Wolnostojące konstrukcje zmywarek są bardzo popularne wśród konsumentów. Ich największą zaletą jest łatwość ustawienia i instalacji. Nie są zabudowywane frontem meblowym, a więc przy wyborze tego typu modelu istotne będą nie tylko parametry techniczne i funkcje, ale również wzornictwo.
Wśród dostępnych na rynku modeli wolnostojących znajdziemy zarówno tańsze urządzenia, wyposażone w podstawowe rozwiązania i programy zmywania, jak i prawdziwie „inteligentne maszyny”, dzięki którym zmywanie może być nie zmorą domowników, a wręcz prawdziwą przyjemnością. Najlepiej wyposażone modele pozwalają nawet na zaprogramowanie czasu automatycznego uruchomienia zmywarki, oczywiście z ustawionym wcześniej odpowiednim programem dostosowanym do załadunku. Dzięki temu urządzenie może uruchomić się automatycznie, również wtedy, kiedy nie ma nas w domu, a po powrocie możemy zastać już pozmywane, a nawet już suche naczynia. Można więc powiedzieć, że zmywanie robi się samo, a w dodatku niemal jak na zawołanie. Niektóre zmywarki wyposażone są nawet w system automatycznego otwierania drzwi urządzenia po zakończeniu zmywania. Drzwi uchylają się wówczas zaledwie na kilka centymetrów, ale w zupełności wystarczy to by nastąpiła wymiana powietrza, która umożliwi szybkie wyschnięcie pozmywanych naczyń. Na rynku dostępne są nawet modele wolnostojące z systemem automatycznego dozowania detergentu, co sprawia, że chemii niezbędnej do uzyskania czystych i lśniących naczyń też nie musimy uzupełniać za każdym razem kiedy uruchamiamy urządzenie. Nam pozostaje więc już tylko włożyć brudne naczynia do zmywarki c zy też w yjąć suche, pozmywane i pachnące. Na te dwie czynności póki co jeszcze automatycznego rozwiązania nie ma.
Zmywarka wolnostojąca, zależnie od konstrukcji zabudowy kuchennej, może zostać ustawiona obok mebli, na równi z meblami lub wsunięta pod kuchenny blat.
Wśród zmywarek wolnostojących dostępne są modele o szerokościach 45 i 60 cm. W obu wypadkach znajdziemy urządzenia zarówno z panelem zakrytym, jak i odkrytym. Cechą szczególną modeli z panelem odkrytym jest widoczny na froncie zmywarki panel sterowania, umieszczony w jej górnej części. Dzięki temu dostęp do ustawień jest możliwy bez konieczności otwierania drzwi urządzenia. Z kolei wolnostojący model z panelem zintegrowanym (ulokowanym na rancie drzwi) można umieścić np. w niszy meblowej i uzyskać spójny, jednolity efekt w kuchennej aranżacji. Modeli wolnostojących, niezależnie od tego, czy z panelem odkrytym czy zakrytym, nie zabudowuje się frontem meblowym. W tego typu zmywarkach istotna stają się więc kolory obudowy. Najpopularniejsze z nich to biały, inoksowy i czarny.
Z gabarytami zmywarki wiąże się jej pojemność, która często „mierzona” jest w kompletach naczyń. Pamiętajmy jednak, że pojemność to rzecz umowna, ponieważ zazwyczaj nie zmywamy w niej pełnych kompletów naczyń, a różnorodne naczynia o rozmaitej, niekiedy niestandardowej wielkości. Niezależnie jednak od szerokości czy pojemności modelu wolnostojącego, tego typu zmywarki wyposażane są w podobne funkcje i rozwiązania techniczne, które mają zapewnić komfortowe i skuteczne zmywanie oraz suszenie naczyń.
Cicha praca zmywarki jest bardzo istotna, zwłaszcza jeśli urządzenie jest wykorzystywane w dużych, otwartych przestrzeniach mieszalnych. Modele wolnostojące, mimo często braku dodatkowego wyciszenia w postaci zabudowy meblowej, nie pracują głośniej od modeli do zabudowy. W praktyce przeszkadzające czy irytujące nas dźwięki w zmywarce nie są w znamienitej większości pochodną konstrukcji zmywarki czy ich wyciszenia. Zwykle jest to „efekt” złego ich wypoziomowania, niefachowej zabudowy (w tym odpływu i podłączenia do syfonu) oraz nieumiejętnego rozmieszczenia naczyń w komorze zmywania.
To, ile pobiera wody dany model wolnostojący, zależy w dużej mierze od jego pojemności, a także od jakości komponentów i parametrów, w jakich pracuje. Nie możemy liczyć na to, że zmywarka zużywająca średnio 9 l na cykl zużyje o połowę mniej. Takie są jej parametry i już. Jedyna możliwością redukcji tych kosztów może być wybór takich systemów, programów czy rozwiązań (np. połowa załadunku), aby zapewniły łatwą kontrolę nad procesem zmywania i oszczędność wody. Należy zacząć od podstaw. Im mniej wody, tym lepiej – zarówno dla środowiska, jak i naszego portfela. Nie zawsze jednak mała ilość wody potrzebnej do umycia określonej ilości naczyń wpłynie pozytywnie na samą jakość ich umycia. Dlatego, producenci oferują różnorakie systemy, które minimalizują jej pobór. Mowa m.in. o automatycznym dostosowaniu wody do zabrudzenia naczyń. Tego t ypu modele w ykorzystują c zujnik, który mierzy przepływ wody i dobiera automatycznie parametry cyklu. Na panelu sterowania dostępne są także funkcje lub programy oznaczone symbolem Eco. Wydłużają one cykl zmywania i redukują ważne współczynniki. Ciekawszym rozwiązaniem są ekonomiczne zbiorniki gromadzące wodę z ostatniego, najczystszego cyklu płukania. Woda z takiego zbiornika zostaje wykorzystana na początku kolejnego cyklu mycia, najczęściej w fazie mycia wstępnego.
Wygodny w obsłudze panel sterujący to ważny element każdej zmywarki. Ergonomiczne przyciski i odpowiednio zdefiniowane programy zmywania sprawiają, że wybór tego najodpowiedniejszego jest bardzo prosty.
Niektóre modele zmywarek wolnostojących, oprócz standardowej możliwości podłączenia do wody zimnej, mogą być podłączone do wody ogrzanej do maksymalnie 60 °C. Wtedy oszczędzamy zarówno energię elektryczną do podgrzania wody, jak i przeznaczony na to czas. Czas zmywania skraca się więc o kilkanaście minut – zmywarka tyle potrzebuje czasu na aktywowanie grzałek elektrycznych i nagrzanie wody. Warto wiedzieć, że ciepła woda może pochodzić już z instalacji z wodą ciepłą, a także być podgrzana z pomocą instalacji solarnej czy pompy ciepła. I tutaj widać największą oszczędność, tym bardziej że w porównaniu ze zwykłym bojlerem elektrycznym wymienione źródła najtaniej ogrzewają wodę.
Producenci zmywarek stosują rozmaite systemy zraszania zmywanych naczyń. Jedną z ciekawszych innowacji w segmencie zmywarek, w tym również modeli wolnostojących, opracowała firma Samsung. Mamy tutaj na myśli technikę WaterWall (z ang. ściana wody). W odróżnieniu od tradycyjnej konstrukcji wykorzystuje ona specjalną belkę, która pod wpływem ruchu (do przodu i do tyłu) rozprowadza wodę po całej komorze. Producent w niezależnych badaniach wykazał, że zmywarki z systemem WaterWall mogą skutecznie wyeliminować problem niedomytych naczyń, zwłaszcza w tzw. martwych strefach, które występują w niemal każdej zmywarce.
Coraz częściej w zmywarkach stosuje się specjalną szufladę na sztućce. Jej kilkucentymetrowa wysokość pozwala także na ustawienie na jej obszarze nawet niskich filiżanek, np. do espresso.
Zastosowanie pary wodnej w zmywarkach nie powinno nikogo dziwić. Jeśli parę da się efektywnie wykorzystać w pralkach, suszarkach, piekarnikach czy czyścikach parowych, to czemu nie zrobić tego w zmywarce? Zwłaszcza, że ma ona doskonałe właściwości myjące i odkażające. Wytworzenie pary, która wspomaga rozprowadzanie wody przez ramiona spryskujące, gwarantuje najlepszą możliwą jakość zmywania, nawet w wypadku bardzo delikatnych elementów zastawy. Para wodna jest jednym z najlepszych „detergentów”. Skutecznie rozpuszcza bród i zabrudzenia, a dodatkowo odkaża naczynia. Para wodna usprawnia więc znacząco proces mycia. Co ciekawe i ważne, wykorzystywana jest także do suszenia naczyń. Na rynku jest bardzo mało zmywarek z funkcją pary.
Stosowane w zmywarce kosze na naczynia mogą mieć kilka elementów, które w sposób praktyczny da się regulować czy nawet wyciągnąć. Mowa przede wszystkich o koszach lub szufladach na sztućce. Wielu producentów stosuje mniejsze przegrody w takiej szufladzie, aby móc swobodnie wyjąć jeden z jej elementów. Stosowane są także specjalne maty, które można zwinąć i przenieść w wygodne dla użytkownika miejsce, np. na blat. Wyjmowanym elementem jest także praktyczny koszyk na sztućce ulokowany w sposób wolnostojący w koszu głównym (najczęściej jest to dolny kosz). Producenci oferują także dodatkowe akcesoria usprawniające mycie i dbające o bezpieczeństwo samych naczyń. Mowa przede wszystkim o podstawkach na nieporęczne naczynia, takie jak butelki czy wazony, oraz o uchwytach na dodatkowe kieliszki.
Powszechnie, nie wiedzieć czemu, przyjęło się twierdzić, że timer, a więc opcja opóźnionego startu, jest głownie po to, aby zmywać w nocy, korzystając z tańszych taryf energetycznych. Bez wątpienia można do tego celu użyć timera, ale można wykorzystać go także na wiele innych, praktycznych sposobów. Można na przykład ustawić zmywanie na rano (ciepłe, pachnące naczynia), można dla komfortu i bezpieczeństwa włączyć urządzenia z opóźnieniem, aby koniec zmywania wypadł akurat na nasz powrót z pracy, kiedy boimy się (czy po prostu nie lubimy) zostawiać włączonych urządzeń, kiedy wychodzimy do pracy.
Kosze zmywarek wyposażone są w wiele udogodnień, które odpowiadają za bezpieczne zmywanie. Są to m.in. różnorodnej konstrukcji wsporniki i uchwyty do kieliszków.
Dostępna w niektórych modelach wolnostojących funkcja mycia strefowego to rozwiązanie, które daje możliwość mycia naczyń przy niepełnym załadunku (np. tylko w górnym koszu). Dzięki niemu możemy myć naczynia oszczędnie bez obawy, że zmywarka zużyje tyle samo wody jak przy całkowitym wypełnieniu komory. Podobnym rozwiązaniem jest opcja mycia połowy załadunku. Wówczas zmywarka do wielkości załadunku, niezależnie od tego, w którym koszu zostanie on ulokowany, dostosowuje zużycie wody oraz energii elektrycznej.
W zmywarkach może być również dostępna tzw. strefa intensywna. Rozwiązanie to polega na zwiększeniu ciśnienia wody i temperatury zmywania, najczęściej w dolnym koszu. Dzięki tej funkcji czyszczone najniżej naczynia, np. garnki czy patelnie, będą idealnie czyste, a włożone w górnym koszu kieliszki – bezpiecznie myte.
Wyciek wody z urządzenia to jedna z najpoważniejszych awarii w zmywarce. Może ona przysporzyć nam wiele niemiłych sytuacji, począwszy od sprzątania brudnej i tłustej wody po naczyniach, kończąc na remoncie sufitu sąsiada (o zaufaniu do marki już nie mówimy). Większość nowoczesnych zmywarek wyposażona jest w rozwiązanie eliminujące lub zmniejszające do minimum problem wycieku. Mowa o stosowanym przez wielu producentów systemie Aqua Stop. Działa on na zasadzie odcięcia dopływu wody do zmywarki. Wtedy włączana zostaje pompa, która wypompowuje resztę wody znajdującej się w zmywarce do kanalizacji. Istnieje kilka konstrukcji systemu Aqua Stop. Z jednej strony mogą to być węże z elektrozaworami (pojedyncze, podwójne), odpowiadające za kontrolę przepływu wody, bądź zintegrowane czujniki wycieku umieszczone w najniższej części zmywarki.
W zmywarkach stosowane są rozmaite systemy zraszania naczyń. Opatentowany system WaterWall firmy Samsung, w odróżnieniu od tradycyjnych ramion zraszających, wykorzystuje specjalną belkę, która pod wpływem ruchu (do przodu i do tyłu) rozprowadza wodę po całej komorze.
Obok funkcjonalności, parametrów technicznych czy prawidłowego montażu jednym z ważniejszych aspektów poprawnego działania urządzenia jest jego regularne czyszczenie i konserwacja. Szczególnie dotyczy to zmywarki. Ma to niebagatelny wpływ na trwałość i bezawaryjność urządzenia. Usprawnia przepływ wody w obiegu zmywarki i wpływa znacznie na zachowanie higieny komory zmywania, jak i samych naczyń. Należy więc zadbać o stałe czyszczenie i odtłuszczanie filtrów głównych, przewodów wewnętrznych, uszczelek, a na końcu panelu sterowania i samego frontu urządzenia. Do zakresu konserwacji zaliczyć należy dosypywanie soli do zmiękczania wody i nabłyszcza. Oczywiście, można teoretycznie zmywać bez nich, ale rezultat będzie mizerny, a dodatkowo narażamy zmywarkę na niepotrzebne usterki. W niektórych modelach zmywarek dostępne są specjalne programy automatycznego czyszczenia wnętrza urządzenia, które znacznie ułatwiają konserwację sprzętu i zapewniają mu długotrwałe i bezawaryjne działanie.
Zwieńczeniem czyszczenia wnętrza zmywarki będzie pielęgnacja frontu urządzenia oraz panelu sterowania. Stalowe obudowy można umyć lekko nawilżoną ściereczką z dodatkiem delikatnego detergentu albo specjalistycznym środkiem do stali nierdzewnej (który dodatkowo optycznie zamaskuje rysy – polecamy!). Panel sterowania, obok uchwytu, używany jest najczęściej, więc i o nim należy pamiętać. Nie można stosować mokrej ścierki, ponieważ w kontakcie z wodą panel może ulec awarii. Do czyszczenia paneli (tych na metalu lub tych na szkle) należy stosować markowe, sprawdzone środki, aby nie zmyć napisów ani nie zmatowić czy porysować wyświetlacza.
Nie tylko zmywarki zamknięte w zabudowie kuchennej mogą pracować cicho i wydajnie. Potwierdzeniem tego jest m.in. wolnostojący model SMS46NI05E marki Bosch. Zastosowano w nim specjalny program cichy, zapewniający urządzeniu o 2 dB cichszą pracę niż w programie referencyjnym. Zmywarka ma szerokość 60 cm i umożliwia zmywanie do 13 kompletów naczyń. Urządzenie oferuje łącznie 6 programów zmywania. Oprócz wspomnianego już programu pozwalającego na ciche zmywanie dostępne są programy: Garnki 70 °C, Auto 45–65 °C, Eco 50 °C, Szkło 40 °C, oraz Godzinny 65 °C. W urządzeniu zastosowano system koszy VarioFlex Pro ze składanymi półkami. W komorze zmywarki znajduje się ponadto trzeci kosz, a właściwie szuflada Vario3 Pro, przeznaczona przede wszystkim na sztućce. Zmywarka ma ponadto funkcję VarioSpeed Plus, dzięki której możemy umyć i wysuszyć pełny załadunek naczyń w najkrótszym możliwym czasie. Czas zmywania ulega skróceniu nawet do 66 proc., oczywiście, z zachowaniem dużej wydajności zmywania. Tryb ten można uruchomić z każdym długim programem zmywania. Model SMS46NI05E należy do klasy efektywności energetycznej A++. Roczne zużycie energii wynosi 262 kWh, a zużycie roczne wody 1876 l. Cicho pracujący silnik zapewnia niski poziom hałasu wytwarzanego podczas pracy zmywarki: 44 dB(A) re 1 pW. Zmywarka jest dostępna w inoksowej wersji kolorystycznej. Szerokość i wysokość urządzenia to odpowiednio 60 i 84,5 cm. Sprawdzi się ono również w zabudowie podblatowej.
Na rynku zmywarek wolnostojących nie brakuje pojemnych i innowacyjnych modeli zapewniających efektywne zmywanie. Do takich należy z pewnością zmywarka QW-HT31R452W-EU marki Sharp, która pomieści nawet do 15 kompletów naczyń. Wykorzystuje ona m.in. technikę IntelliWash. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie i co jeszcze potrafizmywarka? IntelliWash to system automatycznego doboru temperatury zmywania i programu myjącego do liczby i rodzaju naczyń umieszczonych w komorze zmywarki. O skuteczną i efektywną pracę urządzenia dba system AquaGlide, czyli precyzyjne, wielokierunkowe zmywanie z wykorzystaniem strumienia wody, który może być skierowany ku górze lub ku dołowi. Dzięki temu zarówno podłużne naczynia, jak i te najbardziej zabrudzone znajdujące się w dolnej części zmywarki będą czyste po zakończonym cyklu.
Urządzenie zmywa na trzech poziomach koszy. Trzeci, najwyższy poziom składa się z dwóch części i jest przeznaczony na sztućce, ale pomieści również drobne naczynia i akcesoria kuchenne, jak np. spodki czy mieszadła miksera. Sztućce można również zmywać z wykorzystaniem specjalnego koszyka, który znajduje się w dolnej szufladzie.
Wygodny w obsłudze panel sterowania oraz wyświetlacz ułatwiają ustawienie wybranego spośród dostępnych programów automatycznych. Dostępny jest też tryb zmywania połowy załadunku. Funkcjonalnym udogodnieniem, zwłaszcza dla rodziców małych dzieci, jest ponadto opcja Extra Hygiene, która dzięki myciu w wysokiej temperaturze usuwa 99,99 proc. bakterii. O lepsze suszenie naczyń zadba z kolei system Turbo Drying – aktywny wentylator, który zasysa parę z wnętrza zmywarki i przez zwiększoną cyrkulację powietrza zwiększa efektywność suszenia. Użytkownik, w razie potrzeby, może też zaprogramować opóźnienie uruchomienia ustawionego programu zmywania.
Model QW-HT31R452W-EU wyróżnia się klasą efektywności energetycznej A++. Roczne zużycie energii wynosi 267 kWh, a wody 2520 l (zużycie wody w pojedynczym cyklu standardowym to 9 l). Zmywarka pracuje cicho i wydajnie. Poziom hałasu podczas zmywania nie powinien przekraczać 45 dB. W trosce o bezpieczeństwo mieszkania i domowników zmywarka jest wyposażona w system ochrony przed wypływem wody, filtr antybakteryjny, a także blokadę przed niepożądaną zmianą programu.
Zmywarki wolnostojące wciąż są nadal bardzo popularne i chętnie stosowane w wielu polskich gospodarstwach domowych. Możliwość wyboru nie tylko spośród modeli o szerokości 60 cm, sprawia, że zmieszczą się one praktycznie w każdej kuchni. Taki jest właśnie nowy model DFM438ACTKID marki Amica. Urządzenie ma 45 cm szerokości i oferuje 9 różnych programów zmywania, w tym program automatyczny, w którym zmywarka sama dobiera parametry do poziomu zabrudzenia naczyń. W trakcie cyklu zmywania cały proces jest na bieżąco optymalizowany. Zmywarka ma też program umożliwiający automatyczne czyszczenie wnętrza urządzenia. Odpowiednie parametry, jakie zostały w nim zastosowane, zapewniają nie tylko skuteczną pielęgnację komory zmywarki, ale również oszczędzają energię i czas użytkownika. W modelu DFM438ACTKID dostępna jest górna szuflada na sztućce MaxiSpace3, dzięki której nie zajmują one dodatkowego miejsca w komorze zmywarki. Urządzenie wykorzystuje ponadto system TurboDrying, który sprawia, że naczynia wyjęte ze zmywarki są perfekcyjnie wysuszone, a to dzięki dodatkowemu układowi wentylatorów, który wymusza cyrkulację powietrza w komorze, tym samym zwiększając efektywność suszenia. Górny kosz na naczynia można wygodnie przesuwać w górę lub w dół (nawet przy jego pełnym załadunku), co pozwala zyskać dodatkowe miejsce na duże garnki lub wysokie szklanki albo kieliszki. Zmywarka pracuje w klasie efektywności energetycznej A+++.
Wśród zmywarek wolnostojących dostępne są również modele, które wykorzystują automatyczne dozowanie detergentów. Przykładem takiego urządzenia jest model G 7310 SC firmy Miele należący do urządzeń Generacji 7000 tego producenta. Jest to zmywarka o szerokości 60 cm z funkcją AutoDos wykorzystującą PowerDisk. Zawiera on 400 g detergentu w formie granulatu, który dozowany automatycznie jest przy każdym z programów mycia. Dysk obraca się o 360°, a granulat dostaje się do wnętrza zmywarki. System sam dozuje odpowiednią ilość detergentu w zależności od wybranego programu. Zawartość dysku wystarcza przeciętnie na 20 cykli mycia w programie Eco.
W urządzeniu zastosowano także szufladę 3D MultiFlex, w której można umieścić nie tylko sztućce, ale też mniejsze naczynia i przybory kuchenne. Dostępnych jest aż 10 różnych programów zmywania (w tym tryb konserwacji urządzenia) oraz m.in. takie tryby jak Eco, Automatyczny, Intensywny, Delikatny, SolarEnergy oraz QuickPowerWash. Ten ostatni pozwala na pozmywanie naczyń w czasie krótszym niż 1 godz. Model G 7310 SC pomieści do 14 kompletów naczyń. Charakteryzuje się klasą efektywności energetycznej A+++–10 proc. Roczne zużycie energii to 208 kWh (w programie Eco), a zużycie wody na cykl to ok. 8,9 l. Urządzenie jest wyjątkowo ciche. Maksymalny poziom hałasu wytwarzany podczas pracy zmywarki nie powinien przekraczać 43 dB(A) re 1 pW. Model G 7310 SC obsługuje funkcję WiFiConn@ct, co pozwala na połączenie go z lokalną siecią internetową i zdalne sterowanie nim za pomocą urządzeń mobilnych.
Wyjątkowym na rynku urządzeniem jest zmywarka parowa DF415HSS marki LG z techniką TrueSteam, która poza tym, że gwarantuje doskonałe rezultaty zmywania, pomaga także zadbać o bezpieczny, zdrowy dom. Technika TrueSteam wykorzystuje właściwości pary. Dzięki niej zmywarka usuwa do 99,9 proc. niebezpiecznych bakterii i wirusów. Para pozwala także na delikatne, ale efektywne usuwanie nawet wyjątkowo uporczywych zabrudzeń bez konieczności wcześniejszego namaczania czy opłukiwania naczyń. Cząsteczki pary wodnej pomagają jednocześnie zredukować o 30 proc. zacieki na szklankach, kieliszkach czy innych elementach zastawy. W rezultacie otrzymujemy błyszczące naczynia bez zbędnego wysiłku. Dzięki systemowi czterech ramion natryskowych zamiast dwóch technika QuadWash dokładniej czyści naczynia, niezależnie od tego, na której półce zmywarki się znajdują. Ramiona obracające się w wielu kierunkach „strzelają” strumieniami wody pod różnym kątem, docierając nawet w trudno dostępne miejsca. Zmywarka jest kompatybilna z aplikacją mobilną LG SmartThinQ. Pozwala to pobierać nowe programy, np. mycia garnków, naczyń żaroodpornych, szkła czy tryb nocny, oraz personalizować je w zależności od potrzeb. W aplikacji znajdziemy też m.in. funkcję przypominania o konieczności czyszczenia urządzenia czy Smart Diagnosis, która pomaga w szybkim i skutecznym rozwiązywaniu ewentualnych problemów z urządzeniem. Dzięki silnikowi inwerterowemu urządzenie jest nie tylko trwalsze i bardziej energooszczędne, ale również wyjątkowo ciche.
© 2025 InfoMarket