Telewizja DVB-T w samochodzie

Naziemną telewizję cyfrową możemy również oglądać z wykorzystaniem zasilanych z gniazda zapalniczki telewizorów samochodowych z tunerem DVB-T. Mają one wielkość ekranu zwykle od 7 do 10,2 cala, ale można spotkać nawet konstrukcje 22-calowe. Telewizory te mają często już zintegrowaną antenę, która umożliwia odbiór kanałów telewizyjnych, ale istnieje możliwość podłączenia zewnętrznej anteny telewizyjnej. Samochodowe telewizory, podobnie jak przenośne odtwarzacze DVD, mogą być wyposażone w wyjście słuchawkowe oraz złącze USB i czytnik kart (najczęściej typu SD/MMC), co umożliwia odtwarzanie zdjęć, muzyki i filmów z przenośnych pamięci flash. W zestawie z telewizorem samochodowym, tak jak w wypadku klasycznych odbiorników telewizyjnych, znajduje się pilot zdalnego sterowania.

Wideo w samochodzie

Niektóre 1-DIN-owe radioodtwarzacze samochodowe mają wysuwany ekran LCD. Rozwiązanie to jest korzystne dla tych kierowców, którzy w swoim samochodzie nie mogą zainstalować 2-DIN-owego modelu, a chcieliby korzystać z urządzenia wyposażonego w duży ekran dotykowy i odtwarzacz wideo.

Monitory samochodowe

Monitory samochodowe mają podobne rozmiary jak samochodowe telewizory. Najpopularniejszy rozmiar ekranu to od 7 do 10,2 cala. Rozdzielczość ekranu monitorów samochodowych również jest podobna do tej w przenośnych odtwarzaczach DVD, a więc najczęściej dostępne są modele, których rozdzielczość ekranu wynosi od 480 × 234 do 800 × 480 pikseli. Monitory samochodowe montuje się pod sufi tem samochodowym lub na zagłówku przedniego fotela. W wypadku konstrukcji montowanych na sufi cie, gdy monitor jest nieużywany, można go złożyć i praktycznie nie przeszkadza on kierowcy podczas jazdy. Z monitora samochodowego zamontowanego na środku sufi tu auta nie należy korzystać podczas jazdy, ponieważ może on zasłaniać widok z lusterka wstecznego.

Monitory samochodowe mogą mieć wbudowany odtwarzacz DVD, a nawet złącze USB i czytnik kart pamięci. W niektórych modelach monitorów samochodowych złącze USB obsługuje nie tylko pendrive’y, ale też przenośne dyski twarde. Monitory mogą umożliwiać podłączenie konsoli do gier, co przypadnie do gustu zwłaszcza najmłodszym pasażerom.

Audio i wideo w nawigacji przenośnej

Muzykę, zdjęcia i filmy możemy odtwarzać także z wykorzystaniem niektórych modeli przenośnych nawigacji GPS. Źródłem plików multimedialnych w tego typu urządzeniach są najczęściej karty pamięci flash – w zależności od modelu SD/SDHC lub mikro-SD/mikro-SDHC. Multimedialne przenośne nawigacje GPS obsługują najczęściej pliki audio takie jak MP3, WMA, i WAV oraz wideo: WMV i AVI. Pozwalają również na wyświetlanie plików JPEG, GIF i BMP. Oczywiście, obsługa poszczególnych formatów plików zależy od konkretnego modelu urządzenia. Dodatkową zaletą takich multimedialnych urządzeń jest wbudowany transmiter FM, który pozwoli odtwarzać dźwięk nie z głośnika nawigacji GPS, ale – za pośrednictwem radioodtwarzacza – na głośnikach samochodowych. Być może oglądanie filmów wideo na 3,5- czy 5-calowym ekranie nawigacji GPS może nie być zbyt komfortowe, ale już modele 7-calowe powinny spełnić oczekiwania większości użytkowników, zwłaszcza że w samochodzie odległość użytkownika od ekranu nawigacji jest stosunkowo niewielka.

Wśród multimedialnych nawigacji GPS możemy spotkać na rynku modele wyposażone w tuner DVB-T i zintegrowaną antenę.

2016-12-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket