Co jest korzystniejsze dla konsumenta kredyt czy pożyczka?

Co jest korzystniejsze dla konsumenta

Konsumenci często korzystają z kredytów czy pożyczek. Są to dogodne formy pozyskania pieniędzy na wymarzony np. nowoczesny sprzęt AGD czy RTV. Nie zwraca się jednak uwagi na różnice między tymi instytucjami. Pojęcie pożyczki i kredytu nie jest tożsame. Czym zatem się różnią? Co dla konsumenta jest bardziej opłacalne? Na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt bądź pożyczkę?

Kredyt jest udzielany przez Bank lub SKOK. Natomiast pożyczka może być udzielana przez Bank, SKOK, podmioty gospodarcze, osoby fizyczne i prawne.
    Generalnie kredyt jest uznawany za bezpieczniejszy od pożyczki i wiąże się z licznymi formalnościami.
    Umowa kredytu bankowego powinna być zawarta na piśmie i określać m.in.: strony umowy, kwotę i walutę kredytu, cel na który kredyt został zaciągnięty, zasady i termin spłaty kredytu, wysokość oprocentowania i warunki jego zmiany, wysokość prowizji, jeżeli umowa je przewiduje, warunki dokonania zmian i rozwiązania umowy.
Natomiast umowa pożyczki może zostać zawarta ustnie. Jedynie w przypadku, gdy wartość pożyczki przekracza 500 zł powinna być zawarta na piśmie dla celów dowodowych. Jeżeli umowa pożyczki jest jednocześnie kredytem konsumenckim wówczas również powinna być zawarta na piśmie.
    Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu. Przedmiotem kredytowania są zawsze pieniądze.
    Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość. Zatem przedmiotem pożyczki mogą być nie tylko pieniądze, ale również np. przedmioty materialne.
Pożyczka może być wykorzystana przez pożyczkobiorcę na dowolny cel. Kredyt zaś udzielany jest na ściśle określony cel. Jeżeli kredytobiorca wykorzysta otrzymane środki finansowe na inny cel niż określony w umowie, bank ma prawo żądać natychmiastowej spłaty należności.
Istotna różnica związana jest również z kosztami kredytów i pożyczek.  Otóż zaciąganie kredytu niesie za sobą dodatkowe koszty. Są to w szczególności prowizje, oprocentowanie naliczane od wysokości udzielonego kredytu, marże, niekiedy koszty dodatkowego ubezpieczenia kredytu.
Natomiast pożyczka może być odpłatna bądź nieodpłatna. Decydują o tym pożyczkodawca i pożyczkobiorca w umowie. Nie jest tu więc wymagane pobieranie dodatkowych opłat.
Pożyczki udzielane są niemal każdemu. Zazwyczaj należy przedłożyć zaświadczenie o zarobkach, po czym w bardzo krótkim czasie możemy taką pożyczkę otrzymać. Wniosek o kredyt rozpatrywany jest zazwyczaj dłużej i nie każdy wnioskodawca go otrzyma. Banki sprawdzają zdolność kredytową osoby ubiegającej się o kredyt.
Decydując się na kredyt warto sprawdzić oferty różnych banków. Dobrze mieć świadomość, jakie kwoty rzeczywiście będziemy musieli oddać i jakie koszty nas czekają.
Biorąc pożyczkę otrzymamy ją szybciej. Jednak w umowach często zawarte są dość wysokie koszty.
Warto wnikliwie czytać umowy, aby móc bezpiecznie korzystać ze środków finansowych, które oferują nam banki bądź inne firmy.

Anna Golas

2016-06-16
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket