Coraz większą popularnością cieszą się domowe urządzenia do masażu. Wykorzystując je, możemy skutecznie walczyć z niektórymi dolegliwościami. To sprzęt często wybierany nie tylko przez osoby starsze, ale również aktywne, ponieważ masaże wspomagają regenerację po intensywnych treningach. (Fot. Camry)
W domowej terapii można wykorzystać także koce elektryczne. To urządzenia cieszące się dużą popularnością zwłaszcza w sezonie grzewczym. Możemy wykorzystać je zarówno do ogrzewania, jak i termoterapii, pozwalającej skutecznie walczyć np. z bólami reumatycznymi.
ADLER AD 7437; CONCEPT DV7360
Na samym początku powinniśmy, oczywiście, zdecydować, którą partię ciała chcemy masować. Najczęściej wynika to z występujących dolegliwości. Zanim podejmiemy decyzję, warto także przyjrzeć się dostępnym funkcjom. Masażery mogą mieć kilka trybów pracy, opcję podgrzewania, przydatną przy bólach reumatycznych, a modele do użytku na siedząco mogą być stosowane nawet w autach dzięki zasilaniu z gniazdka 12 V. Dotyczy to nie tylko rodzaju konkretnego urządzenia. W większości dostępnych produktów istnieje możliwość wyboru rodzaju masażu i dostosowania go do potrzeb użytkownika – każdy rodzaj przynosi inne efekty. Najpopularniejszy jest masaż klasyczny, który dostępny jest w każdym typie masażerów. Dzieli się on na kilka technik: ugniatanie, głaskanie, poklepywanie, rozcieranie czy wstrząsanie. Często stosuje się także masaż wibracyjny, który pobudza i rozluźnia, dodatkowo wpływa pozytywnie na mięśnie, zmniejsza ból, stabilizuje układ nerwowy i udrożnia układ krążenia. Masaż tego typu najczęściej stosowany jest w matach masujących. Ostatnim typem jest masaż shiatsu, który polega na uciskaniu kciukami, palcami lub dłońmi i który coraz częściej można spotkać w urządzeniach do masażu. W zależności od intensywności i nacisku masaż tego typu może głęboko oddziaływać na tkankę i idealnie nadaje się do rozluźnienia mięśni i zmniejszenia napięcia. Szukając odpowiedniego urządzenia, warto wziąć pod uwagę właśnie to, jaki typ masażu oferuje i jakie są jego zalety.
CAMRY CR 2174; MESKO MS 2152
To propozycja dla wszystkich lubiących poręczne, uniwersalne i wygodne urządzenia. Uniwersalność zapewniają im wymienne końcówki, odpowiadające za konkretny typ masażu, oraz niewielkie gabaryty. Niektóre modele mają specjalną rączkę lub poręczny uchwyt, inne kształtem przypominają kulę lub niewielką bazę z wypustkami. Podstawowe urządzenia pozwalają na masaż za pomocą wibracji, a część z nich uruchamiana jest w momencie kontaktu ze skórą. Inne produkty są przeznaczane do t zw. masażu opukującego z możliwością włączenia ciepła podczerwieni. Przydatnym rozwiązaniem jest nie tylko możliwość wyboru rodzaju masażu, ale także jego intensywności. Duże znaczenie ma także sposób zasilania. Większość produktów zasilana jest przewodowo lub za pomocą baterii bądź akumulatorów wielokrotnego użytku.
Ciekawostką na rynku są specjalne roboty do masowania pleców. Wyposażone są one w czujniki przechylenia, zapobiegające spadnięciu robota, dzięki czemu masaż wykonywany jest „automatycznie”. Praktyczną opcją są urządzenia mające obracaną głowicę (o 180°) oraz regulowaną rączkę, ułatwiającą masaż punktowy. Jeśli czyimś królestwem jest łazienka, użytkownik obowiązkowo powinien zakupić model odporny na rozbryzgi wody.
Popularne masażery do stóp mogą wykorzystywać np. podczerwień lub masaż bąbelkami. (Fot. Adler)
Coraz większą popularnością cieszą się pistolety masujące. To rodzaj masażerów ręcznych, które swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu kształtowi. Urządzenie jest wyposażone w wymienne głowice o różnych kształtach, a podstawowa ma formę kuli i jest uniwersalna. Konkretne rodzaje głowic są przeznaczone do pracy z odpowiednimi grupami mięśniowymi, co pozwala uzyskać optymalne efekty. Intensywność masażu i prędkość poruszania się głowicy można płynnie regulować, żeby dopasować je do swoich wymagań. Urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz lub diodowy wskaźnik poziomu naładowania. Za zasilanie odpowiada wbudowany akumulator. Pistolet masujący pozwala na wykonanie dogłębnego miejscowego masażu mięśniowego. Stanowi remedium na spięte mięśnie, sprawdzi się w użytku zarówno sportowców, jak i np. pracowników biurowych czy kierowców. Najczęściej pistolet masujący wraz z końcówkami jest dostarczany w podręcznym etui, które można łatwo transportować.
OROMED Oro-Heat Pillow; GOTIE GPE-200G
Warto wiedzieć, jakie są najczęściej spotykane rodzaje głowic w masażerach pistoletowych. Głowica kulista jest najczęściej używaną, uniwersalną końcówką, doskonałą do masażu dużych grup mięśniowych, takich jak uda, plecy, pośladki czy ramiona. Końcówka stożkowa – mała i precyzyjna – jest używana do głębokiego masażu punktowego, na przykład w okolicach punktów spustowych lub małych grup mięśniowych. Głowica płaska służy do masażu większych powierzchni mięśni, takich jak plecy czy klatka piersiowa, i zapewnia równomierny nacisk na mięśnie. Końcówka widłowa, przypominająca widelec z dwoma zębami, jest idealna do masażu wzdłuż kręgosłupa, mięśni karku oraz ścięgien Achillesa, ponieważ omija struktury kostne.
MPM MMS-03; MPM MMS-04
Urządzenia te można podzielić na dwa rodzaje: do masażu na sucho i na mokro – ich cechą charakterystyczną jest podobna budowa. Wyglądem przypominają kwadratowe miski przedzielone na pół – każda z połówek jest miejscem na stopę. Na powierzchni urządzenia znajdują się różnego rodzaju wypustki masujące. Bardziej zaawansowane modele mają funkcję masażu refleksologicznego stóp, który pobudza krążenie krwi, oraz funkcję ogrzewania podczerwienią. W niektórych masażerach zastosowano regulację prędkości masażu oraz indywidualną regulację kąta pochylenia dzięki możliwości ustawienia wysokości nóżek. Praktycznymi rozwiązaniami są także funkcja automatycznego wyłączenia, możliwość obsługi stopą i wskazywanie funkcji za pomocą kolorowej diody LED na przycisku. Podobne rozwiązania stosuje się w urządzeniach do masażu na mokro. Na dnie oraz wewnętrznej stronie ich ścianek znajdują się wypustki, rolki i inne elementy masujące, które odpowiadają za masaż wibracyjny. Często stosowanymi rozwiązaniami są możliwość zdjęcia nakładek rolkowych do masażu stref refleksyjnych, zdejmowana osłona przeciwrozbryzgowa, mechanizm zwijania przewodu i antypoślizgowe nóżki. Standardem staje się także wyświetlacz LCD, na którym widoczne są aktualne parametry pracy. W bardziej zaawansowanych masażerach producenci proponują możliwość masażu magnetycznego i masażu na sucho, funkcję szybkiego podgrzania wody oraz możliwość stosowania do pedicure.
Do sterowania kocem elektrycznym najczęściej służy odpinany pilot. (Fot. Concept)
Do masażu pleców można wykorzystać maty masujące. Cieszą się one coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród kierowców i pracowników biurowych. Matę umieszczamy na krześle, fotelu, sofie lub innym siedzisku z oparciem. Zazwyczaj składa się z dwóch elementów – oparcia, które może mieć dodatkowy zagłówek, oraz siedziska. W zależności od stopnia zaawansowania maty jest ona wyposażona w kilka stref masażu, w których umieszczono głowice masujące – mają one imitować efekty masażu shiatsu. Najbardziej zaawansowane urządzenia pozwalają na kompleksowy masaż niemal całego ciała, od pośladków po szyję. Możliwość regulacji stopnia wibracji pozwala na dopasowanie ich intensywności do wymagań użytkownika. Zazwyczaj urządzenie wyposażone jest w pilot zdalnego sterowania umieszczony na przewodzie. Przy jego pomocy ustalimy poziom wibracji czy włączymy timer. Ciekawostką są dodatkowe funkcje, np. ogrzewanie maty masującej, które pozwoli jeszcze bardziej rozluźnić mięśnie. Mata powinna być pokryta wygodnym i trwałym materiałem, który zapewnia również wentylację. Jest zasilana sieciowo, a w zestawie zazwyczaj jest również adapter do zasilania samochodowego.
CONCEPT BV1020; GOTIE GKE-200S
To kompaktowe urządzenia stosowane przede wszystkim do masażu karku, ale nie tylko. Wykorzystuje się je również np. w masażu łydek. Zmniejszają one napięcia i bóle mięśniowe, a także poprawiają jędrność i pomagają zredukować cellulit. Podobnie jak mata kołnierz jest wyposażony w głowice masujące, których intensywność pracy jest regulowana. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi ze sprzętu można korzystać w dowolnym czasie, także w podróży.
CAMRY CR 7442; CONCEPT DV74120 Hygge
Zasada działania koca grzewczego jest dosyć prosta. W materiale, najczęściej miękkim polarze, umieszczone są grzałki, przewodzące ciepło i oddające je na całej powierzchni koca. Ważne jest, by konstrukcja pozostawała elastyczna, żebyśmy mogli bez problemu okryć się kocem. Wydajność ogrzewania jest regulowana. Dzięki temu możemy ją dopasować do swoich upodobań. Służy do tego zazwyczaj przewodowy pilot, znajdujący się w zestawie, może być wyposażony w ekran LCD lub LED. Najczęściej dostępne są przynajmniej dwa stopnie pracy, jednak w bardziej zaawansowanych modelach jest ich nawet dziewięć. Oczywiście, możliwość precyzyjnej regulacji parametrów pracy jest znaczącym atutem. Oprócz tego dostępny jest wbudowany timer. Możemy więc ustalić, żeby koc grzał przez określony czas i po jego upłynięciu wyłączył się automatycznie. Użytkowanie urządzenia jest więc bardzo proste, a jego obsługa nie sprawia problemów.
Poza modelami ze standardowymi grzałkami na rynku znajdziemy tzw. wodne koce elektryczne. Nie jest to popularne rozwiązanie, jednak warto odnotować występowanie takich urządzeń. W ich przypadku nośnikiem ciepła jest woda. Podkład grzewczy jest wyposażony w system silikonowych rurek, które napełniamy cieczą. O właściwe rozprowadzenie wody i ciepła dba cyrkulator. Ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję rozwiązanie to jest mniej popularne niż tradycyjny koc elektryczny. Większość dostępnych na rynku modeli można prać. Należy pamiętać jednak o kilku zasadach. Przede wszystkich trzeba odłączyć przewód zasilający z pilotem. Producenci zalecają zazwyczaj pranie ręczne lub użycie programu delikatnego w pralce przy temperaturze 30 °C. Koc należy suszyć rozłożony na suszarce do odzieży do całkowitego wyschnięcia. Nie należy go suszyć na słońcu, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia warstwy izolacyjnej. Konsekwencją tego będą problemy z bezpieczeństwem podczas użytkowania urządzenia. Dlatego w trakcie czyszczenia należy stosować się do zaleceń z instrukcji obsługi.
Koc elektryczny musi być wyposażony w podstawowe zabezpieczenia. Są to ochrona przed przegrzaniem i przeciwprzepięciowa. Po upływie np. jednej godziny sprzęt automatycznie przełączy tryb pracy z grzania na poziomie wysokim na poziom niski, co zapewnia bezpieczeństwo.
© 2025 InfoMarket