Specyficznym przykładem zestawów jednokomponentowych są tzw. soundbary. Są to głośniki, a czasem całe odtwarzacze multimedialne, o specjalnej podłużnej konstrukcji, odtwarzające dźwięk stereo lub symulujące dźwięk przestrzenny. Ich charakterystyczna konstrukcja sprawia, że doskonale komponują się z telewizorami. Listwy soundbarowe często mają w zestawie dodatkowo subwoofer dla poprawy brzmienia niskich częstotliwości. Może on komunikować się z główną jednostką przewodowo lub bezprzewodowo (zależnie od modelu). Zwykle soundbar montuje się pod odbiornikiem telewizyjnym. Dla wielu klientów ważne jest, aby był dopasowany wizualnie do posiadanego przez nich modelu telewizora. Biorąc to pod uwagę, można polecać urządzenie tej samej marki co telewizor, ponieważ wtedy wzornictwo tych urządzeń może współgrać ze sobą. Poza tym pod względem kompatybilności tych urządzeń nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań, by zakupić soundbar innego producenta. Należy przede wszystkim jednak brać pod uwagę walory brzmieniowe urządzenia i jego funkcjonalność.
Dźwięk przestrzenny w tego typu urządzeniach jest sztucznie generowany z wykorzystaniem odpowiednich dekoderów i często także specjalnej konstrukcji oraz ustawienia głośników w takiej listwie soundbarowej. Niektóre z dostępnych na rynku urządzeń umożliwiają podzielenie głośnika soundbarowego na dwie części i po umieszczeniu ich w przeznaczonych do tego celu podstawkach wykorzystanie – wraz z subwooferem – jako zestawu 2.1.
Subwoofer w systemach jednokomponentowych i soundbarach znacznie poprawia przetwarzanie niskich tonów podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki.
© 2025 InfoMarket