Telewizory-dla-graczy-wiecej-wrazen-2-20

Największy ekran 75 calowy Sharp 75FQ8EG QLED 4K zapewni płynny i naturalny obraz gry dzięki częstotliwości odświeżania 120/144 Hz. (Fot. Sharp)

Projektory gamingowe

Projektory są źródłem największego obrazu, który powoduje, że czujemy się jak w kinie. Najlepsze modele są zaprojektowane z myślą o miłośnikach gier i współpracują z najlepszymi konsolami – Xbox czy PlayStation 5. Projektory te oferują rozdzielczość obrazu QHD (1440p) przy częstotliwości odświeżania 120 Hz, zapewniając płynną i dynamiczną rozgrywkę na ekranach powyżej 100 cali. Dzięki opóźnieniu wejściowemu wynoszącemu zaledwie 4,2 ms (X1-4K Pro i X2-4K Pro Viewsonic) i odświeżaniu obrazu 240 Hz (przy rozdzielczości 1080p) gracze mogą cieszyć się szybką reakcją na ruchy padem i płynną akcją na ekranie. Projektory dobrze odwzorowują ciemne sceny, oferując głębię i wyrazistość szczegółów dzięki systemowi HDR Dolby Vision. Ważne jest, żeby były wyposażone w złącze HDMI 2.0/2.1, wtedy będą mogły współpracować z najlepszymi konsolami 4K. Dodatkowo wbudowane głośniki, np. firmy Harman Kardon, dostarczają kinowych emocji. Obsługa HDMI eARC pozwala na łatwe podłączenie zewnętrznych systemów audio, by stworzyć wyjątkowe środowisko audiowizualne zarówno do oglądania filmów, jak i grania. Tak jak telewizory dzięki systemowi VIDAA, Android TV lub Google TV zapewniają bezpośredni dostęp do popularnych serwisów streamingowych, takich jak Netflix, YouTube czy Disney+. W projektorach cała elektronika (procesor, układy poprawy jakości obrazu, tunery telewizji DVB-T2/C/ S2, głośniki, złącza i moduły Wi-Fi oraz Bluetooth) znajdują się w obudowie projektora. W zależności od konstrukcji możemy je ustawiać blisko ekranu. Projektory krótkoogniskowe z bardzo bliskiej odległości (ok. 0,5 m) tworzą niezniekształcony obraz do 100 cali. Zawieszone pod sufitem nie zajmują miejsca. Warto zakupić profesjonalny ekran, żeby kolory i kontrast obrazu były jak najlepsze.

Telewizory-dla-graczy-wiecej-wrazen-2-23

SAMSUNG QE55QN92DATXXH; TOSHIBA 70UA5D63DG

Komfort grania – eliminacja zakłóceń w grach

Do najnowszych telewizorów wprowadzono wiele rozwiązań, żeby spełnić wymagania techniczne odpowiadające monitorom do grania. Duże przekątne telewizorów są bardzo atrakcyjne dla graczy korzystających z konsol 4K, aplikacji z grami dostępnymi w Google Play, gier online czy domowego komputera stacjonarnego z kartami graficznymi Nvidia i AMD. Dla jakości obrazu gry ważna jest p łynność obrazu, k tóra może być zakłócona przez różnego rodzaju artefakty. Podstawowe modele telewizorów nie są dostosowane do odtwarzania gier bez zakłóceń obrazu. Zakłócenia na obrazie gier mogą przyjmować postać zacięć (stuttering) albo dzielenia obrazu (tearing). Do ich eliminacji stosuje się najlepsze techniki synchronizacji i odświeżania obrazu, zalecane przez organizację HDMI i najlepszych producentów kart graficznych: Nvidia i AMD, stosowanych w monitorach gamingowych. Należą do nich następujące rozwiązania techniczne:

  • Nvidia G-Sync to technika synchronizacji obrazu firmy Nvidia, wykorzystująca specjalny moduł instalowany w telewizorze. Synchronizuje obraz i minimalizuje czas opóźnienia, co decyduje o płynności obrazu i nie zwiększa input lagu.
  • AMD Radeon FreeSync to otwarty system synchronizacji obrazu. FreeSync dostosowuje częstotliwość odświeżania obrazu do liczby klatek na sekundę źródła obrazu. Dzięki temu obraz gry jest płynny i nie występuje tearing czy stuttering oraz nie pojawiają się dodatkowe opóźnienia.

Telewizory-dla-graczy-wiecej-wrazen-2-25

W tym roku udostępniona została w Polsce innowacyjna platforma Amazon Luna do strumieniowania gier z chmury. (Fot. Amazon)

Złącze HDMI 2.1 – funkcje ALLM i VRR

Najnowszej generacji konsole do gier 4K są wyposażone w złącza HDMI 2.1, taka sama wersja złącza HDMI powinna być w telewizorze. Ważny jest też kabel HDMI, żeby nie tłumił sygnału z konsoli, np. Ultra High Speed HDMI. W wersji HDMI 2.1 przede wszystkim łącze oferuje większą przepustowość – transmisję obrazu w rozdzielczości 4K przy częstotliwości 120 Hz oraz 8K o częstotliwości 60 Hz. Dzięki temu możliwe jest granie nawet z płynnością (termin używany przez graczy) 120 kl./s na nowych konsolach. Ważny jest też tryb ALLM (Auto Low Latency Mode), który po wykryciu konsoli automatycznie przełącza telewizor w tryb obrazu gwarantujący najmniejsze opóźnienia. Standard HDMI 2.1 uwzględnia także funkcję synchronizacji obrazu VRR (Variable Refresh Rate). VRR jest techniką zmiennej częstotliwości odświeżania obrazu, która pozwala na optymalne synchronizowanie obrazu z konsoli z wyświetlaczem telewizora, żeby uniknąć opóźnień, drgań oraz zakłóceń obrazu w trakcie gry. Optymalnie jest, gdy gra uruchomiona na telewizorze działającym w trybie 120 Hz generuje 30, 40, 60 lub 120 kl./s. Dzięki temu zachowana zostanie synchronizacja obrazu. Niejednokrotnie konsola do gier lub PC nie nadąża z przeliczaniem danych, jakie są potrzebne grze. Gra mająca ustaloną płynność 60 kl./s może odtwarzać chwilowo obraz z płynnością 55 kl./s. Obraz może się wtedy zacinać, a sterowanie grą staje się mniej precyzyjne. VRR rozwiązuje ten problem.

Telewizory-dla-graczy-wiecej-wrazen-2-27

W najlepszych telewizorach znajdziemy specjalne menu z funkcjami do ustawiania parametrów w grach. (Fot. LG)

Game bar – menu dla zawansowanych graczy

W najlepszych telewizorach znajdziemy specjalne menu z funkcjami do ustawiania parametrów w grach dostępne pod różnymi nazwami, np. Hisense – 144 Hz Game Mode Pro, Game Mode Plus, LG – Game Optimizer, Panasonic – Game mode Extreme, TCL – Game Master Pro.

Telewizory-dla-graczy-wiecej-wrazen-2-29

TECHNISAT TechniVista 65 UHD CL; TCL 55C745

Oszczędzajmy wzrok

Gracze powinni zwrócić uwagę na wyświetlacze z funkcją oszczędzającą wzrok. Ciągły kontakt z różnymi wyświetlaczami, które emitują światło niebieskie (High Energy Visible Light – HEV Light) może być szkodliwy dla oczu. Światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym. Wytwarza je Słońce. Dawkowane z umiarem działa bardzo pozytywnie, m.in. korzystnie wpływa na naszą koncentrację i dobre samopoczucie. Szkodliwy jest niestety jego nadmiar. Może przysporzyć problemów zdrowotnych: spowodować zapalenie spojówki czy rogówki lub przyczynić się do powstawania zespołu suchego oka, a nawet doprowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej. Chociaż obecne standardy dla wyświetlaczy urządzeń elektronicznych dopuszczają promieniowanie światła niebieskiego na poziomie 50 proc., ekrany LG OLED emitują go tylko 30 proc. W najlepszych telewizorach można włączyć filtr światła niebieskiego.

Telewizory-dla-graczy-wiecej-wrazen-2-31

Projektory gamingowe ViewSonic X1-4K Pro and X2-4K Pro mogą współpracować z najlepszymi konsolami – Xbox czy PlayStation 5. (Fot. ViewSonic)

Dźwięk – dodatkowe emocje

Telewizor ma lepszy dźwięk od zwykłego monitora dzięki jakości głośników i dekodowaniu dźwięku Dolby Atmos. W najlepszych telewizorach montowany jest głośnik niskotonowy, który wzmocni niskie tony, np. związane z wybuchami. Można skorzystać z opcji wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1 przy wykorzystaniu głośników telewizora, np. systemu DTS Virtual:X. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie soundbara w wersji Dolby Atmos. Warto szukać telewizorów z markowymi systemami audio, takich firm jak Harman Kardon, JBL, Onkyo, Bowers& Wilkins, które są sygnowane logiem marki, co jest gwarancją lepszej jakości dźwięku.

Telewizory-dla-graczy-wiecej-wrazen-2-33

TOSHIBA 50QA7D63DG

Android TV i Google TV

Do korzystania z gier nadają się bardzo dobrze telewizory Android TV, a ostatnio Google TV. Łatwo do nich dołączymy pada, wykorzystując łącze Bluetooth, które może zastąpić także pilota. Granie na Android TV działa tak samo jak na smartfonie. Gdy powiążemy swoje konto Google z telewizorem, zabawę na smartfonie możemy kontynuować na dużym ekranie. Google TV korzysta z „inteligentnych” systemów uczących Google i Asystenta Google, żeby proponować treści, które mogą nas zainteresować. W sklepie Google Play znajdziemy bogatą ofertę gier.

Gry w chmurze

Popularność zyskują gry w chmurze, co oznacza, że gra jest przechowywana na zewnętrznym serwerze, a nie w pamięci telewizora. Wystarczy podłączyć kontroler, a w prostszych grach myszkę czy klawiaturę. GeForce Now to usługa gamingu w chmurze firmy Nvidia, umożliwiająca strumieniowanie gier z chmury w czasie rzeczywistym – bezpośrednio na laptop czy komputer stacjonarny i na wybrane telewizory marek Samsung i LG. GeForce Now oferuje 1500 gier, w tym 100 tytułów bezpłatnych. Korzystając z aplikacji Xbox na telewizory, można grać korzystając z chmury Xbox Cloud Gaming (Beta). Microsoft planuje wprowadzenie funkcji, która pozwoli na strumieniowanie wszystkich gier z domowej biblioteki. Można grać za pomocą kontrolera bezprzewodowego Xbox, Sony DualShock 4 i wielu innych lub grać w obsługiwane gry za pomocą sterowania dotykowego.

W tym roku udostępniona została w Polsce innowacyjna platforma Amazon Luna do strumieniowania gier z chmury. Oferuje ona graczom zupełnie nowe możliwości rozrywki. Usługa ta pozwala na granie w dobrej jakości gry bez konieczności posiadania wydajnego sprzętu komputerowego czy też konsoli. Do grania polecany jest kontroler Luna (Cloud Direct), żeby łączyć się bezpośrednio z serwerami gier Luna i kontynuować grę na różnych urządzeniach.

2024-11-27
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket