Wydajne-i-stylowe-okapy-przyscienne-i-wyspowe-2-20
Wiele modeli okapów wyposażonych jest w funkcję bezprzewodowej komunikacji z płytą grzewczą,
co znacznie poprawia komfort użytkowania, a także pozwala oszczędzać energię. (Fot. Ciarko Design)

Sterowanie klasyczne czy zdalne?

Niezwykle istotnym elementem okapu jest sposób jego obsługi. Choć klasyczne sterowanie przyciskami mechanicznymi czy też z wykorzystaniem paneli dotykowych nie odeszło i zapewne jeszcze długo nie odejdzie do lamusa, to producenci okapów starają się, żeby wprowadzane przez nich na rynek modele były innowacyjne i dawały większą swobodę obsługi użytkownikowi. Na rynku mamy zatem wiele modeli obsługiwanych za pomocą pilota zdalnego sterowania. Niegdyś opcję tę zaliczano do nad wyraz prestiżowych i komfortowych. Dziś stała się ona standardem. Pilot działa na zasadzie przekazywania fal podczerwieni (rzadziej fal radiowych) i łączy się w ten sposób z okapem. Pozwala sterować urządzeniem z odległości od kilku do kilkunastu metrów. Jeśli okap ma możliwość obsługi za pomocą pilota, wówczas jest on często dodawany jako element wyposażenia.

Wydajne-i-stylowe-okapy-przyscienne-i-wyspowe-2-23

CONCEPT OPK5490wh; ELICA Bloom-S

Nowatorskie sterowanie gestami

To jednak nie wszystko, bo innowacyjnych rozwiązań w okapach nie brakuje. Do takich możemy z pewnością zaliczyć sterowanie za pomocą… gestów. Okap sterowany gestami wykorzystuje czujnik ruchu, który umożliwia bezdotykową kontrolę ustawień parametrów i trybów pracy urządzenia. Rozwiązuje problemy związane z obsługą okapów, do których dostęp jest często utrudniony. Sterowanie gestami ułatwia utrzymanie tego typu modeli w czystości. Parametry okapu możemy bez trudu zmienić nawet wtedy, kiedy mamy brudne ręce.

Na rynku nie brakuje również modeli obsługiwanych z wykorzystaniem aplikacji mobilnej (często w ramach całego systemu „inteligentnego” domu). Tego typu urządzenia mogą dodatkowo mierzyć jakość powietrza w kuchni i wysyłać dane pomiarowe na skomunikowany z okapem smartfon lub tablet.

Wydajne-i-stylowe-okapy-przyscienne-i-wyspowe-2-25
Fot. Amica

Regulacja mocy pochłaniania

Nowoczesne okapy, zarówno wyspowe, jak i przyścienne, wyposażone są w podstawową funkcję, jaką jest regulacja mocy. To dzięki niej użytkownik może dostosować pracę okapu do aktywności płyty grzejnej. Kiedy zechcemy, żeby okap pracował cicho oraz delikatnie zasysał powietrze, wybieramy najniższy tryb pracy, z kolei przy zwiększonej liczbie oparów w kuchni – tryb intensywny. Producenci proponują w tym obszarze wiele rozwiązań. Spotkać można standardowe przyciski mechaniczne, ale również elektroniczne piktogramowe przyciski, delikatnie wystające poza powierzchnię panelu sterowania. Podobnie działają panele z mechanicznymi suwakami. W tym wypadku okap ma kilkustopniowy suwak, z wykorzystaniem którego możemy aktywować dany tryb pracy.

Wydajne-i-stylowe-okapy-przyscienne-i-wyspowe-2-27

SAMSUNG NK24C5703TS; CIARKO DESIGN Simple

Wbudowane czujniki zanieczyszczeń

Wiele nowoczesnych modeli okapów wyposażonych jest w specjalny czujnik, który wykrywa poziom zanieczyszczenia lub pary, wilgoci i gazów w pomieszczeniu. Okapy te automatycznie dostosowują prędkość wentylatora lub nawet całkowicie go wyłączają, gdy korzystanie z okapu nie jest już konieczne. Dodatkowo w okapach może być dostępna dodatkowa funkcja zapewniająca równomierne odsysanie powietrza na całej powierzchni ssącej, co gwarantuje wydajne usuwanie nieprzyjemnych zapachów bez konieczności częstego czyszczenia filtrów. Rozwiązania te sprawiają, że para, zapachy i zanieczyszczenia nie mieszają się z powietrzem w kuchni.

Wydajne-i-stylowe-okapy-przyscienne-i-wyspowe-2-29
Model przeznaczony do instalacji na kuchennej wyspie może być elementem rozbudowanej linii wzorniczej,
co pozwala dopasować go do pozostałych sprzętów kuchennych. (Fot. Amica)

Automatyczna aktywacja okapu

Okapy mogą być wyposażone w jeszcze inne czujniki. Jednym z nich może być praktyczny czujnik, dzięki któremu użytkownik nie musi regulować mocy ssania. Okap robi to automatycznie dzięki sensorom, które kontrolują ilość oparów i samoczynnie dostosowują moc pochłaniania do panujących warunków (tzw. czujnik oparów). W zaawansowanych modelach czujniki same wykrywają dym lub nieprzyjemny zapach, np. papierosów, by samoczynnie oczyścić powietrze.

Modele uchodzące za automatyczne wybierane są szczególnie chętnie ze względu na odciążenie w obsłudze użytkownika (ten nie musi długo programować opcji okapu ani wyłączać ich samodzielnie). Do funkcji automatycznych można zaliczyć redukcję poziomu intensywnego. Dzięki niej okap zmienia tryb pracy samoczynnie z trybu intensywnego na najniższy. Innym przykładem może być funkcja 24 h. Okapy wyposażone w to rozwiązanie stale wentylują pomieszczenie. Funkcja polega na automatycznym włączeniu się okapu co godzinę na 10 min.

Ciekawa i bardzo przydatna jest funkcja automatycznej aktywacji okapu. Warto także wspomnieć o funkcji czasu dodatkowego, czyli oczyszczania pomieszczenia jeszcze przez określony czas po wyłączeniu urządzenia. Kiedy użytkownik skończy gotować, model pracuje jeszcze przez ok. 10 – 30 min. Po tym czasie automatycznie się wyłącza. Producenci również stosują w wyciągach swego rodzaju blokady napływu zimnego powietrza z zewnątrz. Praktyczny okazuje się także minutnik (zasada działania podobna do większości urządzeń).

Wydajne-i-stylowe-okapy-przyscienne-i-wyspowe-2-31
Fot. Franke

Sterowanie okapem wyspowym

Jedną z ciekawszych i jednocześnie praktycznych opcji związanych z obsługą okapu jest sterowanie gestami. Okap wykorzystuje wtedy czujnik ruchu, który umożliwia bezdotykową kontrolę ustawień parametrów i trybów pracy urządzenia. Rozwiązuje to problemy związane z obsługą okapów, do których dostęp jest często utrudniony. Sterowanie gestami ułatwia utrzymanie tego typu modeli w czystości. Parametry okapu możemy bez trudu zmienić nawet wtedy, kiedy mamy brudne ręce.

Nieco bardziej rozwiniętym technicznie panelem jest układ sensorów, czyli panel dotykowy (z dotykowymi przyciskami lub sliderami). Takie modele wyglądają nowocześnie i łatwiej się je czyści. Nie mają wystających przycisków, jedynie obszary odpowiadające za aktywację wybranej opcji. Bardzo często zdarza się, że taki panel wyposażony jest w kolorowy wyświetlacz, z poziomu którego można wybrać wiele opcji okapu.

Oprócz wymienionych powyżej rozwiązań coraz częściej stosowana jest obsługa za pomocą pilota zdalnego sterowania. Pilot jest bardzo chętnie używany przez wielu konsumentów. Warto sprawdzić, jakimi funkcjami okapu można z jego pomocą sterować.

Wydajne-i-stylowe-okapy-przyscienne-i-wyspowe-2-33
Fot. Siemens

Czyszczenie przedłuża sprawność działania

Każdy sprzęt wymaga czyszczenia i okresowej konserwacji, a także pielęgnacji, niezależnie od tego, czy mówimy tu o płycie grzewczej, kuchence mikrofalowej, pralce czy okapie. Przekonanie, że nie trzeba czyścić okapu, bo to on jest sprzętem, który oczyszcza, jest złudne, ponieważ szczególnie w pomieszczeniu kuchennym cząsteczki tłuszczów i oparów osiadają nie tylko na jego filtrze, ale również na obudowie, panelu sterowania oraz wszystkich innych elementach mających styczność w powietrzem w kuchni.

Mogłoby się wydawać, że najwięcej pracy włożymy w pielęgnację miejsc, gdzie sterujemy urządzeniem, aby pozbyć się odcisków palców, które powstały podczas jego użytkowania, jednak to nie do końca prawda. Wiele zabrudzeń schowanych jest głębiej i warto, aby dla sprawnego działania, a także naszego spokoju podczas użytkowania, czyścić okap w miarę możliwości jak najczęściej. Idealnie byłoby czyścić okap po każdym gotowaniu. Niemniej jeśli gotujemy raz na jakiś czas, możemy tę czynność wykonywać okresowo. Jeśli gotujemy dużo i często, okap również powinien być częściej pielęgnowany. Dotyczy to zarówno samej obudowy, jak i zastosowanych w urządzeniu filtrów. Czyszczenie wykonywane systematycznie nie będzie zajmowało nam tak wiele czasu, jak czyszczenie sporadyczne, ponieważ zanieczyszczenia nie będą długo gromadzone, a tym samym będziemy je mogli łatwiej usunąć.

Wydajne-i-stylowe-okapy-przyscienne-i-wyspowe-2-35
W okapach stosowane jest różnego typu sterowanie. Zależnie od modelu mogą one być obsługiwane
z wykorzystaniem np. panelu dotykowego, pilota, smartfona, a nawet gestów. (Fot. Franke)

Rozmaite materiały wymagają innych środków

Oprócz niebanalnych kształtów, okapy wyspowe i przyścienne, mogą być wykonane z rozmaitych materiałów. Najpopularniejsza niegdyś stal pokryta emalią została dziś zastąpiona różnego rodzaju stalami szlachetnymi, aluminium, lakierowanym drewnem, szkłem hartowanym, a nawet miedzią. Wszystkie wymienione materiały odznaczają się długą trwałością, ale pod jednym warunkiem – kiedy są odpowiednio pielęgnowane.

Konstrukcje wykonane ze stali nierdzewnej oraz aluminium, a także z lakierowanymi elementami z dodatkiem rożnego rodzaju tworzyw sztucznych są najmniej wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie w czystości. Myje się je dosyć łatwo, ponieważ wystarczy nanieść cienką warstwę odpowiedniego środka i delikatną ściereczką rozprowadzić go po całej powierzchni. Nierzadko okapy wyposażone są w szklane elementy, które mogą pełnić zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Może być z nich wykonana np. część wysuwana z blatu lub też panel sterowania. Szkło hartowane nadaje okapowi elegancki wygląd, a przy tym może być barwione na dowolny kolor. Szklane wykończenia, o ile producent tego nie zabrania z uwagi na zastosowane wybarwienie, możemy myć płynem do szyb i luster. Możemy również zastosować płyn do mycia naczyń, który skutecznie poradzi sobie z tłuszczem i będzie bezpieczny dla szklanych powierzchni.

Wydajne-i-stylowe-okapy-przyscienne-i-wyspowe-2-37
Fot. Miele
2024-12-02
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket