Urządzenia do czyszczenia

Dysza do czyszczenia szklanych powierzchni pozwala zadbać np. o lustra lub szyby. (Fot. Kleeneze)

Czyściki parowe

Niektórzy producenci nazywają je pistoletami parowymi lub czyścikami ręcznymi. Wynika to z faktu, że korpus podczas czyszczenia trzymamy w ręku (w mopach czy parownicach używamy głównie uchwytu). Czyściki parowe, choć mniej mają dostępnych końcówek niż klasyczne parownice, i tak można zaliczyć do grona najbardziej uniwersalnych i praktycznych urządzeń AGD na rynku. Mają kompaktową formę, są lekkie i poręczne. Najlepsze z modeli nagrzewają się wyjątkowo szybko, bo nawet w kilkanaście sekund (standardowe potrzebują na to ok. 2–3 min). Zbiornik na wodę standardowo ma pojemność 0,25–0,3 l. Wyposażony jest w korek oraz przycisk odblokowujący. Moc urządzeń waha się od 900 do 1300 W przy ciśnieniu 2–3 bar. Czyściki idealnie nadają się do mycia różnych niewymagających powierzchni, tj. armatury, łazienki czy szkła. Często są także wyposażone w blokadę przed przypadkowym uruchomieniem oraz wbudowany system filtracji. Ten ostatni zapobiega powstawaniu kamienia i wydłuża trwałość urządzenia.

Czyściki to dość proste technicznie urządzenia. Jak wspomnieliśmy, składają się ze zbiornika, dyszy oraz ergonomicznej rączki, zwykle z włącznikiem i regulacją pary. Umożliwia ona dostosowanie ilości pary do czyszczonej powierzchni. Istotnym wyposażeniem urządzenia jest zabezpieczenie przed dziećmi, które blokuje możliwość użycia sprzętu przez osoby niepowołane. Zazwyczaj blokada uaktywnia się przez zastosowanie specjalnego przełącznika. Dużym atutem części czyścików parowych (należy to dokładnie sprawdzać) są załączone akcesoria. Podobnie jak parownice mogą mieć dyszę punktową, standardową ze szczotką czy tę do szyb i luster. Mogą mieć także końcówkę przypominającą dużą rękawicę do pieczenia, która po założeniu na rękę staje się końcówką do czyszczenia np. okapu czy blatu.

Urządzenia do czyszczenia

CONCEPT CP2100 Perfect Clean; BELDRAY BEL01369LDL; KLEENEZE KL0598C; KÄRCHER SC 2 Upright EasyFix; CONCEPT CP3000 Perfect Clean

Czyszczenie podłóg

Najważniejszym elementem głowicy podłogowej są specjalne ściereczki, najczęściej wykonane z mikrofibry. To one jako jedyny element urządzenia mają bezpośredni kontakt z czyszczoną powierzchnią. Materiał powinien być wykonany z dobrej jakości tkaniny, przepuszczającej parę wodną i dobrze zbierającej zanieczyszczenia. Nakładki powinny być także bardzo miękkie, tak, aby nie porysować podłóg czy paneli, zwłaszcza że oprócz mycia nakładki nadają się także do polerowania podłóg. Materiał powinien być także dobrej jakości, aby podczas czyszczenia nakładka nie zahaczała nitkami wystających elementów. Samo zakładanie i ściąganie z głowicy ściereczek z materiału jest bardzo szybkie i proste. Albo są one wyposażone w gumkę ułatwiającą ich nakładanie na głowicę, albo w określony sposób zawija się je na szczotce czyszczącej lub zamyka w specjalnych zatrzaskach. Oczywiście, nakładki z mikrofibry można prać w pralce. Głowica podłogowa powinna mieć w zestawie także nasadkę do czyszczenia dywanów oraz wykładzin.

Urządzenia do czyszczenia

KÄRCHER SC 1 EasyFix Premium Home Line; RAVANSON CP-7020; KÄRCHER SC 2 Deluxe EasyFix Home Line; CAMRY CR 7021

Woda do urządzeń parowych

W każdym domowym urządzeniu mającym kontakt z wodą występuje zjawisko osadzania się kamienia i parownice nie stanowią wyjątku. Dlatego, żeby cieszyć się z bezawaryjnej pracy, należy zadbać o jakość wody i pamiętać o konserwacji. Urządzenie jest wyposażone w filtr do wody twardej, co pozwala na stosowanie wody z kranu. Częstość wymiany filtra zależy od intensywności użytkowania sprzętu oraz określą ją instrukcja obsługi. Po stopniu jego zabarwienia można również określić, czy nadszedł na to czas, a w bardziej zaawansowanych urządzeniach informuje o tym także kontrolka. W przypadku bardzo twardej wody możemy zmniejszyć zużycie filtra, stosując mieszankę wody z kranu z destylowaną lub wodę wstępnie przefiltrowaną, np. w dzbanku. Pamiętajmy także o tym, by po zakończeniu użytkowania opróżniać zbiornik urządzenia parowego.

