Wyświetlacze

Wybierając telewizor do gier, nie obawiajmy się dużych przekątnych. Większy rozmiar obrazu poprawia wrażenia wizualne. (Fot. TCL)

HDR w monitorach

Nowoczesne monitory gamingowe pozwalają cieszyć się obrazem w standardzie HDR. Jedną z najpowszechniej przyjętych norm jest VESA DisplayHDR. Występuje siedem rodzajów certyfikatu, które pozwalają łatwo określić możliwości monitora. DisplayHDR 400 oznacza, że szczytowa jasność monitora wynosi 400 cd/m², a gama barwy ekranu to sRGB, przetwarzanie kolorów jest 8-bitowe. Bardzo dobre efekty osiągniemy przy certyfikatach DisplayHDR 500/600. Maksymalna jasność to odpowiednio 500 lub 600 cd/m². Wyświetlacze z tymi certyfikatami oferują poszerzoną paletę barw, stosowane jest 10-bitowe przetwarzanie obrazu. Dzięki lokalnym strefom wygaszania różne części monitora mogą świecić z odmiennym natężeniem. Bardzo dobrą jakość obrazu zapewnia certyfikat DisplayHDR 1000. Wartość szczytowej luminancji to 1000 cd/m². Oprócz tego oferuje on szeroką paletę barw oraz większą liczbę stref o zmiennym natężeniu podświetlenia. Wyświetlacze z Display HDR 1400 osiągają luminancję szczytową na poziomie 1400 cd/ m² i pokrywają 95 proc. przestrzeni kolorów DCI-P3. Nowością są także certyfikaty DisplayHDR 400/500 True Black. Szczytowa luminancja wyświetlaczy powinna wynosić 400 lub 500 cd/m². Ekran powinien także osiągać minimalną jasność czerni na poziomie 0,0005 cd/m².

Wyświetlacze

LG 75QNED993PB; TCL 75C728

Rozdzielczość i matryca monitora

Wybór na rynku monitorów gamingowych jest ogromny. Podstawowe modele mają przekątną 22 cali oraz rozdzielczość Full HD, podczas gdy te największe nawet 65 cali oraz rozdzielczość 4K. Jak wybrać odpowiedni model? Przede wszystkim dopasujmy go do swoich wymagań. Bardzo popularne są monitory o przekątnej od 24 do 27 cali i rozdzielczości Full HD. Wynika to z faktu, że relatywnie tani pecet do gier pozwoli na nich osiągnąć płynność np. 144 FPS, która jest niezbędna do odczucia korzyści wynikających z częstego odświeżania obrazu. Wymagający gracze z odpowiednio wydajnymi komputerami często wybierają modele o przekątnej 25 lub 27 cali i rozdzielczości QHD. Zapewniają one bardzo ostry, płynny oraz pełen detali obraz. Modele 4K dostępne są od przekątnej 27 do nawet 65 cali. Panele w rozmiarze 27 czy 32 cali polecamy, jeśli poszukujemy uniwersalnego monitora do gier oraz rozgrywek sieciowych i e-sportu. Większe wyświetlacze, w rozmiarze 43, 55, a nawet 65 cali, to w zasadzie niemal zamienniki dla telewizorów. Warto na nie postawić, jeśli przede wszystkim zależy nam na rozmiarze ekranu oraz dużej przestrzeni roboczej i gdy monitor będzie współpracował także z konsolą. Dla osób, które tylko grają, wybór monitora zamiast telewizora ma jeszcze jedną zaletę: nie trzeba za niego opłacać abonamentu telewizyjnego.

Oprócz rozmiaru ważny jest także typ matrycy: TN, VA lub IPS. Każdy z nich ma swoje indywidualne cechy. Matryce TN są najtańsze, a więc i monitory najbardziej przystępne. Oferują również najlepszy czas reakcji, jednak cechują je mniejsze kąty widzenia oraz słabsze odwzorowanie barw. Polecamy je wtedy, gdy nasz budżet na monitor jest ograniczony i znaczenie mają przede wszystkim płynność oraz szybkość rozgrywki. Matryce VA mają nieco dłuższy czas reakcji, jednak oferują wierne odwzorowanie barw oraz znakomity kontrast. To dobry wybór, jeśli lubimy grać w zaciemnionym pomieszczeniu. Matryce IPS, podobnie jak VA, są stosowane w najbardziej zaawansowanych monitorach dla graczy. Oferują one najlepsze kolory, a przy tym bardzo dobry czas reakcji. Mają jednak mniejszy kontrast niż panele VA. Zwłaszcza w wypadku dużych monitorów gamingowych warto rozważyć wybór modelu z zakrzywioną matrycą. Przy dużych i ultrapanoramicznych panelach zakrzywienie sprawia, że nasze oczy są dokładnie w tej samej odległości od każdego miejsca na wyświetlaczu. Pozwala to na uzyskanie większej immersji, czyli wczucia się w świat gry.

Wyświetlacze

AOC U28G2XU

Granie w 8K

Możliwości gry w 8K warto poświęcić oddzielny akapit. To stosunkowo nowy trend, który dynamicznie się rozwija. Zarówno nowe karty graficzne (serie Radeon RX 6000 i GeForce RTX 3000), jak i konsole PS5 oraz Xbox Series S/X wyposażone są w złącze HDMI 2.1, obsługujące rozdzielczość 8K przy częstotliwości odświeżania 60 Hz. W praktyce jednak większość gier na konsole jest przystosowywana maksymalnie do rozdzielczości 4K, uruchomienie trybu 8K na „pecetach” wymaga maszyn z najwyższej półki z kartą graficzną k lasy GeForce RTX 3090 czy Radeon R X 6900 XT. Pamiętajmy także o tym, że największe korzyści z rozdzielczości 8K odczujemy przy dużych przekątnych – 65 cali i więcej, czyli w telewizorach. Ich atutem są dodatkowo zaawansowane procesory skalujące obraz z mniejszych rozdzielczości, tak aby odpowiadał natywnemu. Monitory 8K również są dostępne na rynku, jednak jest to zazwyczaj sprzęt do profesjonalnych prac z grafiką, który niekoniecznie nadaje się do gier. Do przekątnej 32 cali w pełni wystarczająca będzie rozdzielczość 4K. Jak widać, możemy dziś grać w 8K, jednak wymagania, żeby wejść w ten świat, są dosyć duże. Polecamy je najbardziej wymagającym graczom, którym zależy na bezkompromisowej jakości obrazu.

Wyświetlacze

Warto wybrać telewizor lub monitor kompatybilny z HDR. Jego obsługę znajdziemy w większości nowych gier. (Fot. LG)

Tryby gier

Większość monitorów dla graczy jest wyposażona w kilka predefiniowanych trybów gier, np. FPS do „strzelanek”, RTS do gier strategicznych i inne. Producent dobiera w nich parametry pod kątem tego, co jest najważniejsze w danych tytułach, np. czasu reakcji, rozświetlenia obrazu w cieniach, itp. Oprócz tego przy pomocy menu ekranowego możemy ustalić samodzielnie parametry obrazu i dopasować je do ulubionych tytułów. Większość monitorów oferuje kilka profili do zdefiniowania, dzięki czemu można je wcześniej skonfigurować i łatwo przełączać między grami.

Jaki telewizor do gier wybrać?

Telewizor to jeden z najlepszych towarzyszy konsoli, jednak nie zapominajmy, że możemy na nim grać także na komputerze, chociażby podłączając laptop lub pecet złączem HDMI, które ma praktycznie każda karta graficzna. Dostępne są również aplikacje w systemach smart TV, np. Steam Link, które obraz z komputera przesyłają na telewizor przy pomocy sieci lokalnej. Wybór telewizora dla gracza z pewnością jest prosty w kwestii rozdzielczości. Telewizory z ekranami Full HD polecamy tylko, jeśli mają one współpracować z konsolami PlayStation 4 lub Xbox One S. Obecnie jednak znacznie większa jest oferta telewizorów 4K Ultra HD, które mogą pokazać pełnię możliwości konsol PlayStation 4 Pro oraz Xbox One X czy nowego Xboxa Series S. Oczywiście, jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, można wybrać telewizor 8K. To jedne z najlepszych wyświetlaczy na rynku i także przy konsolach pokażą znakomitą jakość obrazu. Dodatkową zaletą jest fakt, że najnowsze konsole do gier Xbox Series X oraz PlayStation 5 mają możliwość wyświetlania obrazu w 8K oraz płynności 60 kl./s dzięki złączu HDMI 2.1. Oczywiście, wybierając telewizor do gier, powinniśmy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji oraz warunków w pomieszczeniu. Zwracamy jednak uwagę, aby nie obawiać się dużych telewizorów, zwłaszcza jeśli mamy na nie miejsce i siedzimy w znacznej odległości. Ekrany 55-calowe obecnie uchodzą za rynkowy standard. Jednak coraz przystępniejsze cenowo stają się wyświetlacze 65-calowe i większe. Na dużym, dobrej jakości telewizorze łatwiej dostrzeżemy wszelkie detale obrazu. Większe wrażenie zrobią na nas również gry, zwłaszcza dynamiczne tytuły o ładnej oprawie.

HDR w telewizorach i konsolach

Telewizory przyzwyczaiły nas do trzech najpopularniejszych standardów HDR – Dolby Vision, HDR10 oraz HDR10+. Dolby Vision i HDR10 są dostępne w wybranych grach na konsole Xbox One S, Xbox One X, Xbox Series S oraz Xbox Series X. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro PlayStation 5 są kompatybilne ze standardem HDR10.

2021-07-25
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket