Zlewozmywaki ceramiczne są doskonałym elementem zarówno funkcjonalnym, jak i wzorniczym kuchni utrzymanych w klasycznej stylistyce. (Fot. Blanco)
Otwór na baterię, podobnie jak ociekacz, nie jest w zlewozmywakach standardem ani koniecznością. To, czy jest potrzebny, czy nie, zależy od rodzaju baterii kuchennej, z którą zlew będzie „współpracował”, istnieje bowiem możliwość zamontowania jej w blacie kuchennym tuż obok zlewozmywaka, na rancie zlewu albo w ścianie. Jeśli jednak komuś spodoba się model zlewozmywaka, ale będzie on wyposażony w otwór na baterię, którego klient nie potrzebuje, może zamaskować go specjalnymi zaślepkami.
DEANTE Lusitano ZCL 651N; FRANKE Maris MRK 611-78; BLANCO Etagon 6
W ofercie wielu producentów zlewozmywaków znajdziemy również baterie stylizowane na ceramikę lub wykorzystujące niewielkie, ale istotne z praktycznego punktu widzenia elementy z ceramiki (np. ceramiczną głowicę). Baterie utrzymane w kolorystyce i wykończeniu korespondującym ze zlewozmywakami ceramicznymi doskonale sprawdzą się w kuchennej aranżacji.
Baterie mogą być też wyposażone w ceramiczne uszczelki, a także regulatory strumienia (chroniące przed powstawaniem wapiennych osadów) oraz specjalne elementy mocujące (zapewniające stabilność zainstalowanej baterii). W modelach ceramicznych mogą być również dostępne ruchome wylewki, które ułatwiają np. napełnianie dużych naczyń.
Fot. Franke
Dbając o ceramikę, przede wszystkim należy stosować produkty, które są dla tego materiału bezpieczne. Najpewniejszymi środkami do czyszczenia powierzchni zlewozmywaków i baterii ceramicznych są woda, płyn do zmywania oraz delikatna ściereczka. Wprawdzie współczesna ceramika jest zdecydowanie trwalsza niż ta, z którą mieliśmy do czynienia dawniej, jednak lepiej nie stosować do jej czyszczenia zbyt szorstkich czyścików ani agresywnych preparatów, które mogą porysować glazurę. Warto unikać również przesuwania twardych lub ostrokanciastych przedmiotów po ceramicznej powierzchni zlewozmywaka i nie używać na niej noży ceramicznych. Pamiętajmy też, żeby większe naczynia delikatnie wstawiać do komory.
Zlewozmywak ceramiczny jest chętnie wybieranym akcesorium z uwagi na łatwość utrzymania w czystości. To z uwagi na fakt, że jego gładka powierzchnia zapobiega przywieraniu rozmaitych zabrudzeń. (Fot. Blanco)
Zaletą ceramicznych zlewozmywaków jest łatwość utrzymania ich w czystości. Dodatkowo są twarde i odporne. Nie niszczą ich wysokie temperatury ani detergenty, niełatwo też je zarysować czy zaplamić.
Powierzchnie ceramiczne zlewozmywaków są idealnie gładkie, dzięki czemu nie przywierają do nich resztki jedzenia ani wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Ceramiczne modele do strefy zmywania cechują się zwiększoną odpornością na uderzenia, zarysowania, wysoką temperaturę, kwasy, powstawanie plam i światło słoneczne.
Ceramikę bardzo łatwo utrzymać w czystości – do codziennej pielęgnacji wystarczy wilgotna ściereczka z odrobiną płynu do mycia naczyń i przetarcie zlewozmywaka suchą ściereczką. Kolejny skuteczny środek, który wyczyści zlew, to soda oczyszczona z wodą utlenioną. W tym wypadku moczymy ścianki i dno wodą, rozsypujemy sodę na zlewozmywak i myjemy go zmoczoną gąbką. To sprawdzony sposób, a brudne ślady znikają w mgnieniu oka. Wiele modeli pokrytych jest specjalną powłoką o właściwościach hydrofobowych, czyli odpychających wodę, wcieraną maszynowo w powierzchnię zlewozmywaka. Znacznie ułatwia to pielęgnację i utrzymanie czystości. Niestety, wraz z biegiem czasu podczas czyszczenia i wycierania powierzchni zlewozmywaka stopniowo usuwamy zabezpieczającą jego powierzchnię powłokę. Wtedy zlewozmywak traci ochronę i staje się bardziej podatny na osady z wody i zabrudzenia. Do regeneracji takiej powierzchni i przywrócenia jej walorów ochronnych zalecane jest stosowanie specjalnych preparatów, które zamykają mikroskopijne pory i wygładzają powierzchnię zlewozmywaka, a zregenerowana powierzchnia o hydrofobowych właściwościach redukuje zatrzymywanie zanieczyszczeń, tworzenie się osadu wapiennego oraz powstawanie plam. Kiedy powierzchnia zlewozmywaka stanie się szorstka i zaczną pojawiać się przebarwienia i osad wapienny, pomocny będzie uniwersalny środek rozpuszczający wszelkie osady. Wielu producentów zlewozmywaków ceramicznych ma w ofercie środki do czyszczenia, które rekomenduje jako najbardziej odpowiednie do swoich produktów. Warto zaufać tym zaleceniom.
© 2025 InfoMarket