonuje ona w miastach. Częste są jednak problemy z odbiorem w dobrej jakości materiałów wideo, szczególnie przez Wi-Fi (zakłócenia od sąsiadów i tłumienie ścian). Drugim zagrożeniem jest obciążenie sieci. Szczególnie jest to widoczne przy dużych imprezach masowych, np. sportowych, gdy jednoczesny odbiór tego samego programu powoduje „zapchanie” serwerów, zmniejszenie szybkości transmisji i pikselizację lub zanik obrazu, co nie występuje praktycznie w telewizji DVB- -S2 i DVB-T. W wypadku odbiorników sieciowych warto wybierać te z wejściem antenowym DVB-T/T2 na wypadek awarii sieci, co się często zdarza, lub dołączyć antenę do gniazda telewizyjnego telewizora. Dla odbiorników satelitarnych głównym zagrożeniem oglądania kanałów telewizyjnych jest dobranie za małej anteny. Przy dużych opadach deszczu czy śniegu może to prowadzić do zaniku sygnału, ale pozostaje dostęp do usług sieciowych.
Wiele osób używa urządzeń mobilnych. Klienci platform mogą z nich korzystać za darmo w ramach abonamentu.
Duży wyświetlacz 6,5 cala w smartfonach 5G i strumieniowanie danych do 600 Mbit/s to gwarancja bardzo dobrej jakości obrazu przy oglądaniu transmisji sportowych. (Fot. Samsung)
To usługa platformy Canal+, która łączy świat kanałów na żywo ze światem VoD. Nie wymaga umowy, dekodera ani anteny. Potrzebny jest jedynie dostęp do sieci internetowej. To nowoczesna usługa, z której można korzystać w dowolnym miejscu, czasie i na dowolnym urządzeniu, które jest połączone z Internetem. Serwis Canal+ online można oglądać na telewizorze smart TV z systemem Android TV, dekoderze Canal+ BOX, komputerze, tablecie oraz telefonie. Jedyne, czego potrzeba, to dostęp do Internetu. Do atrakcyjnych funkcji można zaliczyć możliwość oglądania od początku transmisji (Start over), przewijanie, zatrzymywanie, wznawianie (Time Shift), kontynuowanie na innym urządzeniu, oglądanie czterech pozycji, np. wydarzeń sportowych, w czterech oknach (Multi-Live). Funkcja backward EPG daje możliwość odtworzenia materiału, który był emitowany do 14 dni wstecz. Przy oglądaniu wydarzeń sportowych można oglądać statystyki, wybrać obraz z kamery, jeżeli jest taka możliwość (Expert mode).
Usługa Cyfrowy Polsat Go jest dostępna dla posiadaczy abonamentu Cyfrowego Polsatu za pośrednictwem dekodera podłączonego do Internetu oraz urządzeń mobilnych z systemem Android lub iOS – wystarczy zainstalować aplikację Cyfrowy Polsat Go ze sklepu Google Play. Użytkownicy dekoderów Cyfrowego Polsatu z serii Evobox DVB-S2 oraz sieciowych IP i OTT mogą korzystać z aplikacji Cyfrowy Polsat Go, logując się w zakładce „VoD”, a w niej znajdą treści na żądanie z posiadanego pakietu programowego oraz bogatą bibliotekę dodatkowych bezpłatnych i płatnych treści telewizyjnych. Aplikacja działa na dekoderach, a na laptopie lub PC przez stronę go.cyfrowypolsat. pl. Poza dekoderem można korzystać z usługi na trzech urządzeniach jednocześnie: komputerze, tablecie i smartfonie. W ramach oferty telewizyjnej Cyfrowy Polsat Go abonenci otrzymają dostęp do ponad 100 kanałów online, tysięcy programów, wydarzeń sportowych, seriali i bajek w opcji VoD bez dodatkowych opłat oraz płatnych filmów. Liczba kanałów TV jest zależna od posiadanego pakietu. Maksymalna liczba kanałów w najbogatszym pakiecie podstawowym, to 100 kanałów, w tym 10 kanałów sportowych + możliwość dokupienia dodatkowych pakietów tematycznych dedykowanych do wybranej telewizji/ technologii – z pakietów sportowych będą to: Polsat Sport Premium (2 kanały i 4 serwisy PPV), Eleven Sports, Ekstraklasa (Canal+ Sport 3 i 4) – dla TV satelitarnej i IPTV oraz Polsat Sport Premium i Eleven Sports dla OTT.
© 2024 InfoMarket