Jeszcze do niedawna nowością były normalnogabarytowe pralki oferujące pojemność bębna na poziomie 7 kg. Były nowością i innowacją, a taki załadunek stanowił jeden z większych wśród domowych urządzeń pralniczych. Obecnie najpopularniejsze są pralki oferujące załadunek na poziomie od 8 do 10 kg i jak dotąd, pozostają w parametrach gabarytowych tak zwanego standardu, czyli ich wysokość nie wykracza poza przedział od 82 do 85 cm, szerokość wynosi zazwyczaj ok. 60 cm, a głębokość, w zależności od modelu, waha się miedzy 55 a 60 cm. (Fot. Miele)
Modele charakteryzujące się pojemnością od 8 do 10 kg są obecne najczęściej i najchętniej wybieranymi przez użytkowników urządzeniami pralniczymi. Taka pojemność bębna pralki pozwala prać rzadziej niż w urządzeniach o mniejszej pojemności. Dzięki temu oszczędzamy wodę i energię elektryczną, a tym samym pieniądze i czas. Pojemność bębna nie powinna być jednak głównym determinantem przy wyborze sprzętu. Wszystko powinno zależeć od aktualnych potrzeb użytkownika, a także liczby domowników korzystających z urządzenia.
AMICA WA1C814BLiSD; GORENJE WNEI94AS/PL; MIELE WCA030 WCS Active; GAGGENAU WM260164
Pralki normalnogabarytowe, zwane też standardowymi, to najpopularniejszy rodzaj tego sprzętu pralniczego. Oprócz standardowych wymiarów wyróżniają je sposób ładowania, a także zróżnicowana pojemność wsadu. Zatem segment pralniczy klasyfikowany jest pod wieloma względami, a jednym z głównych jest pojemność bębna.
Pojemność, zwana również ładownością pralki, określa maksymalną wielkość wsadu prania, jaką deklaruje producent dla danego modelu. Często nazywana jest także pojemnością znamionową bębna lub maksymalnym załadunkiem prania. Podawana jest na etykiecie efektywności energetycznej i wyrażana w kilogramach. Ładowność pralki jest nierozerwalnie związana z jej gabarytami. Jaką pralkę kupić ze względu na wymiary? W wypadku modeli tzw. standardowych wysokość zamyka się w przedziale 82 – 85 cm. Urządzenia te dostosowane są m.in. do wysokości blatu, ale nie należy ich zabudowywać. Szerokość standardowego modelu to zazwyczaj ok. 60 cm, a głębokość wynosi od 51 do 60 cm (należy tutaj pamiętać o kilkucentymetrowej tolerancji przy ustawianiu sprzętu w miejscu docelowym). Maksymalny załadunek bębna w modelu standardowym ładowanym od frontu może wynosić od 6 do nawet 14 kg.
Bęben w urządzeniach pralniczych odgrywa niezwykle ważną rolę i ma istotny wpływ na rezultaty prania ubrań. Nie chodzi o jego pojemność, a materiał, z jakiego został wykonany, jego perforację oraz kształt. Jaka pralka będzie najlepsza pod względem konstrukcji bębna? W najbardziej zaawansowanych formach upodabnia się on do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Kluczowe elementy, takie jak mechanika i kinetyka, oddziałują na praną odzież. Odpowiednie ruchy, ich kierunek i współczynnik tarcia zapewniają skuteczność dopierania plam. Mają także bezpośredni wpływ na końcowy efekt procesu prania – w tym ostateczny komfort prasowania. Co więcej, im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin. Nie wszyscy wiedzą, że dobrej klasy pralka w porównaniu z tą z najniższych rejestrów technicznych zapewni blisko dwukrotnie dłuższą trwałość ubrań. Jest więc na co zwracać uwagę i czemu bliżej się przyglądać.
CONCEPT PP6508I; ASKO W6098X.W/2; HISENSE WFQA8014EVJM; SIEMENS WM6HVL91PL
Jeszcze do niedawna funkcje parowe występowały tylko w najbardziej zaawansowanych modelach urządzeń pralniczych. Obecnie pralki wykorzystujące programy parowe dostępne są w ofercie niemal wszystkich producentów oferujących sprzęt pralniczy. Te urządzenia są wyjątkowo funkcjonalne. Po pierwsze, minimalizują zagniecenia, niektóre egzemplarze pralek nawet o 70 proc., a tym samym oszczędzają czas, który poświecilibyśmy na prasowanie. Zastosowanie pary poprawia również efekty prania. We wstępnym cyklu para wnika pomiędzy włókna i rozluźnia je, dzięki czemu detergent może wniknąć głębiej. Pozwala to usunąć nawet największe zabrudzenia.
Pranie parowe zdecydowanie ułatwia codzienną pielęgnację tkanin – co ważne, para neutralizuje przykre zapachy, a w niektórych wypadkach pomaga niemal zdezynfekować odzież, zabijając bakterie, grzyby, a nawet wirusy. Dzięki temu pralki parowe są idealną propozycją m.in. dla alergików, a także rodzin z małymi dziećmi.
Coraz częściej stosowanym, komfortowym rozwiązaniem pralniczym jest tak zwany tandem, składający się z pralki normalnogabarytowej i suszarki bębnowej, która może być ustawiona na pralce przy wykorzystaniu specjalnego łącznika lub obok niej, jeśli pozwala na to przestrzeń. (Fot. Gaggenau)
Oprócz prania z wykorzystaniem systemu parowego na uwagę zasługuje system z tzw. aktywnym tlenem. Takim systemem jest np. rozwiązanie ActiveOxygen marki Bosch. Pralka je wykorzystująca wytwarza tak zwany aktywny tlen, łagodnie oczyszczający tkaniny z brudu, plam, a także drobnoustrojów i alergenów. Wystarczy na początku prania, a także raz jeszcze przed płukaniem włączyć odpowiednią funkcję, żeby aktywny tlen wprowadzony został do komory. Funkcja ta jest skuteczna nawet w bardzo niskich temperaturach i w połączeniu z niemal wszystkimi programami prania. Co ciekawe, oczyszczanie aktywnym tlenem może odbywać się nawet bez użycia wody. Jest to przydatne m.in. do odświeżania tkanin delikatnych i neutralizowania zapachów. W sprzęcie marki Siemens podobne rozwiązanie, również wykorzystujące tzw. aktywny tlen, nosi nazwę sensoFresh. Gwarantuje ono higieniczne pranie w niskich temperaturach, a także odświeżanie ubrań bez użycia wody. SensoFresh przywraca świeżość nawet najdelikatniejszym tkaninom. W zależności od intensywności zapachu aktywny tlen neutralizuje go w ciągu zaledwie 30 – 45 min. W połączeniu ze standardowym programem prania gwarantuje to higieniczną czystość ubrań, nawet jeśli ze względu na ich delikatny materiał musimy wybrać niską temperaturę, np. 20 °C.
MIELE WSA023 WCS Active; SAMSUNG WW90T986ASH; SHARP ES-GFD8145I5
Profesjonalnie zaprojektowane urządzenia skonstruowane są tak, by ułatwić codzienną pracę z nimi i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Programy automatyczne zrewolucjonizowały rynek pralniczy. Stały się nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze algorytmy prania (ustawienia fabryczne) są doskonale dopasowane do rodzaju czy struktury włókna i rozmaitych zabrudzeń. W pralkach reguluje się takie parametry jak prędkość obrotów bębna (tzw. wirowanie), temperatura prania, liczba płukań i czas prania. Programy automatyczne stosowane w pralkach dobierane są najczęściej do różnego rodzaju tkanin. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiednio zdefiniowany program, a urządzenie automatycznie dobierze wszelkie parametry. W zależności od producenta czy modelu nazwy programów i ich parametry mogą się różnić. Niektóre modele pozwalają również na zapisanie w pamięci urządzenia własnych programów prania.
Nowoczesne modele pralek o załadunku od 8 do 10 kg z funkcją prania parowego wyposażone są w specjalną aplikację mobilną, umożliwiającą m.in. zdalne diagnozowanie usterek urządzenia. (Fot. Bosch)
Pralki, tak samo jak inne sprzęty gospodarstwa domowego, należy okresowo czyścić i konserwować, żeby zapewnić ich prawidłowe działanie. Należy zacząć od czyszczenia filtra, co jest niezwykle ważne dla całego procesu prania. W filtrze długotrwale zalega masa przeróżnych rzeczy – od włosów, przez nitki, a na resztkach zawartości kieszeni pranych ubrań kończąc. Nie mniej ważnym elementem, który należy systematycznie czyścić, jest szuflada na detergenty. Wyjmujemy ją, a następnie bardzo dokładnie usuwamy resztki proszku, płynu i wszystkiego, co w niej zalega i może ulec pleśnieniu, a zatem rozwojowi rozmaitych drobnoustrojów i grzybów. Jeśli zabrudzenia są znaczne, możemy ją również namoczyć, a następnie dokładnie umyć i osuszyć. W wypadku systemu dozowania innego niż szuflada warto zapoznać się z instrukcją obsługi, w której krok po kroku producent opisał cały proces.
Wiele modeli pralek wyposażonych jest w specjalny program czyszczenia lub samoczyszczenia. To bardzo wygodne i komfortowe. Warto przy tym stosować środki chemiczne rekomendowane przez producenta urządzenia pralniczego.
BOSCH WAN2820FPL; LG Vivace V700 F6WV709A1E; SIEMENS WG44G2ACPL
© 2025 InfoMarket