Urządzenia do czyszczenia

Fot. Kärcher

Wyposażenie parownic

To właśnie dołączone akcesoria mają największy wpływ na możliwości parownic. Od nich bowiem zależy, jakie powierzchnie będziemy czyścić. Dlatego warto zapoznać się z możliwościami akcesoriów dołączonych do zestawu oraz sprawdzić, jakie dodatkowe elementy możemy dokupić w przyszłości. Dzięki temu w razie potrzeby parownice wyposażymy w dodatkową końcówkę, która znacznie zwiększy możliwości urządzenia.

  • Dysza podłogowa – to uniwersalna końcówka. Dzięki wykorzystaniu pary i większej powierzchni czyszczącej zapewnia lepsze rezultaty czyszczenia. Wyglądem przypomina klasyczne szczotki podłogowe z przełącznikiem, będące w standardowym wyposażeniu odkurzaczy. Nadaje się do wszystkich zmywalnych wykładzin podłogowych i ściennych, np. podłóg z PCW czy płytek podłogowych. Na silnie zabrudzonych powierzchniach powinna pracować powoli, żeby para mogła działać przez dłuższy czas.
  • Szeroka dysza podłogowa – ma szerokość np. 315 mm i jest przeznaczona do użycia ze ściereczką podłogową. Służy do czyszczenia podłóg z płytek, linoleum czy kamienia.
  • Dysza punktowa – jest przeznaczona do czyszczenia wszelkiego rodzaju szczelin czy krawędzi wymagających użycia cieńszej końcówki. Doskonale sprawdza się podczas czyszczenia trudno dostępnych powierzchni. Im bliżej znajduje się ona czyszczonej powierzchni, tym większą ma skuteczność, gdyż temperatura i stężenie pary u wylotu dyszy są najważniejsze.
  • Nakładka do odświeżania dywanów – jest montowana na dyszy podłogowej i służy do parowego czyszczenia dywanów oraz wykładzin, odświeża je, podnosząc włókna i nadając im sprężystość.
  • Dysza ręczna – służy do czyszczenia niewielkich powierzchni. Ma szczecinę ułatwiającą usuwanie zabrudzeń z kabin prysznicowych lub płytek ściennych. Może być przeznaczona do pracy z powłoczką z mikrofibry lub bez niej.
  • Dysza do okien – czyści szkło, okna bądź lustra. Często dołączona jest do niej specjalna gumowa listwa. Pierwsze użycie ściągaczki wymaga wcześniejszego odtłuszczenia czyszczonych powierzchni dyszą ręczną z nakładką z frotte.
  • Dysza do pielęgnacji tekstyliów – ma za zadanie odświeżać ubrania i tekstylia i usuwać z nich zagniecenia. Co więcej, taka końcówka pozwala na odświeżenie ubrań i pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Ma także warstwę usuwającą meszek.
  • Zdzieracz do tapet – nie jest standardową końcówką. Za pomocą pary ułatwia usunięcie tapety oraz pozostałości kleju.
  • Szczotka ze skrobakiem – spełnia dwie funkcje: szczotki i skrobaka. Ma dwa rzędy szczotek oraz skrobak, dzięki czemu usuwa trudne zabrudzenia.
  • Przedłużka z dyszą – to dodatek ułatwiający czyszczenie szczelin i trudno dostępnych miejsc. Dysza z przedłużką zwiększa siłę czyszczenia dyszy do metali. Można zamontować ją jako uzupełnienie dyszy punktowej.
  • Dysza rotacyjna – sprawia, że wirujący strumień gorącej pary zwiększa skuteczność czyszczenia. Jest idealna do szczelin i narożników.
  • Szczotka turbo – służy do usuwania trudnych do wyeliminowania zabrudzeń. Wykorzystuje do tego wibracje i ruchy pulsacyjne.
  • Okrągłe szczotki – dostępne są w zestawie np. po 4 sztuki. Różnią się kolorami oraz zastosowaniem – do kuchni i łazienki. Okrągłą szczotkę można zamontować jako uzupełnienie na dyszy punktowej.
  • Szczotki z mosiężną szczeciną – usuwają uporczywe zabrudzenia, np. przypalenia. Nie są przeznaczone do czyszczenia delikatnych powierzchni.
  • Rękawica parowa – to wyjątkowe na rynku rozwiązanie, odporne na wysoką temperaturę i chroniące ludzką dłoń przed oparzeniami. Dzięki zastosowaniu ujścia pary na całej powierzchni myjącej możemy idealnie umyć różne powierzchnie tak jak tradycyjną metodą, pod dowolnym kątem.
  • Żelazko systemowe – ma za zadanie prasować delikatne tkaniny i jest elementem kilku parownic na rynku (Kärcher). Modele z żelazkiem zapewniają znakomite rezultaty prasowania i odświeżania, których nie dadzą klasyczne żelazka parowe. Razem z aktywną deską do prasowania pozwalają stworzyć zestaw, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

2023-01-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket