Mop parowy sprawdza się najlepiej w szybkim czyszczeniu twardych podłóg. (Fot. Eldom)
Pierwszym z nich jest przede wszystkim moc, wahająca się między 1500 a 1800 W. Wpływa ona na sprawność nagrzewania i tworzenia pary, ale nie powinna mieć kluczowego znaczenia przy wyborze (skupić się należy na jakości i funkcjonalności urządzeń). Duże znaczenie dla użytkownika ma pojemność zbiornika. To od niej zależy, jak długo urządzenie będzie pracować bez konieczności dolewania wody. Najczęściej mopy parowe mają pojemność ok. 1 l. Dolna granica to 350 ml, górna 800 ml. Wielkość zbiornika wpływa nie tylko na długość pracy urządzenia, ale także na masę, która nie może być zbyt duża. Lekki, ważący ok. 3 kg mop jest bardziej mobilny i łatwiej jest nim manewrować i przenosić go. Ciśnienie w takich modelach wynosi ok. 5 bar, a temperatura grzania to ok. 110–120 °C. Obsługa mopów parowych jest bardzo prosta. Wystarczy nalać wodę do zbiornika w korpusie, odczekać kilkadziesiąt sekund lub kilka minut (w zależności od modelu) i można rozpocząć mycie, aktywując parę przyciskiem w uchwycie.
Concept CP1010 Perfect Clean; Ravanson CP-7020
Niektórzy producenci nazywają je pistoletami parowymi lub czyścikami ręcznymi. Wynika to z faktu, że korpus podczas czyszczenia trzymamy w ręku (w mopach czy parownicach używamy głównie uchwytu). Czyściki parowe, choć mniej mają dostępnych końcówek niż klasyczne parownice, i tak można zaliczyć do grona najbardziej uniwersalnych i praktycznych urządzeń AGD na rynku. Mają kompaktową formę, są lekkie i poręczne. Najlepsze z modeli nagrzewają się wyjątkowo szybko, bo nawet w kilkanaście sekund (standardowe potrzebują na to ok. 2–3 min). Zbiornik na wodę standardowo ma pojemność 0,25–0,3 l. Wyposażony jest w korek oraz przycisk odblokowujący. Moc urządzeń waha się od 900 do 1300 W przy ciśnieniu 2–3 bar. Czyściki idealnie nadają się do mycia różnych niewymagających powierzchni, tj. armatury, łazienki czy szkła. Często są także wyposażone w blokadę przed przypadkowym uruchomieniem oraz wbudowany system filtracji. Ten ostatni zapobiega powstawaniu kamienia i wydłuża trwałość urządzenia.
Najbardziej zaawansowane systemy parowe mogą współpracować nawet z żelazkiem. (Fot. Kärcher)
Czyściki to dość proste technicznie urządzenia. Jak wspomnieliśmy, składają się ze zbiornika, dyszy oraz ergonomicznej rączki, zwykle z włącznikiem i regulacją pary. Umożliwia ona dostosowanie ilości pary do czyszczonej powierzchni. Istotnym wyposażeniem urządzenia jest zabezpieczenie przed dziećmi, które blokuje możliwość użycia sprzętu przez osoby niepowołane. Zazwyczaj blokada uaktywnia się przez zastosowanie specjalnego przełącznika. Dużym atutem części czyścików parowych (należy to dokładnie sprawdzać) są załączone akcesoria. Podobnie jak parownice mogą mieć dyszę punktową, standardową ze szczotką czy tę do szyb i luster. Mogą mieć także końcówkę przypominającą dużą rękawicę do pieczenia, która po założeniu na rękę staje się końcówką do czyszczenia np. okapu czy blatu.
Concept CP3000 Perfect Clean; Mesko MS 7020; Concept CP2000 Perfect Clean
Akcesoria można podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich będą wszelkiego typu końcówki podłogowe, charakteryzujące się podłużnym kształtem i zastosowaniem włosia, zwiększającego efektywność odrywania zabrudzeń od podłogi. Inną grupą są końcówki, które przeznaczone są do precyzyjnego usuwania zabrudzeń, np. w szczelinach, na krawędziach czy fugach. W tej grupie znajdziemy też dysze ręczne, które dzięki włoskom usuną dokładnie różne drobne zabrudzenia. Ważną grupą akcesoriów są końcówki do mycia płaskich powierzchni, takich jak lustra czy kafelki, które mają specjalną gumową listwę do jednoczesnego zbierania pary wodnej i zapobiegania powstawaniu zacieków. Poniżej przedstawiamy te standardowe i te mniej uniwersalne końcówki dostępne w wyposażeniu parownic i czyścików parowych:
Kärcher SC 2 Deluxe EasyFix; Kärcher SC 5 EasyFix Premium Home Line
W odkurzaczach parowych, podobnie jak w parownicach czy mopach parowych, stosuje się wodę z kranu – o ile nie ma ona zbyt dużej zawartości wapna, gdyż to skutkuje powstawaniem szkodliwego dla urządzenia kamienia kotłowego (patrz: instrukcja obsługi). Dlatego też bardzo często producenci zalecają stosowanie mieszanki składającej się w 50 proc. z wody z kranu i w 50 proc. z wody destylowanej. Zbiornik na wodę składa się z kilku elementów, które wymagają właściwego montażu. Jednym z głównych jest filtr wody, dbający o jej właściwe parametry. Nad zbiornikiem umieszczony jest uchwyt – jego podniesienie oraz przekręcenie pozwala na wyjęcie pojemnika z filtrem.
CAMRY CR 7021; ADLER AD 7038
Zarówno w domu, jak i w miejscach użyteczności publicznej czyszczenie parą jest skutecznym sposobem na ochronę przed działaniem wirusów. Dużą zaletą pary wodnej jest możliwość użytkowania niemal na dowolnej powierzchni, także na klamkach, meblach i oczywiście twardych materiałach, jak szkło czy ceramika. Dlaczego czyszczenie jest tak skuteczne? Przede wszystkim ze względu na temperaturę gorącej pary, która wynosi ok. 100 °C, oprócz tego jej cząsteczki są emitowane z dużą prędkością, nawet 170 km/h. To pozwala im wniknąć w najdrobniejsze szczeliny i w miejsca, gdzie zwykłe urządzenia nie miałyby dostępu. Przeprowadzone na zlecenie firmy Kärcher badania wykazały, że jej parownice usuwają z twardych powierzchni do 99,999 proc. wirusów otoczkowych, takich jak koronawirus lub wirus grypy, a także 99,99 proc. bakterii powszechnie występujących w domu.
© 2024 InfoMarket