W domowych pracach wiertarkowkrętarka udarowa może zastąpić nawet tradycyjną wiertarkę udarową. (Fot. Hikoki)
Od niej zależy, do jakich prac będzie można wykorzystać dane urządzenie. Małe wkrętarki mają silniki o mocy kilkudziesięciu watów. Duże urządzenia z przekładniami i udarem mogą generować moc dochodzącą do 750 W. Nie jest to parametr często podawany w wypadku wkrętarek akumulatorowych. Znacznie częściej informuje się o napięciu zasilającym. Napięcie 3,6 V jest stosowane we wkrętarkach, 10,8 oraz 12 V w kompaktowych wiertarkowkrętarkach, a 18, 36 V lub większe w najwydajniejszych wiertarkowkrętarkach na rynku. Należy też sugerować się informacją o średnicy wykonywanych otworów.
HIKOKI DS18DSDL WPZ; HILTI SF 2H-A12
To parametr istotny przy wyborze wkrętarek, podawany w Nm (niutonometrach). Określa, z jaką siłą będą wkręcane śruby, a tym samym jak głęboko mogą zostać osadzone. Niektóre modele mają specjalne ustawienie momentu obrotowego umożliwiające wiercenie. Producenci mogą podać dwie różne wartości dla wkręcania miękkiego i twardego. Wkręcenie miękkie dotyczy materiałów miękkich, w których moment obrotowy rośnie równomiernie z głębokością wkręcanego wkrętu.
W materiałach twardych moment obrotowy rośnie bardzo wolno, by w końcowej fazie gwałtownie zwiększyć się. Im większa wartość maksymalnego momentu obrotowego, tym większe wkręty można wkręcać i wiercić większe otwory. Najmniejsze modele wkrętarek osiągają moment obrotowy rzędu 5 – 10 Nm. To wartość wystarczająca do szybkiego przykręcenia śrubki w meblu. Wiercenie czy wkręcanie wkrętów samowiercących wymaga większego momentu, powyżej 10 Nm. Popularne wiertarkowkrętarki akumulatorowe klasy 18 V dysponują momentem w okolicach 40 Nm.
HIKOKI DS18DF WQZ; TRYTON TBLV202
Im większa jest wartość tego parametru (podawana w obr./min), tym większa wydajność narzędzia. Im więcej biegów ma przekładnia, tym większy zakresy prędkości obrotowej można uzyskać. Średniej klasy wkrętarki osiągają ok. 1,5 do 2 tys. obr./min.
STALCO S-97120; HIKOKI DS18DBL2 W2Z
Uzależniona jest m.in. od mocy silnika. Ta wartość nominalna podawana w milimetrach określa, jak duże otwory można wywiercić w danym materiale. Producenci zazwyczaj określają maksymalną średnicę wiercenia w trzech podstawowych materiałach: drewnie, metalu i betonie, jeśli wiertarkowkrętarka wyposażona jest w mechanizm udarowy.
STALCO S-97115; TRYTON TCU300
Wiertarkowkrętarki mogą być wyposażone, w co najmniej dwa biegi. Pierwszy ustawia mniejszą szybkość i większy moment obrotowy, dzięki czemu urządzenie bardzo dobrze radzi sobie z wkręcaniem wkrętów. Drugi bieg jest przygotowany z myślą o wierceniu, przez co narzędzie ma ustawione szybkie ruchy obrotowe. Na najniższym biegu uzyskuje się największy moment obrotowy. Najwyższy bieg służy do wiercenia w bardzo twardych materiałach.
Wiertarkowkrętarki udarowe wyposażone są w mechanizm udarowy – mechaniczny. Jest on generowany przez niespasowane ze sobą zębatki. Pozwala na wiercenie otworów o niewielkiej średnicy (do 16 mm) w materiałach twardych. W przedniej części korpus łączy się z uchwytem mocującym osprzęt, w którym wymiana akcesoriów odbywa się już bezkluczykowo. Regulacja sprzęgła znajduje się na pokrętle z przodu lub z tyłu korpusu.
Mocne wkrętarki do ciężkich prac wyposażone są zazwyczaj w dodatkową rękojeść boczną. Wygodę użytkowania zwiększa pokrycie rękojeści głównej i dodatkowej, (jeśli taka w danym modelu występuje) antypoślizgowym tworzywem. Dodatkowo komfort zwiększają specjalne przywieszki do mocowania narzędzia przy pasie, a także umieszczone w obudowie schowki na bity. Ciekawym rozwiązaniem jest także przymocowanie do obudowy specjalnych magnetycznych płytek, do których można „przykleić” nieużywane w danym momencie bity.
© 2024 InfoMarket