Duże znaczenie ma jakość stosowanych przewodów, powinny one obsługiwać ładowanie o określonej mocy. (Fot. Silicon Power)
Przede wszystkim, wybierając ładowarkę odpowiednią do posiadanych urządzeń mobilnych, powinniśmy zwrócić uwagę na jej kompatybilność ze standardami szybkiego ładowania w użytkowanym sprzęcie. Ważna jest także liczba złączy USB – w niektórych modelach znajdziemy nawet 4 porty, więc z łatwością naładujemy kilka sprzętów jednocześnie. Należy jednak pamiętać, że ładowanie wielu urządzeń może ograniczyć działanie funkcji szybkiego ładowania. Jeśli ładowarka ma być wykorzystywana nie tylko do smartfona, ale i np. komputerów przenośnych, niezbędne jest urządzenie kompatybilne ze standardem USB Power Delivery. Powinno oferować moc ładowania wynoszącą przynajmniej 30 W. Wystarcza ona do ładowania najbardziej oszczędnych laptopów. W zależności od posiadanego sprzętu można sięgnąć po wydajniejszą ładowarkę, np. 60 lub nawet 100 W.
Ważna jest także ochrona urządzeń, którą zapewnia wielostopniowy system zabezpieczeń, obejmujący ochronę przed zwarciem, przepięciem i przegrzaniem. Właśnie z tego względu warto wybierać produkty renomowanych producentów oraz pochodzące z autoryzowanej dystrybucji. Tylko wtedy mamy gwarancję, że sprzęt jest oryginalny i niezawodny. W tanich podróbkach i zamiennikach zabezpieczenia mogą być słabej jakości lub ich nie ma w ogóle, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, włącznie z pożarami.
Obok tradycyjnego ładowania przewodowego coraz większą popularnością cieszy się szybkie ładowanie bezprzewodowe. Jego zaletą jest wygoda – wystarczy odłożyć smartfon na odpowiednie miejsce, np. na biurku, by mieć pewność, że będzie zawsze gotowy do pracy. Nowe, wydajne standardy sprawiają, że szybkość ładowania w zasadzie niewiele ustępuje tradycyjnemu ładowaniu przewodowemu. Prezentowano już rozwiązanie pozwalające na ładowanie bezprzewodowe z mocą nawet 40 W. Oczywiście, aby w pełni wykorzystać te możliwości, niezbędna jest odpowiednia ładowarka, którą należy dokupić. Obecnie jednak większość urządzeń wykorzystuje raczej mniejszą moc, np. 15 W. Bezprzewodowe ładowanie sprawdza się także w samochodzie. Coraz więcej aut jest w nie wyposażonych, dostępne są również specjalne uchwyty ładujące. Jeśli mamy więcej gadżetów wykorzystujących ładowanie bezprzewodowe, np. także słuchawki czy zegarki, to są dostępne ładowarki z dwoma, a nawet trzema miejscami do ładowania.
© 2025 InfoMarket