Ukryte pranie

Pralki do zabudowy są obecnie konstruowane jako modele ładowane i obsługiwane od frontu. W innym przypadkach ich zabudowa byłaby skomplikowana lub niemożliwa. (Fot. Bosch)

Zabudowa w słupku

Ciekawym połączeniem aranżacyjnym jest zabudowa pralki w tak zwanym słupku. Taki zabieg stosowany jest zwykle, gdy do procesu prania wykorzystujemy nie tylko pralkę, ale również suszarkę automatyczną. Pralkę do zabudowy montujemy niżej, a suszarkę bezpośrednio na pralce.

Rozwiązania zabudowy w słupku stosuje się nie tylko w niewielkich łazienkach, ale również pralniach czy innych pomieszczeniach gospodarczych. Pozwala to oszczędzić przestrzeń, a tę, która zostaje wolna, wykorzystać na dodatkowe półki, wieszaki czy zamknięte szafki. Organizacja przestrzeni w niewielkich pomieszczeniach staje się wtedy dużo łatwiejsza i bardziej efektywna.

Ukryte pranie

Amica AWBI714BLCB; Bosch WIW28541EU; Amica AWBI8143LCB

Pralka do zabudowy – na co zwrócić uwagę

Najważniejszym parametrem podczas wyboru pralki do zabudowy jest jej szerokość. Zwykle nie przekracza 60 cm, co pozwala na umiejscowienie w niej bębna o pojemności od 6 do 8 kg. Ten parametr określa wagę ubrań na tak zwany jeden wsad. Pojemność bębna jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala ustalić, czy pralka będzie odpowiednia do naszych potrzeb. Urządzenie o wspomnianej wyżej pojemności bębna umożliwia wypranie rzeczy czteroosobowej rodziny z jednego dnia. Innym ważnym parametrem jest maksymalna prędkość wirowania. Ten parametr określany jest w obrotach na minutę. Im wyższy, tym pralka z większą prędkością wiruje wyprane ubrania. Po wyjęciu z bębna szybciej wyschną.

Ukryte pranie

Zabudowa pralki powinna być na tyle ergonomiczna, aby drzwiczki bębna otwierały się na całą ich szerokość.

Serwis i konserwacja

Każdy sprzęt powinien być czyszczony i poddawany konserwacji, a okresowo również serwisowany. Dotyczy to także sprzętów do zabudowy. Zabudowana pralka ogranicza nas w czyszczeniu jej na zewnątrz, niemniej mamy dostęp do czyszczenia elementów strategicznych, takich jak kieszeń na płyn i proszek oraz bęben. Ważne, abyśmy te czynności wykonywali systematycznie. Przedłuży to trwałość elementów, które się zużywają, i sprawi, że pralka będzie działała prawidłowo. Jeżeli sprzęt będzie wymagał naprawy serwisowej, będziemy musieli wezwać fachowca na miejsce. Wtedy niezwykle istotny jest dostęp do wnętrza urządzenia. Możemy pomyśleć o tym na etapie montażu i wyposażyć szafkę w specjalne szyny, na których bez większego wysiłku wysuniemy sprzęt z zabudowy.

2021-08-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket