Zmywarki wolnostojące

Panele sterowania, zarówno zewnętrzne, jak i odkryte, są tak zaprojektowane, aby dostęp do ich był jak najwygodniejszy,

a obsługa była prosta i intuicyjna. (Fot. Siemens)

Rozwiązania dla szkła

O ile zmywanie garnków, sztućców czy talerzy wydaje się bezpieczne z punktu widzenia użytkownika, o tyle często zastanawiamy się, czy należy w zmywarce umieszczać kieliszki, zwłaszcza z delikatnego, cienkiego szkła i na nóżkach. Producenci zapewniają, że nowoczesne modele zmywarek są w pełni bezpieczne w zakresie zmywania tego typu naczyń. Z jednej strony za sprawą stosowanych technicznych systemów ochrony szkła, dzięki którym zmywarka myje naczynia w niskiej temperaturze i płucze co jakiś czas letnią wodą, czyli bez tak zwanych szoków temperatury. Drugim zabezpieczeniem szkła jest ochrona przed uszkodzeniem jego gładkiej powierzchni. Producenci stosują bowiem systemy, które analizują na bieżąco twardość wody i utrzymują ją na optymalnym dla naczyń poziomie. Co równie ważne, w koszach znajdziemy wydzielone miejsca do ustawienia delikatnych, szklanych kieliszków. Nierzadko specjalne strefy są zabezpieczone miękkim tworzywem lub gumą zabezpieczającą przed przesuwaniem i dotykaniem się naczyń. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie rodzaje szkła nadają się do zmywania automatycznego, zwłaszcza takie, które jest ręcznie malowane lub z emaliowanymi i pozłacanymi lub posrebrzanymi aplikacjami.

Zmywarki wolnostojące

Bosch SMS4HVW45E; Siemens SE23HI42TE

Wszechstronne programy zmywania

Zmywarki, dla komfortu użytkowania i wszechstronności zastosowania, wyposażone są w rozmaite programy automatyczne. Część z nich jest uniwersalna i dostępna w wielu modelach różnych producentów. Niektóre są opatentowane i wykorzystywane tylko przez jednego producenta, a jeszcze inne występują tylko w nielicznych urządzeniach. Przed wyborem sprzętu warto je przeanalizować i zapoznać z opisem oraz zaleceniami obsługi i użytkowania, aby wybrać produkt, który w pełni odpowie na nasze potrzeby i oczekiwania. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie naczynia można myć nie tylko w danych programach, ale też w sposób zautomatyzowany. Przyczyny są różne: zbyt delikatny program nie domyje trudnych zabrudzeń, np. z garnków, a zbyt wysoka temperatura programu długiego może np. zniszczyć szkło lub porcelanę, nawet taką, której producent nie zabrania mycia w zmywarce. Wiele spośród dostępnych programów dostosowanych jest także do mycia szczególnego wyposażenia kuchni, np. srebra, kryształów czy blach.

Ekonomia i oszczędność

Zmywarki, tak samo jak inne sprzęty gospodarstwa domowego, mogą być ekonomiczne i oszczędne. Oszczędzać możemy zarówno cenną energię, jak i wodę, a także czas. Wiąże się to z rozmaitymi udogodnieniami, w które producenci wyposażają ten sprzęt. Jednym z takich udogodnień w zmywarkach jest tak zwana połowa załadunku. To analogiczna funkcja do stosowanej w pralkach funkcji połowy wsadu. Duża, pełnogabarytowa zmywarka na kilkanaście kompletów naczyń w przypadku, gdy zostaliśmy sami w domu na wakacje, podczas gdy nasze dzieci wyjechały na kolonie, może nie zapełniać się tak szybko, abyśmy w ciągu nawet kilku dni w pełni ją zapełnili naczyniami. Warto wtedy skorzystać z funkcji połowy załadunku, dzięki której możemy myć naczynia oszczędnie bez obawy, że zmywarka zużyje tyle samo wody, jak przy pełnym wsadzie. To rozwiązanie nazywane jest również myciem strefowym.

Zmywarki wolnostojące

Zmywanie kieliszków z cienkiego szkła nie jest już niebezpieczne, ponieważ wiele modeli zmywarek oferuje wydzieloną do tego strefę wyposażoną w specjalne zabezpieczenia.

Sposób na intensywne zabrudzenia

W zmywarkach pełnogabarytowych możemy korzystać z kilku poziomów mycia. Pozwala to szybciej i skuteczniej rozprowadzić wodę i skrócić w wielu przypadkach całkowity czas zmywania. Niektóre modele wyposażone są w tak zwaną strefę intensywną, w której warto umieścić naczynia najbardziej zabrudzone. Strefa ta usytuowana jest najczęściej w dolnym koszu. Do takich możemy zaliczyć przypalone brytfanny, zaschnięte resztki na talerzach czy zatłuszczone naczynia. Rozwiązanie to polega na zwiększeniu ciśnienia wody i temperatury zmywania. W praktyce dzięki tej funkcji umiejscowione najniżej naczynia, np. garnki czy patelnie, będą idealnie czyste, a włożone w górnym koszu kieliszki – bezpiecznie myte.

Higieniczne i czyste zmywanie

Wśród modeli o szerokości 60 cm na rynku dostępne są również zmywarki, które w cyklu zmywania wykorzystują parę. Ma ona doskonałe właściwości myjące i dezynfekujące. Wytworzenie pary, która wspomaga rozprowadzanie wody przez ramiona spryskujące, gwarantuje najlepszą możliwą jakość zmywania, nawet w wypadku bardzo delikatnych elementów zastawy. Para wodna jest jednym z najlepszych „detergentów”. Skutecznie rozpuszcza tłuszcz i uporczywe zabrudzenia, a dodatkowo dezynfekuje naczynia. Usprawnia więc znacząco proces mycia. Co ważne, wykorzystywana jest także do suszenia naczyń. Na rynku jest coraz więcej dostępnych zmywarek z funkcją pary, która gwarantuje doskonałe rezultaty zmywania i pomaga zadbać o bezpieczeństwo domowników. Zmywarka wykorzystująca parę w większości modeli usuwa do 99,9 proc. niebezpiecznych bakterii i wirusów, w tym także uciążliwych dla naszego zdrowia alergenów. Para pozwala również na delikatne, ale efektywne usuwanie nawet wyjątkowo uporczywych zabrudzeń bez konieczności wcześniejszego namaczania czy opłukiwania naczyń. Cząsteczki pary wodnej wykorzystane podczas suszenia naczyń pomagają zredukować zacieki na szklankach, kieliszkach czy innych elementach zastawy.

Zmywarki wolnostojące

Concept MN3360ss; Samsung DW60A6082FS

W trosce o zdrowie

Coraz więcej zaawansowanych technicznie zmywarek oferuje również rozwiązania prozdrowotne. Zwykle są one stworzone z myślą o małych dzieciach, przy których wyparzanie butelek czy miseczek jest bardzo ważne. Co istotne, o ile funkcje te są bardzo praktyczne, o tyle lekarze alergolodzy sugerują, aby korzystać z tych opcji co jakiś czas, nie stale. Jak się okazuje, codzienne wyjaławianie pojemników czy butelek dla dzieci sprzyja, niestety, alergiom. Funkcje te, często łączone z opcjami parowymi, sprawdzą się także w wypadku wyparzania dawno nieużywanych naczyń czy tych mocno wcześniej zabrudzonych lub potrzebujących większej higieny, jak np. zastawa stołowa po sezonie zimowym. Warto pamiętać, że program ten często może być wykorzystany do umycia i wyparzenia samej zmywarki. Raz na jakiś czas warto go więc aktywować, o ile oczywiście zmywarka ma taką opcję.

Cicha praca zawsze w cenie

Tak w przypadku zmywarki, jak i innych sprzętów gospodarstwa domowego, istotnym parametrem technicznym jest jej głośność podczas pracy. Wśród modeli wolnostojących o szerokości 60 cm dostępnych jest wiele urządzeń, które zapewniają ciche i skuteczne zmywanie. Jakie zatem wartości decybeli będą odpowiednie? Zmywarki o poziomie hałasu poniżej 55 dB(A) możemy uznać za ciche, a poniżej 50 dB(A) za bardzo ciche. Należy jednak pamiętać, że hałas jest wartością logarytmiczną, a zatem nierównomierną, i każdy z nas odbiera go inaczej, tak samo jak jest wyczulony na inne jego zakresy. O wiele ważniejsze od poziomu hałasu deklarowanego przez producenta są odpowiedni montaż, wypoziomowanie czy podłączenie węża do syfonu. Na przykład tylko niepoprawna instalacja może zwiększyć emisję hałasu nawet o kilka decybeli, co w praktyce oznacza znacznie większą głośność pracy sprzętu.

2021-12-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket