Niezastąpiony Bluetooth

Niezastąpiony

Popularny standard Bluetooth funkcjonuje w paśmie częstotliwości 2,4 GHz i pozwala na bezpośrednie bezprzewodowe komunikowanie się urządzeń, które go obsługują. Wówczas jedno z nich jest odbiornikiem (np. głośnik bezprzewodowy, słuchawki, wzmacniacz, kino domowe), a drugie nadajnikiem (np. smartfon, tablet).

Obecnie popularna jest czwarta wersja standardu, która kosztem zmniejszenia przepływności transmisji (w porównaniu z wersją 3.0) oferuje większą energooszczędność. Dzięki temu bateria (np. litowo-jonowa) urządzeń korzystających z połączenia zgodnego z najnowszym standardem Bluetooth wolniej się wyczerpuje.

Standard Bluetooth wykorzystuje tzw. profile, które określają kompatybilność między różnorodnymi urządzeniami, które z niego korzystają.

Sygnał audio transmitowany jest z wykorzystaniem profilu A2DP (z ang. Advanced Audio Distribution Profile). Umożliwia on przesyłanie dźwięku zarówno w trybie mono-, jak i stereofonicznym. Sygnał podlega kompresji w odpowiednim formacie audio, który dopasowany jest do transmisji łączem o ograniczonej przepustowości. Standardowym sposobem kodowania sygnału w standardzie Bluetooth jest SBC (od. Ang. Low Complexity Subband Coding). Mogą być też wykorzystywane takie formaty jak MP2, AAC czy ATRAC. W standardzie Bluetooth stosuje się też inne protokoły i profile, np. AVDTP, czyli Audio/Video Distribution Transport Protocol, czy GAVDP (Generic Audio/Video Distribution Profile). Określają one odpowiednio procedury transmisji dźwięku oraz nawiązania połączenia bezprzewodowego w standardzie Bluetooth. Funkcje zdalnego pilota są obsługiwane natomiast przez AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile).

Do odtwarzania muzyki przez Bluetooth możemy wykorzystać różnorodne aplikacje mobilne dostępne na smartfony czy tablety. Mogą one być uniwersalne lub przeznaczone do obsługi konkretnych urządzeń (opracowywane przez producentów sprzętu audio).

Zaletą standardu Bluetooth jest z pewnością jego szerokie zastosowanie, które wynika z olbrzymiej popularności tego sposobu transmisji sygnału. Dość powiedzieć, że standard Bluetooth obecnie obsługiwany jest przez zdecydowaną większość urządzeń mobilnych. Do wad możemy natomiast zaliczyć stosunkowo niewielki zasięg (zwykle do 10 m w otwartej przestrzeni). Transmisja Bluetooth jest ponadto mniej stabilna niż połączenie przewodowe i, ze względu na wykorzystywane pasmo częstotliwości, wrażliwa na różnego rodzaju zakłócenia od innych urządzeń pracujących w paśmie 2,4 GHz.

 

Dodatkowe możliwości

Sama zgodność urządzenia ze standardem Bluetooth to nie wszystko. Może być również dostępna obsługa kodeka aptX i techniki NFC. Kodek aptX pozwala podczas strumieniowego odtwarzania muzyki na uzyskanie brzmienia o jakości porównywalnej z płytą CD (przetwarzanie 44,1 kHz/16 bit). Aby jednak możliwe było korzystanie z dobrodziejstw kodowania aptX, zarówno urządzenie będące źródłem, jaki i odtwarzające sygnał audio musi je obsługiwać.

W drugie ze wspomnianych rozwiązań – funkcję NFC – wyposażanych jest coraz więcej sprzętów obsługujących transmisję Bluetooth. Znacznie ułatwia ona nawiązywanie połączenia bezprzewodowego między dwoma urządzeniami, np. między tabletem i zestawem wieżowym. Aby nawiązać połączenie Bluetooth, wystarczy zbliżyć tablet z włączoną funkcją NFC do odpowiedniego miejsca, np. na obudowie jednostki centralnej zestawu wieżowego (zwykle jest ono oznakowane logotypem NFC).

Oprócz obsługi kodeka aptX i standardu NFC może być dostępna funkcja multiparowania. Dzięki niej możliwe jest połączenie bezprzewodowe z jednym urządzeniem Bluetooth od 2 do nawet 8 innych (zależnie od producenta i modelu urządzenia). Sprzęt obsługujący funkcję multiparowania może mieć w pamięci zapisane połączenia z kilkoma różnymi urządzeniami, np. smartfonami lub tabletami. W razie potrzeby możliwe jest proste przełączanie się między sparowanymi już urządzeniami, oczywiście, bez potrzeby przeprowadzania za każdym razem żmudnego procesu parowania. Sprzęt z funkcją parowania zwykle łączy się z urządzeniem, które było z nim połączone jako ostatnie. Gdy to nie będzie możliwe, może nastąpić próba nawiązania połączenia z kolejnym urządzeniem, które znajduje się na wirtualnej liście sparowanych urządzeń.

 

Adaptery Bluetooth

Jeśli sprzęt audio nie jest wyposażony w moduł Bluetooth, to wcale nie oznacza, że z jego wykorzystaniem nie będzie możliwe bezprzewodowe odtwarzanie muzyki. Wystarczy dokupić odpowiedni adapter. Takie dodatkowe akcesorium jest podłączane najczęściej do wejścia analogowego urządzenia audio (np. wejścia jack 3,5 mm lub 2 × RCA w zestawie wieżowym). Jest ono odpowiedzialne za odebranie strumienia audio, jego zdekodowanie i przetworzenie na sygnał elektryczny, a następnie przesłanie za pomocą wejścia audio do danego urządzenia.

Głośniki obsługujące standard Bluetooth umożliwiają wygodne odtwarzanie muzyki z urządzeń mobilnych. Różnorodność dostępnych na rynku modeli pozwala na dobór odpowiedniego urządzenia zarówno pod względem brzmienia, jak i wzornictwa.

2016-08-23
Bluetooth, streaming audio
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket