Ssawki, szczotki i akcesoria

Ssawki, szczotki

Ssawki i szczotki to te elementy, które również w dużym stopni stanowią o skuteczności odkurzacza. Producenci w ofercie często mają ten sam odkurzacz wyposażony w kilka różnych końcówek lub oferują je jako akcesoria. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie zestawu do własnych wymagań. 

Muszą być tak zbudowane, by zapewniały efektywne usuwanie zanieczyszczeń bez ryzyka zniszczenia czyszczonych powierzchni. Standardowo w wyposażeniu odkurzaczy znajduje się kilka akcesoriów. Obowiązkowymi są szczotka uniwersalna z przełącznikiem do dywanów i podłóg twardych, szczelinówka i końcówka do czyszczenia, np. tapicerki. Niektóre modele mają dołączone turbo- lub elektroszczotki, zwiększające znacznie efektywność odkurzacza. Trzeba pamiętać, że odkurzacz musi mieć specjalne gniazdo i system do podłączenia tej ostatniej. Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto sprawdzić, jakie akcesoria są w zestawie i czy istnieje możliwość dokupienia kolejnych. 

Szczotka czy ssawka?

Zasadniczo wyróżnia się dwa typy końcówek: szczotki i ssawki. Różnią się one obecnością lub brakiem włosia zbierającego zanieczyszczenia i kurz. Jeśli chodzi o rozróżnienie poszczególnych nasadek i ich nazewnictwo, trzeba pamiętać, że często to, co jeden producent uznaje za szczotkę, inny określa jako ssawkę. Szczotki z miękkim włosiem i dealnie sprawdzają się podczas odkurzania powierzchni, które łatwo zarysować. Parkiet, płytki czy panele wymagają z astosowania końcówek z w łosiem lub materiałowymi wkładkami, które zapobiegną powstawaniu rys. Z kolei dywany czy tapicerkę łatwiej wyczyścić, stosując końcówki ze specjalnymi wypustkami, które ułatwią wydobywanie zanieczyszczeń czy np. sierści. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje szczotek:

  • uniwersalne – to modele wyposażone w przełącznik do podłóg twardych i miękkich. Regulowana długość włosia pozwala dostosować parametry do rodzaju czyszczonej powierzchni, ale nie tylko;
  • turboszczotki – stworzono je z myślą m.in. o właścicielach zwierząt. W przeciwieństwie do klasycznych szczotek te napędza siła ssąca odkurzacza – ich skuteczność zależy od natężenia przepływu powietrza. Turboszczotki wykorzystują prosty mechanizm obracającej się rolki, która jest wprowadzana w ruch siłą przepływającego powietrza. W ich wnętrzu znajduje się obracający się wałek, który wraz ze szczotkami napotkane śmieci nagarnia w kierunku otworu ssącego w końcówce. Doskonale sprawdzają się podczas usuwania zabrudzeń, np. z dywanów, czy zbierania włosów i sierści zwierząt;
  • elektroszczotki – są najbardziej zaawansowane, mają spiralny obrotowy element pokryty włosiem, który napędzany jest własnym silnikiem, co znaczy, że można wyłączyć taką szczotkę, gdy odkurzacz nadal pracuje, i używać jej jako klasycznej. Dzięki wbudowanemu silnikowi skuteczność odkurzania nie zależy już od mocy odkurzacza, jednak można je stosować jedynie w tych modelach, które mają specjalne gniazdo do ich podłączenia. Decydując się na zakup urządzenia z elektroszczotką, warto wybrać taką, która ma możliwość ustawienia poziomu wysokości lub dodatkowe oświetlenie. 

Szczotka

Separator w szczotce ułatwi odnajdywanie zagubionych drobnych przedmiotów w trakcie sprzątania. (Fot. Bosch)

Rodzaje klasycznych szczotek i ssawek

Oto te, które najczęściej można znaleźć w ofercie producentów i które przeznaczone są do czyszczenia konkretnych powierzchni.

  • Do parkietów – wymagają zastosowania specjalnego włosia, które nie porysuje powierzchni parkietów czy paneli. Najczęściej mają lekko spłaszczony kształt i długie włosie, które dodatkowo zapewnia płynne przesuwanie końcówki po czyszczonych powierzchniach. Dodatkowo końcówka taka poleruje powierzchnię.
  • Do twardych powierzchni – służą do czyszczenia terakoty czy powierzchni strukturalnych.
  • Pędzel – to niewielka, najczęściej okrągła końcówka zakończona długim włosiem. Za jej pomocą można zbierać kurz, np. ze szkła, ram czy listew przypodłogowych.
  • Z ruchomym przegubem – mają obrotowy przegub, który daje duże możliwości manewrowania. Polecane są do czyszczenia półek, książek czy szafek. Spotkać je można także w ssawkach, które obracają się o 180°.
  • Do kaloryferów – mają jeszcze kilka innych zastosowań. Z powodzeniem można używać ich do czyszczenia np. różnego rodzaju szczelin czy klimatyzacji.
  • Nasadka 3 w 1 – działa na trzy sposoby. Za pomocą specjalnie zaprojektowanej stopy delikatnie „otwiera” dywan w celu dokładnego usunięcia kurzu. Wysysa duże cząsteczki przez duży otwór z przodu oraz zamiata kurz i brud wzdłuż mebli i ścian za pomocą dwóch szczotek bocznych.
  • Szczotki tapicerskie – małe, okrągłe, wykończone włosiem.
  • Ssawkoszczotka z kołami – przełączana, z małymi kołami oraz niewielką wkładką welurową (średnica mocowania ok. 35 mm), może też być z jednym kołem (średnica 32 lub 35 mm).
  • Ssawkoszczotka z separatorem – to końcówka do czyszczenia podłóg twardych, dywanów lub wykładzin. Dodatkowo wyposażona jest w separator do wyłapywania drobnych przedmiotów. W ssawkoszczotce można zamontować koszyk w celu zbierania drobnych elementów.
  • Ssawka z promieniami UV – to rzadkie, ale bardzo ciekawe rozwiązanie. Najlepiej sprawdza się w mieszkaniach alergików, gdyż emituje promienie UV (za pomocą żarówki umieszczonej na spodzie), co pozwala usuwać m.in. bakterie, kurz i r oztocza.
  • Ssawka magnetyczna – w przeciwieństwie do tradycyjnych końcówek nie zasysa kurzu tylko przed sobą, ale też z przodu i po bokach, co eliminuje konieczność powtarzania ruchów i zwiększa szybkość odkurzania.
  • Ssawka z podwójnym wlotem powietrza – ma dwa oddzielne kanały powietrza, kierujące siłę ssania równocześnie w celu skutecznego usuwania zanieczyszczeń.
  • Ssawka szczelinowa – jest pozbawiona włosia i ma wąski otwór. Doskonale czyści wszelkie zakamarki.
  • Ssawka do tapicerki – jest stosunkowo wąska i umożliwia szybkie i gruntowne czyszczenie tapicerki.
  • Ssawka do materacy – jest mniejsza od tej do tapicerki i z powodzeniem może służyć do czyszczenia materacy i innych podobnych powierzchni.
  • Nasadka obrotowa – obraca się o 180°, co umożliwia manewrowanie wokół przedmiotów. Dzięki funkcji pamięci automatycznie powraca do pozycji początkowej.
  • Ssawka 3 w 1 – jedna końcówka spełnia aż trzy funkcje. Najczęściej na jednym końcu jest szczotka do dywanów, na drugim ssawka szczelinowa, a wygięcie daje szczotkę do mebli.
  • Ssawka z czujnikiem higienicznym – za pomocą wskaźnika świetlnego pokazuje, czy podłoga jest odpowiednio c zysta.
  • Ssawka do usuwania sierści zwierząt – służy do usuwania sierści bezpośrednio z czworonogów. Długość włosia i przepływające powietrze są kontrolowane przez wciskanie osłony.
  • Szczotka z oświetleniem – coraz częściej szczotki są wyposażone w oświetlenie LED. Zazwyczaj jest ono dostępne w ssawkach uniwersalnych. Znacznie ułatwia czyszczenie np. przestrzeni pod meblami gdzie dostęp światła jest ograniczony.
  • Ssawka piorąca – odkurzacze z filtrem wodnym i funkcją prania mają w zestawie ssawki do prania tapicerek (mniejsza) i dywanów (większa). Mogą także pozwalać na zbieranie płynów. Przy ssawce znajduje się spryskiwacz, k tórym dozujemy środek piorący.
  • Ssawka myjąca – służy do jednoczesnego mycia oraz odkurzania podłogi. Można do niej przyczepić nakładkę z mikrofibry dobraną do typu czyszczonej powierzchni. W trakcie sprzątania dozujemy przy pomocy spryskiwacza specjalny roztwór myjący. 

Rodzaje klasycznych

W standardowym wyposażeniu odkurzacza powinna znaleźć się szczotka przystosowana do czyszczenia mebli tapicerowanych. (Fot. Thomas)

Akcesoria dodatkowe

Mając na względzie fakt, że nie sposób wymienić i omówić wszystkich rozwiązań spotykanych u producentów, pamiętajmy o dokładnym zapoznaniu się z dostępnymi akcesoriami i wyposażeniem do odkurzaczy.

  • Zapachy do odkurzaczy – dostępne są w kilku postaciach: saszetek, granulek, olejków czy wkładów. Ich zadanie polega na odświeżaniu powietrza w trakcie odkurzania. Usuwają drażniący, nieprzyjemny zapach z odkurzacza, neutralizują zapach ty toniu bądź zwierząt. Granulki rozsypuje się na podłodze lub wewnątrz worka czy pojemnika na kurz, tak samo można postąpić z saszetkami. Podobne rozwiązania stosuje się w odkurzaczach z filtrem wodnym lub piorących. W tym wypadku można je wsypać już bezpośrednio do wody. Producenci oferują szeroką gamę zapachów, dzięki czemu każdy z nas wybierze coś dla siebie. W tej kwestii wybór jest naprawdę duży – od intensywnych zapachów cytrynowych lub kwiatowych po morski czy zapach górskiej łąki.
  • Odplamiacze i środki piorące – to dodatkowe ułatwienie dla właścicieli odkurzaczy piorących, a także modeli zbierających płyny. W ofercie producentów oprócz płynów do prania dywanów czy tapicerki można znaleźć także płyny, np. do mycia podłóg. Zaletą tego typu produktów jest ich skuteczność, a także to, że są bezpieczne dla odkurzaczy – najlepiej używać tych, które są dołączone do konkretnych urządzeń.
  • Środek myjący – niektóre odkurzacze z filtrem wodnym mają funkcję mycia podłóg. Wymaga to zastosowanie roztworu specjalnego detergentu z wodą. Najlepiej używać środka polecanego przez producenta o dkurzacza.
  • Adapter – to niewielki element pozwalający dopasować akcesoria konkretnego producenta do odkurzaczy innych firm. Ważny jest odpowiedni przekrój rury uchwytu – na przykład konkretny zestaw pasować może do wszystkich odkurzaczy z rurą o średnicy 30–33 mm.
  • Przedłużacz – ma za zadanie zwiększyć zasięg odkurzacza. Umieszcza się go między uchwytem a wężem ssącym. Elastyczne przedłużenie węża może zwiększyć zasięg odkurzacza np. o 1,5 m, a po zakończeniu sprzątania można zwinąć wąż.
  • Zamknięcie higieniczne odkurzacza – to propozycja nie tylko dla alergików. Zamknięcie służy do oddzielnego przechowywania urządzenia i węża. Dodatkowo stosuje się nim węgiel aktywny, odpowiadający za filtrację nieprzyjemnych zapachów oraz zatrzymanie kurzu wewnątrz urządzenia. Prak tyczną złączkę nakłada się na wąż ssący. 

Eksploatacja odkurzacza z filtrem wodnym

Eksploatacja odkurzacza
2020-03-20
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket