Asekol PL Organizacja Odzysku Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizacja Odzysku Opakowań, realizuje swoje statutowe obowiązki w Polsce od 2015 roku. Jednym z kluczowych zadań organizacji jest edukacja ekologiczna, którą Asekol prowadzi poprzez lokalne akcje zbiórkowe i konkursy ogólnopolskie. Cel jest jeden – budowanie świadomości ekologicznej i przekazywanie wiedzy na temat prawidłowego postępowania z odpadami.
Czytaj więcej...
„Moje miasto bez elektrośmieci” to największy w Polsce program łączący zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z edukacją ekologiczną. Realizowany jest nieprzerwanie od 12 lat przez ElektroEko – największą w Polsce organizację odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Czytaj więcej...
Unia Europejska opracowała zharmonizowane ramy regulacyjne na potrzeby postępowania z wprowadzanymi na teren Unii bateriami w całym cyklu ich życia. Podstawą tych ram jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1542 w sprawie baterii i zużytych baterii, zmieniające dyrektywę 2008/98/ WE i rozporządzenie (UE) 2019/1020 oraz uchylające dyrektywę 2006/66/WE.
Czytaj więcej...
Według najnowszego raportu „Global E-waste Monitor 2024” w roku 2022 wytworzono na całym świecie 62 mld kg elektrośmieci. To tak, jakby ustawić wzdłuż równika Ziemi 1,55 miliona ciężarówek wypełnionych elektroodpadami!
Czytaj więcej...
W Centrum Elektroekologii w Warszawie odbył się w weekend niezwykły hackathon, w ramach którego młodzi ludzie mieli szansę zaprezentować swoje pomysły na zwiększenie liczby oddawanych elektrośmieci wśród swoich rówieśników.
Czytaj więcej...
Podczas pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Technologii Recyklingu i Odzysku Materiałowego Surowców – „Recykling Tech” firmy Asekol Pl i Enviropol Pl zaprezentowały swoje najnowsze produkty.
Czytaj więcej...
Kilka dni przed przypadającym w październiku Międzynarodowym Dniem bez Elektrośmieci w salach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie miała miejsce konferencja poświęcona temu ważnemu wydarzeniu. W dobie ocieplania się klimatu warto bowiem szczególnie mediom przybliżyć problem związany z ochroną środowiska oraz mającymi na nią niebagatelny wpływ elektroodpadami.
Czytaj więcej...
Wprowadzenie regulacji dotyczących zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) w Polsce było istotnym krokiem w kierunku bardziej odpowiedzialnego gospodarowania odpadami i ochrony środowiska. To, co wydarzyło się w 2005 roku, stanowiło punkt zwrotny w zarządzaniu odpadami elektronicznymi, gdyż zmieniło zarówno zasady funkcjonowania rynku, jak i obowiązki producentów oraz importerów sprzętu.
Czytaj więcej...
Polska Korporacja Recyklingu z Lublina to nie tylko jeden z największych, ale przede wszystkim najnowocześniejszy w Polsce zakład przetwarzania sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W ramach działań związanych z ZSEE firma od lat stawia sobie za główne cele jakość oraz innowacyjność.
Czytaj więcej...
System zagospodarowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Z jednej strony odpowiedzialność spoczywa na producentach i importerach, a z drugiej na gminach.
Czytaj więcej...
Eco Studio ELECTRO-SYSTEM to innowacyjny projekt edukacyjno-ekologiczny adresowany do młodego pokolenia. Projekt porusza problematykę elektroodpadów, a przekazuje ją podczas organizowanych wydarzeń ekologicznych i e-lekcji przyrody na kanale YouTube Eco Studio, a także w innych mediach społecznościowych.
Czytaj więcej...
Odpady elektryczne i elektroniczne to najszybciej rosnący strumień odpadów w Unii Europejskiej. Według „Global E-waste Monitor 2024” tylko w 2022 r. na całym świecie wytworzono aż 62 mld kg elektrośmieci. To jakby ustawić wzdłuż równika Ziemi 1,55 mln ciężarówek wypełnionych elektroodpadami! Dalsze prognozy, niestety, też nie są optymistyczne. Szacuje się, że do 2030 r. ilość e-odpadów wzrośnie aż do 82 mld kg.
Czytaj więcej...© 2025 InfoMarket