Wybór myjki – typ, konstrukcja, funkcje

Wybór myjki – typ, konstrukcja, funkcje

Przechodząc do sedna sprawy, wybór myjki to rzecz prosta. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań i dokładnie zapoznać się z dostępnymi na rynku konstrukcjami oraz funkcjonującymi w ich ramach modelami. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy 10 kluczowych pytań, na które należy sobie spokojnie i rzetelnie odpowiedzieć. Dzięki wiedzy o programach, rozwiązaniach i funkcjach, o których mówimy w dalszej części naszego poradnika, wybór stanie się dla Państwa naprawdę prosty.

PYTANIE 1: Do użytku własnego czy do firmy?

To najczęściej zadawane pytanie i swego rodzaju kwintesencja każdego wyboru. Otóż najlepsza myjka to taka, która najlepiej spełni nasze potrzeby i oczekiwania i przy okazji najbardziej odpowiada naszym gustom i przekonaniom. Tylko wybór oparty na rzetelnym poznaniu marki, jej zasad, doświadczenia oraz możliwości funkcjonalnych oferowanych urządzeń wraz z wartościami dodanymi (jakość produktu, prestiż marki, skuteczny serwis) da 100-procentową satysfakcję.

PYTANIE 2: Głowica pompy miedziana, aluminiowa czy z tworzywa?

Wybierając myjkę ciśnieniową, warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich została wykonana – od tego w dużej mierze zależy trwałość urządzenia. Jedną z najważniejszych części myjki jest głowica pompy, która może być wykonana z aluminium, mosiądzu lub tworzywa sztucznego. Najtrwalszym materiałem jest mosiądz, więc i myjki z mosiężnymi głowicami pomp zaliczane są do najtrwalszych. Są one jednocześnie najdroższe – ich ceny oscylują w granicach 2000 zł. Do niezbyt częstego użytkowania wystarczy narzędzie wyposażone w głowicę pompy wykonaną z aluminium lub tworzywa sztucznego.

PYTANIE 3: Wersja standardowa czy z dodatkowym wyposażeniem?

Inne elementy wchodzące w skład standardowo wyposażonej myjki ciśnieniowej to przewód ciśnieniowy, lanca, dysza i pistolet. Ten podstawowy zestaw akcesoriów można uzupełnić o kolejne elementy: dysze pianowe, wielostrumieniowe, turbodysze, różnego rodzaju szczotki obrotowe, a także przystawki do mycia poszczególnych typów powierzchni. Oczywiście, potrzebne akcesoria zawsze można dokupić oddzielnie, ale dostęp do mniej typowych modeli może być nieco ograniczony. Przed zakupem należy zatem sprawdzić ich dostępność.

PYTANIE 4: Z podgrzewaniem wody czy bez niego?

Podgrzewacze wody, które zwiększają zdolności myjki ciśnieniowej, spotykane są właściwie tylko w urządzeniach profesjonalnych. Woda pod ciśnieniem rozgrzana do ponad 100 °C zamienia się częściowo w parę wodną, która oprócz dobrych właściwości myjących pełni też funkcję środka dezynfekcyjnego, i to bardzo ekologicznego. Różne modele mogą osiągać różne zakres temperatury cieczy od 20 do nawet 150 °C. Myjki takie znakomicie zdają egzamin przy usuwaniu tłustych zanieczyszczeń. Należy jednak pamiętać, że modele wyposażone w moduł podgrzewający są cięższe i dosyć drogie.

PYTANIE 5: Z regulacją ciśnienia wody czy bez niej?

Nowoczesne myjki ciśnieniowe mogą być wyposażone w różne ciekawe i godne polecenia niestandardowe rozwiązania. Są one zazwyczaj niezwykle komfortowe w obsłudze. Takim rozwiązaniem jest możliwość sterowania ciśnieniem wody i dopasowywania go płynnie do konkretnych działań, również na odległość. Systemy takie pozwalają na dynamiczne zmniejszanie ciśnienia wody w kilkustopniowej skali za pomocą przycisków umieszczonych na lancy tuż przy uchwycie.

PYTANIE 6: Jakie ciśnienie pompy i wydajność przepływu wody?

Wielu producentów małych urządzeń w materiałach reklamowych i opakowaniach podaje maksymalne wartości ciśnienia, które wyłączają pompę. Wybierając myjkę ciśnieniową, warto zajrzeć do instrukcji i sprawdzić roboczą wartość ciśnienia. Oczywiście, im większa, tym lepsza, ale nie popadajmy w skrajność. Do użytku amatorskiego najczęściej wystarczy myjka o ciśnieniu roboczym do 150 bar. Podobnie jak z ciśnieniem ma się sytuacja z przepływem wody, czyli ilością cieczy przetoczoną przez urządzenie w danym czasie – tu również należy brać pod uwagę wartość roboczą.

PYTANIE 7: Z funkcją pompowania wody czy mycia piaskowego? A może z obiema?

Wielu producentów wyposaża swoje modele myjek ciśnieniowych w dodatkowe funkcje. Warto zastanowić się przed zakupem, czy będziemy z nich korzystać. Funkcja pompowania wody sprawia, że myjka może stać się podręczną pompą wody do napełniania zbiorników. Z kolei funkcja mycia piaskowego, czyli opcja strumieni mieszanych – wody i drobnego piasku, jest niezwykle przydatna do usuwania bardzo dużych zabrudzeń, rdzy, farby itp.

PYTANIE 8: Która jest najtańsza w eksploatacji?

Myjki pracują niezwykle oszczędnie. Zużywają ok. 500 l wody na godzinę przy średnim ciśnieniu 100 bar. Dla porównania waż ogrodowy zużywa w tym samym czasie 3500 l wody przy 4 bar. Oczywiście, są rekordziści w dolnym i górnym zakresie, dlatego zwracajmy uwagę na parametry. Prozaicznie, tym, co jednak najbardziej wpływa na koszty eksploatacji, są złe nawyki i nieumiejętna obsługa zmywarki – poczynając od wyboru lancy z odpowiednią końcówką i odpowiednim strumieniem po dobór środków chemicznych i konserwację. Poprawiając ten aspekt, możemy zaoszczędzić nawet do 30 proc. energii i wody!

PYTANIE 9: Które z nich są najmniej awaryjne?

Im bardziej zaawansowane technicznie marka i model, tym mniejszy współczynnik awaryjności. Oczywiście, nie jest to regułą. Trzeba jednak pamiętać, że awarii ulec może wszystko. Nawet najlepsze na świecie rozwiązania do eksploracji kosmosu zawodzą, co kończy się przykrymi katastrofami. Takie jest życie. Dlatego tak ważne są odpowiedzialna marka i profesjonalny serwis, który jeśli zajdzie taka potrzeba, szybko, sprawnie i bez nerwów nam pomoże.

PYTANIE 10: Którą myjkę warto polecić?

To najczęściej zadawane pytanie i swego rodzaju kwintesencja każdego wyboru. Otóż najlepsza myjka to taka, która najlepiej spełni nasze potrzeby i oczekiwania i przy okazji najbardziej odpowiada naszym gustom i przekonaniom. Tylko wybór oparty na rzetelnym poznaniu marki, jej zasad, doświadczenia oraz możliwości funkcjonalnych oferowanych urządzeń wraz z wartościami dodanymi (jakość produktu, prestiż marki, skuteczny serwis) da 100-procentową satysfakcję.

2016-09-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket