Kupując multicooker, zwróćmy uwagę na dostępne akcesoria, które zwiększają możliwości urządzenia. (Fot. Crock-Pot)
Poprzednie pokolenia miały kultowe już prodiże, my mamy… kombiwary. Mniejsze i ładniejsze. No i efektywniejsze, tak w obróbce termicznej, jak i w zużyciu energii. Ich wielką zaletą jest kompaktowość. Ma to szczególne znaczenie w niewielkich kuchniach czy np. domkach letniskowych, gdzie przestrzeń jest na wagę złota. Tymczasem kombiwary łączą w sobie zalety kilku urządzeń: grilla, patelni, piekarnika, a nawet mikrofalówki. Oczywiście, w pewnym uproszczeniu. Zbudowane są z pojemnika ze szkła żaroodpornego, pokrywy, grzałki, wentylatora i rusztów. Ich działanie jest niezwykle proste. Grzałka służy do przetworzenia energii elektrycznej na ciepło, a wentylator rozprzestrzenia to ciepło wewnątrz pojemnika, dzięki czemu tworzy się tzw. termoobieg. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest grzałka halogenowa, która działa na podobnej zasadzie jak promiennik ciepła. Zaletą tego rozwiązania jest również fakt, że zapewnia ono oświetlenie, więc wszystkie składniki wewnątrz kombiwaru są wyraźnie widoczne i można wygodnie kontrolować stan potrawy. Szczelność i kształt kombiwarów sprawiają, że składniki są poddane równomiernej obróbce cieplnej, przez co zachowują wszelkie walory smakowe oraz witaminy i minerały. W kombiwarach można produkty także rozmrażać, a jeśli dany model ma specjalne tacki i ruszt, także grillować, smażyć i piec. Istotne jest, że pieczenie w kombiwarach nie wymaga użycia tłuszczu. Można wykorzystać je także do gotowania jajek czy robienia grzanek. Produkty pieczone lub podgrzewane w kombiwarze powinny być umieszczone na rusztach i w pewnej odległości od ścianek naczynia. Dzięki temu obieg powietrza będzie równomierny i nie będziemy musieli się obawiać, że w pewnym miejscu żywność będzie spalona, a w innym niedopieczona.
SALTER EK4945; CONCEPT CK9090
Urządzenia mają moc ok. 1200 – 1500 W i pojemność w granicach 11 – 19 l. Dobór rozmiaru powinien być zależny od potrzeb naszych oraz rodziny. W większym kombiwarze bez problemu zmieścimy np. całego kurczaka. Kombiwary skracają czas przygotowywania potraw w porównaniu z normalnymi piekarnikami i pozwalają na ustawienie temperatury nawet 250 °C. Najlepsze modele dysponują funkcją samooczyszczania, która przydaje się, zwłaszcza gdy chcemy w kombiwarze grillować. Warto zaopatrzyć się w model, który ma też zabezpieczenie wyłączające przy otwartej rączce. Wtedy otwarcie rączki spowoduje wyłączenie urządzenia, a użytkownik uniknie poparzenia strumieniem bardzo gorącego powietrza.
Sterowanie kombiwarami jest bardzo proste. Najczęściej na pokrywie urządzenia znajdziemy dwa pokrętła. Jedno pozwala na ustalenie czasu pracy i pełni funkcję timera. Zazwyczaj maksymalny czas to ok. 60 min. Drugim pokrętłem ustalamy temperaturę pracy odpowiednią do przygotowywanego produktu. Co ważne, bardzo często na obudowie umieszczone są czytelne ikony, informujące, jak długo i w jakiej temperaturze należy przygotowywać daną potrawę.
CROCKPOT CSC062X; PHILIPS HD4713/40
W dobie rosnących cen energii elektrycznej zakup multicookera czy kombiwaru jest również uzasadniony ekonomicznie. W wielu podstawowych zadaniach sprzęt może zastąpić piekarnik. Jego użycie jest wskazane zwłaszcza wtedy, gdy przygotowujemy mniejsze porcje żywności, np. chcemy szybko podgrzać obiad dla jednej osoby czy upiec klika muffinek na deser. Posiadając taki sprzęt jak multicooker, nie musimy nagrzewać dużego piekarnika, co zajmuje więcej czasu. Dzięki niewielkiej pojemności, która zazwyczaj wynosi kilka litrów, swoją temperaturę pracy multicooker lub kombiwar osiągają w zaledwie kilka minut. Nie trzeba więc tracić czasu na nagrzewanie, podczas którego sprzęt osiąga największe zużycie energii. Obieg powietrza we wnętrzu sprawia, że potrawy podgrzewają się lub pieką szybciej, co również jest zaletą. Jak informują niektórzy producenci, korzystanie z multicookera pozwala zredukować zużycie energii o nawet 74 proc. względem tradycyjnego piekarnika.
Multicookery mają funkcjonalne elektroniczne panele z programami automatycznymi. (Fot. Salter)
Tym, co zawsze sprawia problemy, jest oczywiście czyszczenie urządzeń. W przypadku multicookerów większość akcesoriów jest pokryta powłoką nieprzywierająca. Dzięki temu nie ma ryzyka przypalenia potraw i czyszczenie jest bardzo łatwe. Wystarczy gąbeczka i niewielka ilość detergentu. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi, w której będzie dostępna informacja, czy akcesoria mogą być myte w zmywarce. W przypadku kombiwaru misę oraz ruszty można umyć wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Jeśli producent na to pozwala, szklana misa może być myta także w zmywarce. Pokrywa zawiera elementy elektroniczne, jak grzałka, dlatego nie należy jej namaczać, by usunąć niewielkie zabrudzenia wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką. Po umyciu wszystkie elementy należy wytrzeć do sucha.
ADLER AD 6304
Jak wspomnieliśmy, multicookery są urządzeniami wielofunkcyjnymi, które oferują nawet kilkanaście metod przygotowywania potraw. W praktyce właśnie od wyboru typu gotowania zależy, jak zdrowy będzie posiłek. Z pewnością prym pod tym względem wiodą urządzenia pozwalające na gotowanie na parze. Od lat metoda ta uchodzi za jedną z najbardziej prozdrowotnych. Jeśli lubimy pieczone przekąski, np. frytki, warto zdecydować się na multicooker z opcją beztłuszczowego pieczenia. Działa on na podobnej zasadzie jak frytkownica powietrzna, a do przygotowania posiłków praktycznie nie potrzeba tłuszczu. Dobrym wyborem są również urządzenia mające możliwość gotowania pod ciśnieniem. Szybkość tej metody sprawia, że z żywności nie są wytracane cenne składniki odżywcze. Z kolei w przypadku wolnego gotowania temperatura jest na tyle niska, że również potrawy przygotowane ta metodą są bardzo zdrowe.
© 2024 InfoMarket