Wszechstronne i kompaktowe

Najbardziej zaawansowane urządzenia są wyposażone w opcję płynnej regulacji prędkości obrotowej. (Fot. Zelmer)

Pakowanie próżniowe

Coraz większą popularnością cieszy się pakowanie próżniowe. Jakie są zalety przechowywania próżniowego? Przede wszystkim żywność tak zapakowana zachowuje świeżość znacznie dłużej. To jeden z najefektywniejszych sposobów na wydłużenie przydatności do spożycia, zwłaszcza warzyw i owoców. Mięso możemy pakować próżniowo np. z marynatami, dzięki czemu znacznie skrócimy czas, po jakim będzie ono gotowe go grillowania lub pieczenia. Do pakowania próżniowego można wykorzystać blender ręczny, jeśli można go wyposażyć w zestaw z pompą próżniową. Akcesoria takie dostępne są np. w ofercie marki Bosch. Zestaw zawiera pompę próżniową, pojemnik próżniowy wykonany z trwałego tworzywa sztucznego oraz worki próżniowe wielokrotnego użytku z zamknięciem strunowym, dostępne w dwóch rozmiarach. Zestawy do pakowania próżniowego współpracują z wybranymi blenderami marki Bosch z serii ErgoMixx, MaxoMixx i ErgoMaster.

Wszechstronne i kompaktowe

ZELMER ZHB6500 Genius; BOSCH MaxoMixx MS8CM61X1

Wszechstronne i kompaktowe

CONCEPT TM4721; MPM MBL-11; ZELMER ZHB4652 Vario

Funkcje i rozwiązania

Możliwość mycia poszczególnych elementów urządzenia w zmywarce (najczęściej dotyczy to ostrzy, pojemnika i końcówek) przede wszystkim znacznie skraca czas czyszczenia akcesoriów po przygotowaniu posiłku. Pamiętajmy jednak, żeby koniecznie sprawdzić w instrukcji obsługi, czy urządzenie może być w ten sposób czyszczone, ponieważ w innym przypadku ryzykujemy uszkodzeniem akcesoriów. Zaletami są także możliwość nawinięcia przewodu czy elementy antypoślizgowe, zapobiegające przesuwaniu się urządzenia w trakcie pracy, a także ułatwiające jego trzymanie. Podkładka antypoślizgowa może służyć również jako pokrywka pojemnika, jeśli ktoś chce przechowywać przygotowane w urządzeniu potrawy w lodówce. Ważny jest także uchwyt blendera, który powinien być antypoślizgowy, ponieważ pracując w kuchni, często mamy np. mokre ręce. Prostym, lecz szalenie przydatnym rozwiązaniem jest stojak do blenderów ręcznych. Najlepiej, jeśli jest w nim miejsce także dla np. ubijaczki, dołączonej do zestawu. Niby takie proste i takie oczywiste, a jednak nie każdy blender takowy ma.

Producenci często zwracają również uwagę na sposób mocowania końcówek, który powinien być w maksymalnym stopniu intuicyjny. Zazwyczaj akcesorium wkładamy do bazy blendera oraz przekręcamy – kliknięcie sygnalizuje, że zostało ono zablokowane i sprzęt jest gotowy do pracy. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w przycisk. Dopiero po jego wciśnięciu końcówka robocza zostaje zwolniona i można ją wymienić na inną.

Wszechstronne i kompaktowe

Praktycznym dodatkiem do blendera może być stojak ułatwiający przechowywanie urządzenia i akcesoriów. (Fot. Gorenje)

Przechowywanie blenderów

Jeśli chodzi o blendery, to kłopotliwe może być przechowywanie akcesoriów do modeli ręcznych. Tutaj najczęściej producenci oferują stojaki, do których można przytwierdzić nie tylko końcówki, ale i samo urządzenie. Innym rozwiązaniem jest praktyczny kubek przytwierdzany do podstawy, który służy nie tylko do miksowania produktów, ale też do przechowywania blendera z końcówką. Ważną kwestią jest także przechowywanie przewodu. Część urządzeń wyposażona jest w specjalne schowki na przewód. W rozdrabniaczach przewód owija się wokół korpusu urządzenia tak, żeby uniknąć jego splątywania się. Do modeli z tym rozwiązaniem dołączany jest specjalny zaczep spinający kabel. Niektóry producenci stosują również przewód o konstrukcji podobnej do kabla od słuchawki telefonicznej. Jest on elastyczny, a gdy nie użytkujemy sprzętu, zajmuje znacznie mniej miejsca.

Wszechstronne i kompaktowe

MPM MBL-29/C; BOSCH ErgoMixx MSM67170; ADLER AD 4620

Wszechstronne i kompaktowe

ZELMER ZHB4750 Vario; MPM MBL-28; SALTER EK2827GUNMETAL; MESKO MS 4624

Wzornictwo blenderów

Gust to indywidualna sprawa każdego, dlatego projektanci blenderów nie narzucają dziś jednego obowiązującego stylu. Projektują urządzenia o różnych bryłach, kształtach i we wszystkich niemalże kolorach dostępnych w palecie. Trendy wnętrzarskie zmieniają się często, a obowiązującym trendem w budownictwie są otwarte kuchnie, dlatego dobrze mieć sprzęt dobrany do stylistyki kuchennej, zwłaszcza że w otwartych kuchniach nierzadko jest on na widoku. Tak więc możemy wybierać w blenderach zielonych, purpurowych, kremowych etc.

Styl retro robi furorę w modzie już od wielu lat, w kuchni także jest lubiany i doceniany, zwłaszcza że coraz więcej sprzętów w tym stylu jest dostępnych na rynku, i to nie tylko tych z działu małego AGD, ale też dużego. Co więcej, wyobraźnia projektantów nie zna granic, są więc także modele będące swoistymi kolażami wzorniczymi, łączącymi styl retro i nowoczesną klasykę. Jeśli ktoś się waha, czy postawić całkowicie na retro, czy całkowicie na współczesność, może rozważyć zakup urządzenia, które jest połączeniem jednego i drugiego. Jeśli cenimy spójność stylistyczną posiadanych urządzeń, warto zdecydować się na sprzęt wchodzący w skład serii wzorniczej. Możemy wybrać np. blender, toster i czajnik mające podobne akcenty stylistyczne. Dzięki temu urządzenia będą lepiej prezentowały się na blacie kuchennym.

2023-01-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket