Telewizory premium Ultra HD HDR – więcej kolorów i szczegółów

Telewizory premium Ultra HD HDR – więcej kolorów i szczegółów
Na rynku pojawiły się telewizory klasy premium z systemem HDR, które zdaniem producentów mają najlepszy obecnie obraz. Niestety, wybór takiego telewizora nie jest łatwy ze względu na to, że firmy stosują różne systemy HDR i niewiele jest materiałów wideo HDR, aby sprawdzić, jak doskonały jest obraz.

HDR – obraz najlepszy

W 2016 r. zaczęto wprowadzać telewizory z wyświetlaczami o zwiększonej dynamice obrazu (High Dynamic Range), określane także terminem „o poszerzonym zakresie tonalnym”, która powoduje wyświetlanie większej ilości szczegółów w jasnych i ciemnych obszarach obrazu.

Większa rozdzielczość wyświetlacza nie wystarczy do uzyskania obrazu następnej generacji, zbliżonego do możliwości odbioru przez ludzkie oczy. Oprócz zwiększonej rozdzielczości potrzebne są lepsze kolory i dynamika obrazu. Jakość koloru zależna jest od jasności i kontrastu, które w obrazie 4K muszą być znacznie zwiększone, aby szczegóły w jasnych i ciemnych obszarach obrazu zostały zauważone. Aby zwiększyć kontrast, konieczne jest zwiększenie jasności obrazu, określane przez ogólne pojęcie High Dynamic Range. Aby obraz spełniał wymagania HDR, w telewizorach:

– zwiększono jasność obrazu,

– zwiększono kontrast,

– zwiększono zakres kolorów,

– wprowadzono nową krzywą EOTF, dawniej nazywaną krzywą gamma.

  
Jednym ze składników systemu HDR jest wyświetlacz o poszerzonym zakresie kolorów. Najlepiej, żeby potrafił odtwarzać jak największą przestrzeń kolorów zgodną ze standardem Rec. 2020 lub DCI.  

Większa jasność obrazu

Ludzki wzrok jest w stanie reagować na zmiany jasności od 0,000 001 cd/m2 do 100 000 000 cd/m2. Współczesne wyświetlacze wytwarzają jasność w znacznie mniejszym zakresie. Według założeń systemu HDR jasność obrazu wyświetlacza ma się zawierać w zakresie od 0,01 do 10 000 cd/m2. Dotychczasowe kinowe urządzenia wideo mają znacznie mniejszą jasność – ok. 100 cd/m2, a telewizyjne średnio 100–300 cd/m2. O jasności obrazu w telewizorach decydują konstrukcja wyświetlacza i rodzaj podświetlenia LED, które jest źródłem światła białego wytwarzanego przez diody LED. Ile światła wytworzą, zależy od ich mocy i sterowania. W technice HDR duża jasność jest wymagana tylko chwilowo w niektórych miejscach obrazu wynikających z treści wideo, dlatego stosuje się sterowanie impulsowe, które umożliwia wytworzenie dużej jasności światła prze krótki czas, co uniemożliwia przegrzanie lub spalenie diod. Samo zwiększanie jasności nie spowoduje polepszenia jakości obrazu. Zwiększając tylko jasność w telewizorze, tracimy szczegóły i nasycenie kolorówHDR to także nowe, szersze przestrzenie barwne. Wszystko to pociąga za sobą jeszcze jedną zmianę – konieczność zwiększenia dokładności (głębi) bitowej transmitowanego sygnału do 10 lub nawet 12 bitów zamiast dotychczas stosowanych 8.

  
  Porównanie obrazów SDR i HDR w systemie Dolby Vision. Fot. Dolby Vision.

Większy kontrast

Z dotychczas obowiązującej normy Rec. 709 wynika, że nie wszystkie kolory mają optymalne nasycenie. Jej założenia spełniały dotąd monitory CRT, ale dla przemysłu filmowego i telewizyjnego są one niewystarczające. Obraz ruchomy wymaga luminancji na poziomie 10 000 cd/m2 i poziomu czerni 0,0005 cd/m2, co daje kontrast 2 000 000:1. Obecne luminancja jest na poziomie 100 cd/m2 (kontrast 20 000:1). Najlepsze TV z HDR mają jasność obrazu 1000 cd/m2 .

 Więcej kolorów

W 2015 r. pojawiły się pierwsze wyświetlacze LCD odtwarzające większy zakres kolorów (Wide Color Gamut), zgodnie z normą Rec. 2020, ze zwiększoną głębią kolorów do 10 bitów. Aby urządzenia jednakowo odtwarzały barwy, opracowano normy określające zakres odtwarzanych barw, tzw. gamut (trójkąt barw), w urządzeniach wideo: Rec. 709 (HDTV), Rec. 2020 (Ultra HD) i DCI-P3 (kino). Analizując wielkość trójkąta dla danej normy i jego położenie na wykresie, łatwo można zobaczyć, jakie barwy powinny być odtwarzane przez urządzenie. Krótko mówiąc, im większy jest trójkąt, tym więcej barw będzie odtwarzanych.

Przestrzeń kolorów DCI-P3 jest większa niż Rec. 709 i została opracowana przez Hollywood Studios do stosowania w projektorach kina cyfrowego. Dotychczas w telewizorach przestrzeń barw była zgodna z normą Rec. 709, opracowaną dla telewizji HDTV w 1990 r. Po przejściu przez filtry RGB barwy te pokrywają niewielki fragment przestrzeni kolorów – jedynie 35 proc. możliwości ludzkich oczu. Daje to spektrum barw bogate w odcienie niebieskie, żółte, pomarańczowe, znacznie mniej jest odcieni zieleni i czerwieni.

     
     
     

Najnowszą przestrzeń kolorów – Rec. 2020 opracowano dla telewizji 4K (Ultra HD). W celu spełnienia wymagań przestrzeni barw według norm Rec. 2020 i DCI-P3, w wyświetlaczach LCD zaczęto stosować nowy rodzaj podświetlenia, zawierający kropki kwantowe i wytwarzający światło o szerszym spectrum barw.

Kolory w przyszłości powinny być odtwarzane zgodnie z normą Rec. 2020, która odpowiada możliwości odtworzenia 75 proc. barw, jakie mogą zobaczyć nasze oczy. Wiąże się to także z większa głębią kolorów, określoną dokładnością bitową, co przekłada się na większą liczbę odcieni kolorów.

W standardzie Full HD dokładność bitowa wynosiła 8 bitów, co dawało 28, czyli 256, odcieni jednego koloru. Dla trzech podstawowych kolorów RGB otrzymuje się 24 bity: 256 × 256 × 256 = 16,7 mln odcieni kolorów.

W standardzie Ultra HD:

10 bit (210 = 1024 odcienie), 30 bit RGB 1024 × 1024 × 1024 = 1,07 mld;

12 bit (212 = 4096 odcieni), 36 bit RGB 4096 × 4096 × 4096 = 68,71 mld.

W produkcji wyświetlaczy o zwiększonej palecie kolorów (Wide Color Gamut) konieczne jest zastosowanie nowej generacji podświetlenia LED z nanokryształami – kropkami kwantowymi, stosowanymi przez firmy Samsung, i TCL, lub nowej generacji LED wytwarzających światło o szerszym zakresie kolorów (np. Panasonic, LG).

 
  
  Seria telewizorów Samsung SUHD KS7000 o przekątnych 49, 55 i 60 cali jest najtańszą, zawierającą panel LCD z kropkami kantowymi i systemem HDR1000.

Standardy HDR

Aby obraz z HDR był powtarzalny we wszystkich przyszłych konstrukcjach wyświetlaczy, powinien być zgodny z normami określonymi przez Society of Motion Picture and Television Engineers (SMPTE). Opracowano dwie normy: ST.2084 i ST.2086.

Norma SMPTE ST.2084 HDR EOTF Electro Optical Transfer Function PQ (Perceptual Quantizer) określa funkcję krzywej odpowiedzi tonalnej wyświetlacza (odpowiednik krzywej gamma w starszej generacji telewizorów), czyli generowania światła przy danym poziomie sygnału wideo. Jest ona znacznie bardziej stroma, dzięki czemu wyświetlacz odtwarza znacznie więcej szczegółów w ciemnych i jasnych scenach obrazu. Krzywa odpowiada wzorcowemu monitorowi i odpowiada nieliniowej czułość ludzkiego wzroku na zmiany kontrastu.

Norma SMPTE ST.2086 Mastering Display Color Volume Metadata Supporting High Luminance and Wide Color Gamut Images opisuje metadane, czyli zbiór informacji dotyczących danych, które są zakodowane w sygnale wideo i potrzebne, aby wyświetlacz wyświetlał szczytowe wartości luminancji i minimalne poziomy czerni oraz poszerzony zakres kolorów. Normy te służą do opracowywania konkretnych systemów HDR w sprzęcie wideo.

HDR10 kontra HDR Dolby Vision

Systemy HDR są opracowywane przez producentów telewizorów i firmy zajmujące się techniką telewizyjną. W telewizorach są stosowane dwa standardy: HDR10 oraz HDR Dolby Vision, opracowano także standard HLG (Hybrid Log Gamma) dla transmisji telewizyjnych w HDR, stosowany przez nadawców TV BBC i NHK (publiczna telewizja japońska).Standard HDR10 jest podstawowym otwartym, co oznacza, że każdy producent może go używać i stosować w telewizorach Ultra HD oraz odtwarzaczach Blu-ray Ultra HD. W oparciu o niego opracowano standard Ultra HD Premium, określający, jakie wymagania ma spełniać telewizor i odtwarzacz Blu-ray.Ułatwieniem dla kupujących telewizor najwyższej klasy jest powstanie nowego standardu Ultra HD Premium, opracowanego przez stowarzyszenie UHD Alliance, określającego wymagania techniczne dla telewizorów z najwyższej półki i materiałów wideo 4K. UHD Alliance jest globalną koalicją największych studiów filmowych, producentów telewizyjnych, dystrybutorów treści, postprodukcji i firm technicznych. Stowarzyszenie skupia 35 firm, między innymi DirecTV, Dolby Laboratories, LG Electronics Inc., Netflix, Panasonic Corporation, Samsung Electronics Co. Ltd., Sharp Corporation, Sony Visual Products Inc., Technicolor, The Walt Disney Studios, Twentieth Century Fox i Warner Bros.

Sprzęt spełniający wymagania Ultra HD Premium będzie musiał:

·        wyświetlać obraz w rozdzielczości co najmniej 3840 × 2160 pikseli,

·        odtwarzać więcej niż 90 proc. kolorów standardu DCI-P3,

·        zapewniać 10-bitową głębię barw,

·        umożliwić odtwarzanie szerokiej palety kolorów (Wide Color Gamut),

·        zapewnić jasność szczytową 1000 nt i poziom czerni 0,05 nt lub więcej niż 540 nt jasności szczytowej i mniej niż 0,0005 nt poziomu czerni,

·        zapewniać HDR zgodny z normą SMPTE ST2084 EOTF,

·        odwzorowywać kolory zgodnie z normą Rec. 2020.

Każdy kanał dystrybucji treści wideo 4K (UHD) – strumieniowany (Internet), telewizyjny czy płyta Blu-ray – musi spełniać następujące wymagania:

·        rozdzielczość obrazu co najmniej 3840 × 2160 pikseli,

·        10-bitowa głębia barw,

·        odwzorowanie kolorów zgodne z normą BT.2020,

·        HDR zgodny z normą SMPTE ST2084 EOTF.

Dzięki normie Ultra HD Premium nieznające się na technice osoby kupujące telewizor nie będą musiały analizować skomplikowanych danych każdego odbiornika TV, ponieważ stowarzyszenie UHD Alliance przyznaje certyfikaty, a telewizory są oznaczane stosownym logiem. Poszukując telewizora Ultra HD z najlepszym obrazem, należy szukać na nim naklejki „Ultra HD Premium”. Oznacza ona, że obraz spełnia wymagania dla tej klasy TV, także wymagania HDR. Pewne zamieszanie wprowadza podanie dwóch zakresów jasności i czerni obrazu. Wyświetlacz powinienzapewnić wartość szczytową jasności większą niż 1000 nt i poziom czerni 0,05 nt lub jasność szczytową większą niż 540 nt i poziom czerni mniejszy niż 0,0005 nt. Drugi zakres to ukłon w stronę telewizorów z wyświetlaczami OLED, które nie są w stanie wytworzyć tak dużej jasności szczytowej jak LCD, ale mają poziom czerni, jaki jest nieosiągalny dla telewizorów LCD. Przez większość profesjonalistów obraz TV OLED jest uznawany za wzorcowy, ale wymaga oglądania w określonych warunkach, czyli w przyciemnionym pokoju.

Drugi standard – HDR Dolby Vision jest opracowany przez amerykańską firmę Dolby Vision, która jest między innymi producentem sprzętu kinowego. Różnica między dwoma standardami HDR sprowadza się do tego, że HDR10 określa jedną wartość jasności obrazu przy realizacji filmu, a w systemie Dolby Vision dobierana jest ona niezależnie dla każdej klatki. Od strony technicznej HDR10 korzysta ze statycznych metadanych- są to niezbędne dla wyświetlacza informacje, takie jak ustawienia jasności sprzętu, z którymi pracował reżyser filmu. W systemie HDR Dolby Vision stosuje się funkcję Display Mapper (Inteligent Mapping Engine). Każdy piksel obrazu HDR Dolby Vision ma dokładnie określoną jasność, pakiet dynamicznych metadanych oraz informacje o używanym ekranie. Funkcja Inteligent Mapping Engine, używając specjalnych algorytmów, dostosowuje wyświetlany obraz do danego telewizora po to, by zaprezentować treści zgodnie z intencjami twórców i wykorzystać cały potencjał urządzenia.

  
W telewizorach LG 4K OLED TV są montowane dwa systemy HDR10 i HDR Dolby Vision.  

HDR w telewizorach OLED

Jak podano wcześniej, telewizory OLED spełniające normy Ultra HD Premium mają obraz o mniejszej jasności niż LCD 540 nt jasności szczytowej i mniej niż 0,0005 nt poziomu czerni. Aby w pełni cieszyć się jakością HDR, trzeba oglądać obraz w ciemnym pomieszczeniu. Jakość obrazu HDR na telewizorach LG OLED dodatkowo poprawia funkcja indywidualnego regulowania jasności pikseli matrycy OLED (Pixel Dimming). W przeciwieństwie do paneli LCD, w których podświetlenie LED jest regulowane lokalnie na całych fragmentach ekranu, w matrycy OLED każdy piksel pracuje niezależnie. Diody organiczne pozwalają wyświetlić wyraźne, żywe barwy oraz detale, które są dobrze widoczne nawet wtedy, gdy bezpośrednio obok siebie znajdują się niewielkie jasne obiekty oraz bardzo ciemne obszary (jak np. rozgwieżdżone niebo). Na ekranie telewizora LCD wokół jasnych miejsc występuje poświata (brzegi jasnych obszarów są rozmyte) wynikająca z lokalnego podświetlenia matrycy. Podobny efekt diody LED tworzą przy wyświetlaniu całkowicie czarnego obrazu – jaśniejsze obszary, przypominające efekt winietowania, pojawiają się przy górnej oraz dolnej krawędzi ekranu. Telewizory LG OLED są zgodne z HDR10 i Dolby Vision.

Na rozwiązania HDR Dolby Vision zdecydowali się tacy producenci telewizorów LCD jak TCL, Vizio oraz LG, ale w telewizorach Ultra HD OLED. Zaletą systemu Dolby Vision HDR jest fakt, że filmy kinowe są realizowane zgodnie ze standardem Dolby Vision, więc odtwarzanie ich na telewizorach z techniką Dolby Vision HDR nie będzie się wiązało z pogorszeniem jakości obrazu.

Co oglądać na telewizorach HDR?

Aby telewizory mogły pokazać zalety obrazu HDR, muszą odtwarzać materiał wideo w tym standardzie. Na rynku są dostępne dwa odtwarzacze 4K Blu-ray mające certyfikat Ultra HD Premium – firm Samsung i Panasonic.Firma Samsung ma odtwarzacz Blu-ray Ultra HD – UBD-K8500. Jest on kompatybilny z techniką HDR, a obraz ma czterokrotnie większą rozdzielczość i 64 razy bardziej szczegółowe odwzorowanie kolorów niż w wypadku tradycyjnego odtwarzacza Blu-ray. Charakterystyczna obudowa ma zakrzywiony przedni panel, dopasowany do telewizorów z zagiętym ekranem.Konkurencyjny odtwarzacz Blu-ray 4K firmy Panasonic – UB900, wyposażono w nowy procesor 4K High-Precision Chroma, obsługujący techniki przetwarzania sygnału chrominancji (koloru) i przetwarzanie poziomu szarości w oparciu o wymagania centrum rozwojowo-badawczego Blu-Ray Panasonic Hollywood Laboratory (PHL). Blu-ray 4K UB900, tak jak telewizor Panasonic DX900, ma certyfikat THX.Na rynku pojawiły się w tym roku filmy 4K na płytach BD z jakością obrazu HDR. Nowy nośnik BD to nie tylko źródło doskonałego obrazu, ale także dźwięku w standardzie Dolby Atmos lub DTS:X. W tym roku wytwórnia 20th Century Fox planuje wydać ponad 100 płyt Ultra HD 4K z HDR.Filmy HDR dostarczają także serwisy VoD, takie jak Netflix, Vudu czy Amazon. Przeprowadza się już remasterowanie starszych filmów do wersji HDR, ale najlepsze filmy powstają, gdy cały tor: kamera filmowa, proces postprodukcji, mastering są realizowane zgodnie ze standardem HDR.

Jak wybrać telewizor z HDR?

 certyfikat THX, będący potwierdzeniem uznania jakości i dokładności obrazu, odpowiadającego filmom kinowym.Wybór telewizora HDR nie jest łatwym zadaniem, ponieważ firmy różnie informują o tym systemie w swoich produktach. Pierwsza informacja to logo, naklejka na telewizorze z oznaczeniem np. 4K HDR. Najlepiej, gdy telewizory mają certyfikat Ultra HD Premium. Kupując telewizory różnych producentów, ma się wtedy pewność, że spełniają one wymagania HDR. W danych technicznych telewizorów LCD należy sprawdzić wartość jasności obrazu – największa to 1000 nt, chociaż mogą być podane mniejsze wartości, a telewizor jest traktowany jako HDR. Niektórzy producenci podają także wartości procentowe informujące o zakresie odtwarzanych barw zgodnie ze standardem Rec. 2020 lub DCI. Zazwyczaj podawane wartości są zawyżone ze względów marketingowych. Jedynym wiarygodnym kryterium jest ocena obrazu filmu HDR w wersji z HDR i bez niego z odtwarzacza Blu-ray 4K wyświetlanego na różnych telewizorach z HDR. Jeżeli zauważamy zwiększoną ilość szczegółów, wtedy warto zainwestować w taki telewizor.Konstruktorzy stosują różne rozwiązania techniczne w wyświetlaczach i układy przetwarzania sygnału wideo, aby otrzymać obraz zgodny z wymaganiami HDR.


  
  Najlepszy system HDR Premium jest w telewizorze serii 7101 marki Philips.

HDR od Philipsa

Doświadczenie w tworzeniu obrazów o dużej jasności ma firma Philips, która od 2003 produkowała prototypowe wyświetlacze, które potrafiły wyświetlać szczytową jasność obrazu o wartości luminacji 3000 nt. W ofercie telewizorów na rok 2016 znajdziemy dwa systemy HDR: HDR+ i HDR Premium, które będą się różniły jasnością obrazu i systemami Micro Dimming – system analizuje 6400 stref obrazu dostosowując każdą tak, aby uzyskać najmniejsze poziomy czerni i najjaśniejsze poziomy bieli. Sygnał wideo HDR może być dostarczany złączami HDMI 2.0a i USB. Telewizory są zgodne ze standardem HDR10. W telewizorach HDR+ są stosowane diody LED o jasności 350-400 nt, a HDR Premium 700 nt. W Polsce będą sprzedawane telewizory HDR+ z systemem Micro Dimming Pro serii 6401, 6501 i 7101. Najlepszym telewizorem pod względem zastosowanego systemu HDR jest 7601 z systemem HDR Premium, który ma podświetlenie tylne z diodami LED o jasności 700 nt i najlepszy system Micro Dimminig Premium. Zróżnicowane systemy HDR będą miały telewizory klasy Premium. Seria wyższa 8601 ma podświetlenie krawędziowe i system HDR Premium (LED 700 nt) oraz system Micro Dimming Pro. Najlepszy z telewizorów marki Philips serii 8901 ma systemy HDR+ (LED 400 nt) i Micro Dimming Pro, a to ze względu na system AmbiLux (z niewielkimi projektorami). Aby nie pogorszyć efektu systemu AmbiLux zdecydowano o zmniejszeniu jasności obrazu. Obecnie telewizory są zgodne z przestrzenią barw 709 Rec. Niestety telewizory są sprzedawane ze starym oprogramowaniem. Aby telewizory były zgodne z systemami HDR proponowanymi przez firmę Philips i poszerzonym zakresem barw (standard Rec. 2020) muszą mieć zmienione oprogramowanie, które będzie dostępne do końca roku. A więc posiadacze opisanych telewizorów muszą uzbroić się w cierpliwość.

HDR1000 w telewizorach SUHD

W najnowszych telewizorach klasy SUHD marki Samsung Electronics zastosowano bezkadmowy (kadm jest substancją trującą) 10-bitowy wyświetlacz Quantum Dot (z kropkami kwantowymi), gwarantujący najlepszą jakość obrazu wśród telewizorów Samsunga. W tym roku wszystkie telewizory SUHD mają system HDR z podświetleniem z kropkami kwantowymi i diodami LED HDR1000 o lepszych parametrach (jasność 1000 nt). Taka intensywność luminancji jest uznawana za najwyższy możliwy do osiągnięcia poziom w branży i pozwalający na uzyskanie najlepszego obrazu HDR. Firmie Samsung udało się poprawić ogólną efektywność energetyczną telewizorów SUHD z rocznika 2016, osiągając jednocześnie poziom jasności 1000 nt. Ponadto nowa technika Ultra Black znacznie redukuje odbicia światła, dodatkowo poprawiając jakość obrazu przez zminimalizowanie odblasków. Ciekawostką jest, że w technice Ultra Black zastosowano specjalna warstwę, w której wykorzystano zjawisko absorpcji światła zewnętrznego, które następuje w ten sam sposób jak w oku ćmy. Telewizory Samsung SUHD z roku 2016 z techniką   Quantum Dot są w stanie wyświetlać do miliarda kolorów – 64 razy więcej niż przeciętny telewizor.


  
Telewizory Panasonic DX900 są zgodne z standardem Ultra HD.  

TV z podświetleniem z LED-ami nowej generacji

Firma Panasonic w najnowszym 65-calowym telewizorze LCD Viera DX900 zgodność ze standardem Ultra HD Premium uzyskała, stosując LED-y WGC-Phospfor, które uzyskują poszerzony zakres kolorów dzięki luminoforom RGB nowej generacji. Dodatkowo podświetlenie LED ma strukturę plastra miodu, składającego się z stref, którymi można sterować niezależnie. Są one dodatkowo bardzo dobrze separowane, co umożliwia uzyskanie bardzo dużej jasności i małych poziomów czerni, zbliżonych do telewizorów OLED. Model DX900 może osiągnąć jasność 1000 cd/m² (nit) na większej części ekranu niż w wypadku innych ekranów HDR dostępnych aktualnie na rynku. Oznacza to, że obraz będzie bardziej dynamiczny i żywy, zgodny z wymaganiami techniki Panasonic Hollywood Labs, jak najbardziej zbliżony do pierwotnej wizji filmowców i twórców treści. Dodatkowo nowy procesor przetwarzający obraz Panasonic HCX+ (Hollywood Cinema eXperience plus), następca procesora 4K Studio Master, umożliwia uzyskanie także znacznie lepszych obrazów, zgodnych z podstawowym standardem Rec. 709 dla obrazów HD. DX900 otrzymał ertyfikat THX, będący potwierdzeniem uznania jakości i dokładności obrazu, odpowiadającego filmom kinowym..

TCL – HDR i kropki kwantowe

Firma TCL nawiązała współpracę z firmą Dolby Vision i zastosowała w telewizorach z serii Xclusive (S99) QUHD TV jej system HDR, używany w produkcji filmowej, co gwarantuje naturalne kolory i bogatszą paletę barw. To najlepsza seria telewizorów TCL, wyposażona w najnowsze techniki przetwarzania obrazu, oprócz HDR (1000 nt), takie jak Quantum Dot (kropki kwantowe), Wide Color Gamut, Local Dimming z 288 strefami wygaszania obrazu, a to wszystko połączone z innowacyjnym wzornictwem i głośnikami dobrej jakości firmy Harman Kardon. Telewizory z systemem HDR w Europie będą miały premierę na targach IFA.


  
  W telewizorze TCL serii S99 jest montowany system HDR Dolby Vision.

Sony inwestuje we własną technikę 4K HDR

Firma Sony rozwija swój system HDR. Najlepsze telewizory Sony Bravia są oznaczone nowym logo – „4K HDR” i będą to telewizory o przekątnej od 55 do 85 cali. Jednak telewizory z HDR nie mają certyfikatu Ultra HD Premium. Telewizory LCD 4K z nowej serii Bravia XD94/93 są wyposażone w nową technikę Slim Backlight Drive – podświetlenie krawędziowe matrycowe. Połączenie tej techniki z systemem zwiększania kontrastu Sony X-tended Dynamic Range Pro zapewnia szeroki zakres barw i z wyświetlaczem Triluminos Display zwiększa maksymalną jasność i poziom czerni oraz poprawia kolorystykę obrazu. Uzyskano przy tym bardzo cienki panel wyświetlacza – w najcieńszym miejscu tylko 11,8 mm grubości.

Rozwój techniki HDR jest w początkowym rozwoju. Niestety także mało jest materiałów wideo HDR. Na razie są to nowinki, które dla producentów telewizorów są ich wizytówką możliwości technicznych.

2016-08-02
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket