W zależności od modelu sorter możemy zintegrować z frontem szafki lub ukryć za odchylanymi na bok drzwiami. Na instalację tego praktycznego sprzętu wykorzystywana jest najczęściej przestrzeń pod zlewozmywakiem kuchennym.
Częstym rozwiązaniem projektowym jest wyspa kuchenna. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią, warto rozważyć taką możliwość. Wyspa to idealne miejsce nie tylko dla strefy zmywania, ale przede wszystkim przygotowywania posiłków. Tutaj warto zdecydować się na rozwiązania AGD, które będą nie tylko efektowne wizualnie, ale i efektywne w działaniu. Najczęściej wybieranymi sprzętami do kuchennej wyspy są trzy główne urządzenia, takie jak płyta grzewcza, zlewozmywak oraz okap. Urządzenia te, w zależności od kompatybilności i oferty producenta, można dowolnie rozszerzać, m.in. o system urządzeń domino czy też inne sprzęty do zabudowy, takie jak parowar, szuflada grzewcza, a nawet zamrażarka podblatowa czy winiarka. Wszystko warunkuje kwestia wolnej powierzchni.
FRANKE All-in Premium
Do niedawna strefa zmywania w kuchni ograniczała się do szafki zlewozmywakowej z wbudowanym zlewem i baterią kuchenną, która mogła być zainstalowana na zlewie lub w ścianie. Teraz ta strefa jest bardziej rozbudowana, a wszystko za sprawą świadomości użytkowników w kwestii nie tylko organizacji samej przestrzeni użytkowej, ale również świadomości ekologicznej. Mowa tu o świadomym gospodarowaniu odpadami i ich segregacji, a także ich natychmiastowej eliminacji. Producenci, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, tworzą całe systemy, dzięki którym przestrzeń okołozlewozmywakowa staje się funkcjonalna i praktyczna.
Ustawowa konieczność segregacji domowych odpadów i większa świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawiły, że coraz częściej w domach i mieszkaniach pod zlewozmywakiem instalowany jest specjalny młynek na bioodpady.
Szafki zlewozmywakowe wyposażone są w specjalne szuflady, do których możemy wstawić kosze do selektywnej zbiórki odpadów. Oferują również całe zestawy koszy do samodzielnej instalacji. Przyjęło się, że najlepszym do tego miejscem jest właśnie przestrzeń pod zlewem, ale nie ma żadnej przeszkody, żeby zostały zainstalowane w innym miejscu kuchni. Wszystko zależy od naszych preferencji i tego, gdzie najczęściej tego rodzaju odpady powstają. Najwięcej odpadów tak zwanych bio produkujemy właśnie przy zlewozmywaku. Zaliczamy do nich wszelkiego rodzaju obierki warzyw i owoców, fusy z kawy i herbaty, resztki gotowanych potraw, skorupki po jajkach, skórki chleba. Wszystkie te odpady lądują w selektorze znaczonym ikonką „bio”.
FRANKE TE-50; BLANCO FWD Max; FRANKE TE-75S
Innym doskonałym sposobem na pozbycie się tych resztek jest instalacja młynka. Póki co ten sprzęt dopiero wkracza do naszych kuchni, niemniej cieszy się coraz większym powodzeniem. Młynek na bioodpady, czyli tak zwany rozdrabniacz, po zainstalowaniu podłączany jest do sieci elektrycznej za pomocą uziemionego przewodu. Możemy do niego wrzucać rozmaite miękkie odpadki organiczne, takie jak obierki warzyw oraz owoców, niewielkie kostki i chrząstki, zwłaszcza drobiowe, ości ryb, skorupki jaj, fusy od herbaty i kawy oraz resztki jedzenia, pozostające na talerzach czy w garnkach z poprzedniego dnia. Zamiast wrzucać je do worków i zbierać, pozbywamy się ich niemal w momencie powstania.
FRANKE Sorter Trolley Vario 60; ALVEUS Albio 20
© 2024 InfoMarket