Jeśli nie mamy dużo miejsca, możemy zdecydować się na kompaktowy generator pary. (Fot. Zelmer)
Możliwość ustawienia parametrów pracy urządzeń do prasowania to jedno z ważniejszych rozwiązań. W stacjach pary można regulować temperaturę oraz ilość dystrybuowanej pary tak, aby dostosować ich intensywność do rodzaju prasowanej tkaniny. Innowacją na rynku było wprowadzenie urządzeń pozbawionych regulacji – dotyczy to zarówno żelazek, jak i modeli z generatorem pary (zewnętrznym lub wbudowanym). Wprowadzono je z myślą o tych użytkownikach, którzy m.in. zbyt często zapominają o konieczności zmiany temperatury, a także o prasowanych tkaninach, żeby uchronić je przed przypadkowym uszkodzeniem. W klasycznych modelach z regulacją duże znaczenie mają temperatura stopy żelazka oraz para, która ułatwia przekazywanie ciepła i przyspiesza prasowanie. W modelach bez regulacji temperatura stopy utrzymywana jest na stałym poziomie. W tym wypadku oznacza to, że jest ona niewiele wyższa od temperatury pary – odpowiednie dopasowanie temperatury stopy do intensywności strumienia pary jest kluczem do sukcesu. W przeszłości duża ilość pary w takiej optymalnej temperaturze mogłaby spowodować wyciekanie wody. Stworzenie specjalnej komory parowej wytwarzającej stały strumień bardzo wilgotnej pary, przenikającej w głąb tkaniny, zapewnia szybkie prasowanie bez ryzyka wycieku wody. Dzięki temu nie trzeba regulować temperatury, nie ma ryzyka przypalenia, nie trzeba czekać, aż żelazko się rozgrzeje lub ostygnie. Bez względu na to, kto prasuje, prasowanie trwa krócej. Ważną funkcją jest możliwość prasowania w pionie za pomocą pary, bo można jej użyć przy odświeżaniu zasłon, firan czy też ciężkich okryć. Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć o systemie zabezpieczającym przed kapaniem, które zdarza się podczas prasowania z niższą temperaturą lub gdy żelazko nie osiągnie jeszcze tej zaprogramowanej. Anti Drip lub Anti Drop to najczęściej używane nazwy tej funkcji.
MIELE B4312 FashionMaster; Laurastar S Pure
To temat ważny dla wszystkich znaczących producentów. Coraz więcej urządzeń wyposażonych jest w funkcje czy systemy typu AutoStop, które wyłączają generator pary, gdy nie jest on używany przez kilka kolejnych minut. Oczywiście, w różnych modelach jest to rozwiązane inaczej. Może się to dziać np. za sprawą czujnika zamontowanego w uchwycie. Często takie automatyczne wyłączanie nazywane jest strażakiem i polega na wyłączeniu urządzenia, gdy nie jest ono używane przez określony czas, którego długość zależy od pozycji żelazka. Specjalny czujnik zareaguje np. po ok. 30 sekundach, gdy będzie ono w pozycji poziomej, lub po ok. 6 – 8 minutach przy pozycji pionowej. Aby ponownie uruchomić generator pary, trzeba na nowo rozpocząć prasowanie. Niektóre modele mają dodatkowo diodę i sygnał dźwiękowy, które zanim urządzenie zostanie wyłączone, poinformują o tym. Tak oto nie grozi nam już ani „spalenie” prasowanej rzeczy, ani tym bardziej mieszkania. Bezpieczeństwo to również ochrona samego urządzenia, które w wersji nowoczesnej wcale nie jest tanie. Dlatego stosuje się systemy i funkcje niepozwalające osadom wapiennym zadomowić się w kanalikach żelazek. A osad jest ich największym wrogiem.
Zbiornik na wodę o dużej pojemności jest atutem, jeśli często prasujemy duże ilości prania. (Fot. Zelmer)
Teraz wszystkie urządzenia do prasowania wyposażone są w takie funkcje. Niektóre z nich w ogóle same się oczyszczają, innym trzeba od czasu do czasu pomóc, np. przepłukując je, jak też sam zbiornik na wodę oraz regenerując filtry antywapienne. Warto dodać, że funkcja samoczyszczenia polega na udrożnianiu otworów parowych, w których gromadzi się osad z wody. Z opcji tej powinno się korzystać regularnie, przynajmniej raz, dwa razy w miesiącu. Przed uruchomieniem funkcji należy napełnić zbiornik wodą i ustawić maksymalną temperaturę. Pod wpływem wysokiego ciśnienia z otworów w stopie wyrzucana jest para z zanieczyszczeniami. Można także używać odkamieniacza w sztyfcie lub w płynie. Pierwszy czyści stopę z zewnątrz, drugi wlewa się do zbiornika na wodę. Dokładne zalecenia dotyczące czyszczenia generatorów pary różnią się w zależności od modelu i są szczegółowo opisane w instrukcji obsługi urządzenia. Jako że zarówno systemy do prasowania, jak i generatory pary nie są tanimi urządzeniami, warto więc zwrócić uwagę na kwestię ich naprawialności. Przez pewien czas chroni nas, oczywiście, gwarancja producenta, jednak również po tym okresie powinny być dostępne części zamienne do sprzętu. W wypadku produktów renomowanych firm, jak Laurastar, urządzenie projektowane jest tak, żeby jego trwałość nie była mniejsza niż 10 lat. Ponadto firma nie prowadzi działań mających celowo postarzać urządzenia przez wprowadzanie niekompatybilnych rozwiązań, wymuszających zakup nowego sprzętu. Laurastar gwarantuje również wsparcie serwisowe dla wszystkich swoich modeli w okresie 10 lat od daty zakończenia produkcji danego urządzenia. W wypadku napraw pogwarancyjnych producent udziela rocznej gwarancji na wymienione podzespoły. W ten sposób nie tylko oszczędzamy pieniądze, ponieważ nie musimy kupować nowego urządzenia, ale również działamy ekologicznie, nie produkując zbędnych elektroodpadów.
ZELMER ZIS8400 Xcompact; ARIETE 6413 Steam Power Pro
Nawet najlepsze żelazko nie wyprasuje idealnie materiału bez wsparcia użytkownika i kilku ważnych czynników, takich jak ustawienie odpowiedniej temperatury, zastosowanie określonej stopy czy twardości wody, która wbrew pozorom jest istotnym determinantem w skutecznym prasowaniu odzieży. Bez względu na model zbyt twarda woda potrafi bowiem skutecznie zatkać otwory osadem wapiennym i nawet regularne płukanie może nie być w 100 proc. skuteczne, zwłaszcza że przeważająca większość nowoczesnych żelazek i stacji pary działa w oparciu o wodę z kranu.
Wbudowany generator sprawia, że para stale wytwarzana jest na wysokim poziomie. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu urządzenia te są bardziej zaawansowane niż żelazka parowe. Ich najważniejszą cechą jest to, że produkcja pary nie zależy od temperatury stopy żelazka. W klasycznych żelazkach parowych poziom wytwarzania pary tak naprawdę zależy od ustawienia temperatury samej stopy. Aby wytworzyć parę, urządzenie musi osiągnąć określoną temperaturę. W przeciwnym razie woda może po prostu kapać.
Wybór urządzenia z przemyślaną konstrukcją stopy zdecydowanie ułatwia pracę ze stacją pary. To od stopy bowiem zależy, czy przesuwamy żelazko łatwo i sprawnie, czy np. ominiemy guziki. To od stopy zależy również, jak rozmieszczone są wylotowe otwory, z których wydobywa się para wodna, skutecznie usprawniająca walkę z zagnieceniami. Zwykle są one rozmieszczone wzdłuż krawędzi stopy, na całej jej długości w kilku rzędach. Takie ustawienie zapewnia swobodny dopływ pary do całej powierzchni płyty i gwarantuje optymalne nawilżenie tkaniny.
Kärcher SI 4 EasyFix; Laurastar Smart I White
Użytkownicy oczekujący najlepszych efektów powinni zdecydować się na system do prasowania. Choć jest nie jest to tani produkt, to zapewnia najlepszy komfort oraz efektywność. System do prasowania tworzy generator pary zintegrowany z aktywną deską do prasowania. To właśnie ten drugi element znacząco wpływa na uzyskiwane rezultaty. Teraz deski nie są już tylko urządzeniami do prasowania. Mają wiele nowoczesnych funkcji zapewniających bezpieczeństwo i wygodę. Oto kilka z nich:
Choć początkowo system do prasowania może nam się wydawać dużym urządzeniem, to w praktyce po złożeniu zajmuje niewiele więcej miejsca niż tradycyjna deska do prasowania i podobnie jak ona może być przechowywany np. w szafie. Aktywną deskę do prasowania oraz generator pary możemy, oczywiście, zakupić oddzielnie. Jednak to właśnie integracja tych wszystkich rozwiązań stanowi przewagę systemów prasujących.
© 2025 InfoMarket