Telewizja naziemna DVB-T

Terminy przełączeń sygnału telewizyjnego z DVB-T na DVB-T2/HEVC w 2022 r .

Czy konieczne będzie przestrajanie odbiorników set top box i telewizorów?

Proces przestrajania odbiorników nie będzie wymagał korekt w ustawieniach anten odbiorczych. Odbiorniki telewizyjne powinny samoczynnie przestroić się na nowe pasmo nadawania i zaktualizować listę programów telewizyjnych. W wypadku posiadania starszych modeli odbiorników telewizyjnych lub dekoderów może zaistnieć potrzeba ponownego ręcznego wyszukania kanałów w ustawieniach za pomocą pilota.

Będzie to duża zmiana jakościowa, pozwalająca na przesłanie odbiorcom znacznie lepszej jakości sygnału i zamieszczenie w nim większej ilości treści, co znacznie zwiększy atrakcyjność naziemnej telewizji cyfrowej.

Telewizja-naziemna-DVB-T-lepszy-obraz-i-dzwiek-106

CYFROWY POLSAT Evobox Stream

Emisje testowe

Mimo że zmiana standardu nadawania planowana jest na pierwszą połowę 2022 r., już teraz uruchamiane są emisje testowe, aby umożliwić zarówno producentom, jak i widzom sprawdzenie odbiorników. W emisjach tych nadawane są programy w nowym standardzie – DVB-T2/HEVC. Niektóre programy zawierają również kilka ścieżek dźwiękowych, także w standardzie AC4, dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie poprawności odbioru oraz działania funkcji dodatkowych (np. wybór innej ścieżki dźwiękowej) odbiornika. Aby sprawdzić posiadany lub rozważany do zakupu odbiornik, wystarczy zaprogramować go na odbiór multipleksu testowego i sprawdzić, czy poprawnie odbierany jest obraz i dźwięk na wszystkich programach.

Emisje testowe prowadzą, wspólnie z Emitelem, Telewizja Polska oraz TVN, a ich obecny zasięg przedstawia mapa. Zasięg testów oraz skład programowy będą się zmieniać.

Aktualne informacje o emisjach testowych znajdują się na stronie www.refarming.pl oraz na stronach operatora technicznego zajmującego się emisją sygnałów telewizyjnych w Polsce pod adresem www.emitel.pl.

Telewizja-naziemna-DVB-T-lepszy-obraz-i-dzwiek-107

TECHNISAT Eurotech T2 HD

Prace cały czas trwają

Przygotowanie do przełączenia częstotliwości i zmiany jakości nadawania to bardzo skomplikowany proces. Dostosowania do nowego standardu nadawania wymaga wiele elementów infrastruktury, takich jak stacje czołowe, przygotowujące sygnał, systemy transmisyjne przesyłające dane do obiektów nadawczych, nadajniki, sumatory sygnału i anteny nadawcze. Wszystkie prace muszą być wykonane bez przerywania obecnych emisji sygnałów telewizyjnych.

Ze względu na skalę projektu, w sumie przełączonych będzie kilkaset emisji (nadajników) na ponad stu obiektach nadawczych, konieczne było podzielenie prac na kilka etapów.

Przełączenie sygnału z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2 HEVC odbędzie się w 4 etapach, przewidzianych na 28 marca, 25 kwietnia, 23 maja oraz 27 czerwca 2022 r.

Nad jakością sygnału i pracą całej sieci nadawczej czuwa centrum nadzoru sieci firmy Emitel. Przez całą dobę pracownicy firmy nadzorują prace wszystkich urządzeń i w razie potrzeby podejmują niezbędne działania, aby wszyscy Polacy korzystających z telewizji naziemnej mieli możliwość oglądania swoich ulubionych programów.

Przy okazji warto wspomnieć, że Emitel prowadzi kanał w serwisie YouTube, na którym zamieścił kilka interesujących filmów. Filmy te przedstawiają m.in. obiekty nadawcze, pokazujące skalę, z jaką na co dzień muszą mierzyć się pracownicy firmy (najwyższe maszty mają ponad 300 m wysokości, a tam w końcu też trzeba instalować anteny). Warto skorzystać z poradnika, jak dobrać i ustawić antenę odbiorczą, oraz filmu instruktażowego, w którym klocki opowiadają, co to jest refarming i jak należy się do niego przygotować.

Telewizja-naziemna-DVB-T-lepszy-obraz-i-dzwiek-108

CANAL+ BOX

Telewizja-naziemna-DVB-T-lepszy-obraz-i-dzwiek-109

TECHNISAT DigiPal DAB+

2021-04-25
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket