Strug to ręczne narzędzie do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych, kolokwialnie nazywane również heblem.
Obecnie tradycyjne strugi w większości zastosowań wyparte zostały przez ich elektryczne odpowiedniki, które pozwalają na szybszą, lżejszą i wydajniejszą pracę. Zasilane są zazwyczaj bezpośrednio z sieci elektrycznej. Modele wykorzystujące akumulatory to rzadkość. Strugi wykorzystywane są do obróbki drewnianych powierzchni płaskich.
Urządzenie wyposażone jest w silnik elektryczny o mocy od 500 do nawet ponad 1000 W, w zależności od tego, do jakich zastosowań jest ono przeznaczone. Te o mniejszej mocy można użytkować w pracach amatorskich, a te najwydajniejsze w profesjonalnych zakładach stolarskich. Silnik jest ustawiony równolegle do głowicy, na którą napęd przenoszony jest za pośrednictwem przekładni pasowej. Zazwyczaj głowica strugająca wyposażona jest w dwa noże strugarskie. Jako materiał do wykonania noży stosuje się stal HSS lub węgliki spiekane. Tych ostatnich nie można jednak ostrzyć. Sama głowica wykonana jest z metalu. Jako że podczas pracy jest poddawana dużym obciążeniom, musi być dokładnie wyważona, tak by nie wpadała w drgania, które mogą doprowadzić do uszkodzenia obrabianego materiału. W celu uniknięcia takich sytuacji należy również zawsze wymieniać wszystkie noże strugające jednocześnie i powinny one mieć taką samą wielkość i masę jak stare noże. W celu uzyskania dokładnej obróbki należy używać tylko ostrych noży. Prędkość obrotowa w strugach bez obciążenia może sięgać bardzo dużych wartości, nawet 15 tys. obr./min, nie ma możliwości jej regulacji. Stosowane układy elektroniczne mają podczas pracy zapewnić utrzymanie stałych obrotów głowicy, niezależnie od zmieniających się obciążeń. Ma to zapewnić właściwą jakość obróbki.
Podstawę urządzenia stanowi rozdzielona przez głowicę strugającą stopa. Wykonana jest ona z gładkiego i wyszlifowanego aluminium tak, aby podczas pracy urządzenia nie powodowała uszkodzeń powierzchni, na k tórych pracuje. Tylna c zęść podstawy ma stałe położenie, a przednia ma możliwość regulacji za pomocą specjalnego pokrętła, które stanowi również rękojeść pomocniczą. To właśnie w ten sposób użytkownik może regulować grubość skrawanego materiału. Regulacja odbywa się płynnie, a na specjalnej podziałce użytkownik widzi wybraną wartość. Maksymalna głębokość skrawania jest zależna od elektronarzędzia. W tych najbardziej zaawansowanych może wynosić nawet 4 mm, a przy felcowaniu nawet 25 mm. W stopie znajdować się również mogą nacięcia w kształcie litery V, które umożliwiają wygodne fazowanie krawędzi. Szerokość strugania zależna jest od modelu. W ręcznych strugach kompaktowych typowa wartość to 82 mm. Oczywiście, dostępne są urządzenia, w których będzie ona większa, np. 110 mm czy 170 mm – przeznaczone są one do cięższych prac ciesielskich.
Oczywiście, same urządzenia wyposażone są w szereg rozwiązań ułatwiających codzienną pracę. Jednym z nich jest automatycznie wysuwana stopka parkująca. Dzięki niej po zakończeniu pracy urządzenia noże nie będą miały kontaktu z podłożem, więc nie uszkodzą go ani nie stępią się. Kolejnym z rozwiązań jest krócieć pozwalający na bezpośrednie podłączenie do odkurzacza lub worka na pył. Znacznie zwiększy to czystość w środowisku pracy. Dla pewnego chwytu i prowadzenia urządzenia zarówno główna, jak i dodatkowa rękojeść mogą być pokryte powłoką antypoślizgową. Sama obudowa urządzenia wykonana jest z tworzywa sztucznego o dużej wytrzymałości, dodatkowo niektórzy producenci stosują aluminiowe obudowy przekładni, które cechują się zwiększoną wytrzymałością. Urządzenie chłodzone jest wentylatorem, a na wypadek jego przegrzania podczas pracy w szczególnie wymagających warunkach stosuje się układy antyprzeciążeniowe, które automatycznie wyłączą urządzenie. Dodatkowo, zwłaszcza w urządzeniach o dużej mocy, stosuje się ograniczenie prądu rozruchowego. Z racji tego, że strug pracuje w trudnych warunkach, wśród pyłu i wirów, musi być poddawany regularnemu czyszczeniu i przeglądom, np. w specjalistycznym serwisie. Szczegółowe informacje dotyczące eksploatacji oraz konserwacji urządzenia opisane są w dołączonej instrukcji obsługi. Wśród akcesoriów dostępnych do strugów znaleźć możemy prowadnicę równoległą. Jak wskazuje sama nazwa i podobnie jak w omawianych wcześniej frezarkach, pozwala na precyzyjne prowadzenie strugarki równolegle do krawędzi materiału, na którym pracuje.
© 2024 InfoMarket