Wnętrze komory piekarnika pokrywane jest często łatwą w czyszczeniu emalią. Może być również dostępne czyszczenie pirolityczne, które przebiega w wysokiej temperaturze i ułatwia usunięcie nawet trudnych zabrudzeń. (Fot. Amica)
Rozwiązania i funkcje stosowane w produkowanych obecnie piekarnikach pozwalają na zdalną obsługę tych urządzeń. Żeby obsłużyć niektóre modele, nie trzeba być już blisko urządzenia. Dziś możemy to robić, siedząc wygodnie przed telewizorem czy w firmowym biurze – wiele kilometrów od domowej kuchni. Podłączenie urządzenia do Internetu może pozwolić producentowi monitorować stan techniczny sprzętu i wykryć niepożądane usterki. Nowoczesność wymusza na producentach ciągłe nadążanie za zmieniającymi się trendami i oczekiwaniami konsumentów. Producenci piekarników doskonale wpisali się w trend IoT, a więc tzw. Internet rzeczy. Dziś na rynku mamy nie tylko „smartowe” piekarniki, ale też możliwość bezprzewodowego sterowania całą siecią skomunikowanych ze smartfonem czy tabletem urządzeń RTV i AGD. Dzięki temu możemy zdalnie monitorować, kontrolować i aktualizować domowe urządzenia i procesy, na jakich nam aktualnie zależy.
Miele H 7464 BP; Sharp KS-70S50ISS; Concept ETV8560WH
Przez polskich konsumentów najchętniej wybierane są stonowane i ciemne barwy sprzętu AGD. Nie są wyraziste, ale to ich zaleta. Zamiast nadawania jaskrawej formy scalają wnętrze, sprawiają, że urządzenia są spójne z meblami. Przy tym są bardzo gustowne i eleganckie, na co wskazuje zastosowanie szklanych elementów lub wykończeń ze stali. Coraz chętniej producenci do stonowanych urządzeń dodają ekskluzywne dodatki, takie jak listwy dekoracyjne, podświetlenia uchwytów czy wielocalowe wyświetlacze przedstawiające wybór parametrów. Bardzo ważnym elementem dzisiejszych piekarników są także panele sterowania okraszone wyrazistą grafiką, przypominającą najlepszej rozdzielczości tablet. Najnowsze panele sterowania są niebywale bogate pod względem wizualnym, co dziś jest szalenie ważne podczas wyboru piekarnika, a także bardzo funkcjonalne podczas użytkowania modelu. Przy wybieraniu danego programu automatycznego, taki wyświetlacz może zaprezentować zdjęcie dania lub po prostu wyświetlać zdjęcia składników.
Piekarniki mogą mieć gotowe, zapisane w pamięci urządzenia programy, które zostały dobrane pod kątem konkretnych dań – tak, żeby wszystkie parametry i rezultaty grzania były dla danej potrawy najlepsze z możliwych. (Fot. Amica)
Na rynku nie brakuje piekarników standardowych utrzymanych w stylistyce retro, nawiązującej do urządzeń produkowanych mniej więcej w połowie ubiegłego wieku. Panel sterowania najczęściej jest mechaniczny. Wówczas użytkownik może w bardzo prosty sposób regulować dostępne parametry (np. temperaturę we wnętrzu piekarnika) oraz wybierać dodatkowe opcje.
© 2025 InfoMarket