Telewizja 4K z satelity i Internetu

Telewizja 4K z satelity i Internetu
Sprzedaż telewizorów Ultra HD rośnie z roku na rok, niestety znaczniej wolniej zwiększa się produkcja materiałów wideo 4K. Premierę w tym roku miały odtwarzacze Blu-ray 4K, ale są bardzo drogie, także filmy na płytach BD nie należą do tanich. Największymi źródłami materiałów wideo w tym standardzie są telewizja satelitarna i Internet.

Na tym etapie rozwoju standardu Ultra HD jesteśmy zdani w większości na oglądanie materiałów skalowanych do 4K z kanałów telewizji naziemnej czy satelitarnej. Ten rok zaowocował pierwszymi kanałami satelitarnymi nadającymi programy w standardzie 4K, co najważniejsze – niekodowanymi, co umożliwia ich bezpłatne oglądanie.

   
Włoska stacja telewizyjna Rai na Euro 2016 prowadziła transmisje 4K wybranych meczy piłkarskich poprzez satelitę Hot Bird 13 E.    

W Europie najwięcej ich jest na satelitach Astra i Eutelsat. Emisja jest realizowana za pomocą kodeka HEVC w rozdzielczości obrazu Ultra HD z szybkością 50 kl./s i 10-bitową głębią kolorów, co przekłada się na bardzo dobrej jakości obraz. Kanały satelitarne prezentują głównie filmy podróżnicze, prezentacje muzeów, wydarzenia sportowe, kulturalne, pokazy mody, teledyski muzyczne, skróty filmów kinowych i inne. Spółka SPI International B.V., nadawca kanału FunBox 4K, ma w ofercie ponad 200 godzin materiałów 4K (I kwartał tego roku). Sky Deutschland uruchomi kanał na żywo Ultra HD z meczami piłki nożnej z Bundesligi i Ligi Mistrzów. Do jego odbioru potrzebny będzie odbiornik Ultra HD Sky+. Kanał ten pojawi się także w kablówkach.

   
    W telewizorach marki Philips serii 8000 dwa tunery DVB-S umożliwiają niezależne oglądanie i nagrywanie dwóch kanałów satelitarnych 4K.

Telewizja Rai transmitowała wybrane mecze na Euro 2016 w technice Ultra HD. Mecze filmowane był przez 14 kamer Ultra HD. Obraz trafiał do Międzynarodowego Centrum Nadawczego (IBC) w Paryżu, skąd przekazywany był do teleportu Eutelsat Paris-Rambouillet. Następnie, obraz wraz z komentarzem ze zlokalizowanego w teleporcie, tymczasowego studia Rai, był dostępny na kanale Rai 4K, który był kodowany i uplinkowany na satelity Eutelsat Hot Bird. Odbiorcy platformy Tivùsat, wyposażeni w odbiorniki Ultra HD i certyfikowany przez Tivùsat, moduł dostępowy CAM, mogli obejrzeć mecze na Euro 2016 w doskonalej jakości.

Jak odbierać kanały 4K z satelitów Astra i Eutelsat?

Do wyboru są telewizory Ultra HD z wbudowanym tunerem satelitarnym, dekodery DVB-S i combo z wbudowanymi tunerami DVB-S i DVB-T. Aby oglądać programy 4K z satelitów Astra i Eutelsat, najlepiej korzystać z anteny z konwerterem monoblock. Konwerter monoblock to dwa konwertery w jednej obudowie z przełącznikiem DiSEq, tak ustawione względem siebie, że mogą odbierać jednocześnie sygnały z dwóch najpopularniejszych satelitów: Astra 19° E i Hot Bird 13° E, oddalonych od siebie o 6° i dostarczać je jednym kablem do odbiornika DVB-S. Odbiór programów z dwóch satelitów jest możliwy także przy pomocy dwóch pojedynczych konwerterów zamontowanych na antenie w specjalnym uchwycie w tzw. układzie zeza oraz przełącznika DiSEqC do wyboru satelity, ale montaż ich i ustawienie są trudniejsze niż konwertera monoblock. Jeżeli chcemy oglądać kanały 4K także z satelity Hispasat, najlepiej użyć konwertera pojedynczego i obrotnicy, która zmienia położenie anteny, co umożliwia skierowanie jej na dowolnego satelitę.Instalowanie anteny satelitarnej wymaga ustalenia trzech kątów: dwóch związanych z położeniem anteny (elewacja i azymut) oraz kąta skręcenia konwertera, co wymaga wprawy. W wypadku odbiorników combo trzeba zainstalować antenę naziemną DVB-T, co jest znacznie łatwiejsze.

   
Firma Samsung zapewnia dostęp do wielu aplikacji z materiałami wideo 4K.    

 Telewizory Ultra HD DVB-S

Telewizory Ultra HD z wbudowanym odbiornikiem DVB-S/S2 i czytnikiem CI do modułów CAM dekodujących płatne kanały należą do wyższej klasy telewizorów Ultra HD. Mają one dekoder HEVC, dekodujący sygnał satelitarny zakodowany w tym standardzie. Zaletami takiego rozwiązania są brak konieczności dołączenia oddzielnego odbiornika satelitarnego do telewizora, oszczędność miejsca i brak kabli, łatwiejsza obsługa jednym pilotem. Na rynku polskim oferują je najwięksi producenci TV – firmy: LG, Philips, Sharp, Samsung, Sony, TechniSat, TCL, Thomson. Menu instalacyjne umożliwia wyszukiwanie programów satelitarnych kodowanych i niekodowanych. Znalezione kanały 4K najlepiej umieścić na liście ulubionych, aby mieć do nich szybki dostęp. W wypadku odbioru płatnych platform, np. nc+, trzeba kupić moduł CAM, dekodujący te kanały. Platforma nc+ ma pod koniec roku lub na początku przyszłego oferować odbiornik DVB-S 4K.

Dekodery DVB-S do telewizorów Ultra HD

Posiadacze telewizorów Ultra HD bez tunera satelitarnego mogą skorzystać z pierwszych obsługujących ten standard dekoderów satelitarnych, które pojawiły się w sprzedaży w polskich sklepach. Poniżej krótka charakterystyka modeli dostępnych na polskim rynku. 

Multimedialny dekoder satelitarny Ultra HD

Digit ISIO STC to pierwszy z odbiorników satelitarnych marki TechniSat służący do odbioru telewizji Ultra HD DVB-S i obsługi funkcji smart TV. Odbiornik UHD DVB-S Digit ISIO STCmoże być źródłem największej liczby kanałów satelitarnych przy wykorzystaniu modułów CAM i kart smart dekodujących kanały platform cyfrowych – przewidziano po jednym czytniku modułów CAM i kart smart (Conax, Nagravision). Mogą być odbierane kanały satelitarne kodowane w standardach: UHD (H.265/HEVC), HDTV (MPEG-4), SD (MPEG-2).

   
   
    Digit ISIO STC to odbiornik satelitarnych klasy premium marki TechniSat służący do odbioru telewizji Ultra HD DVB-S i obsługi funkcji smart TV.

Model ten ma możliwość rozbudowy o dodatkowe moduły: podwójny tuner telewizji satelitarnej, podwójny tuner kablowo-naziemny oraz dysk twardy 2,5" SATA. Jest łączność bezprzewodowa WLAN i przewodowa LAN. Szybki dostęp do stron internetowych za pomocą przeglądarki WWW umożliwiają przycisk na pilocie. Można wyszukiwać dowolne strony, wpisując ich adresy za pomocą wirtualnej klawiatury i pilota. Strony WWW można sortować alfabetycznie. Dzięki aplikacji MyTechniSat na smartfony i iPhone’y można za pomocą dotykowego ekranu telefonu obsługiwać dekoder i programować nagrania.Digit ISIO STCto dekoder wyposażony w nowatorskie rozwiązanie UPnP (Server and Client), umożliwiające pracę z multimedialnymi urządzeniami dołączonymi do lokalnej sieci (aparat, konsola, system audio, serwer NAS itd.). Dwa wejścia USB 3.0 umożliwiają odtwarzanie plików wideo z pamięci zewnętrznych. Odbiornik wyposażono w następujące złącza: USB (× 2), HDMI (× 1), audio optyczne i koncentryczne, analogowe (× 1), czytnik SD, IEC (× 1), F (× 2), RJ-45.

Odbiornik DVB-S 4K z Linuxem

Konkuruje z nim odbiornik koreańskiej firmy Vu+ Solo 4K z systemem operacyjnym Linux, dwurdzeniowym procesorem 2x1500 MHz Bradcom, 2 GB RAM i 4 GB Flash eMMC. Jego zaletą jest bardzo szybkie działanie, np. zmiana kanałów. 

   
Odbiornik DVB-S 4K z Linuxem Vu+4K Solo 4K produkcji koreańskiej firmy Ceru Trading Co.    

Jest kieszeń na twardy dysk 2,5 cala SATA do nagrywania materiału wideo, także 4 K. Do odbioru programów satelitarnych służą dwie głowice DVB-S, można zainstalować trzecią, ale DVB-T/T2. Funkcja PIP (obraz w obrazie), czyli podgląd innego kanału, wyróżnia to urządzenie. Dekodowanie płatnych kanałów umożliwiają dwa czytniki kart i gniazdo CI+ na moduł CAM. Łączność z Internetem i domową siecią może być przewodowa i bezprzewodowa. Kolorowy wyświetlacz LCD (3,5 cala) pomaga w obsłudze dekodera, a dotykowy włącznik zasilania wyróżnia go wśród tego typu urządzeń.

Odbiorniki satelitarne 4K z Androidem

Ferguson Ariva 4K i Ferguson Ariva 4K Combo to połączenie odbioru telewizji satelitarnej DVB-S2 4K dzięki wbudowanemu dekoderowi H.265/HEVC i aplikacji androidowych pobieranych ze sklepu Google Play. Obsługiwane są także standardy: MPEG-2, MPEG-4, MPEG-4 AVC/H.264. Odbiornik ma jedno wejście anteny satelitarnej, HDMI 2.0, czytniki kart SD i kart smart do dekodowania płatnych kanałów, wejście Ethernet, HDMI 2.0, USB (× 2), wyjście audio optyczne oraz kieszeń do montażu twardego dysku. W wersji combo jest dodatkowe wejście do dołączenia anteny naziemnej. Dzięki twardemu dyskowi można nagrywać programy 4K oraz korzystać z funkcji timera i Time Shift. Do stabilnego nagrywania i odtwarzania wymagane są pamięci o prędkości 9 Mbit/s lub szybsze. Zewnętrzne dyski twarde HDD powinny mieć własne zasilanie, gdyż wbudowany w odbiornik port USB nie jest w stanie dostarczyć wystarczającego zasilania. Tylko jeden z trzech portów USB może być używany w tym samym czasie! Odbiorniki mogą współpracować z obrotnicą USALS firmy Stab.

   
    Dekodery satelitarne marki Ferguson Ariva 4K i Ariva 4K combo różnią się tunerem DVB-T do odbioru telewizji naziemnej i umożliwiają pobieranie aplikacji androidowych ze sklepu Google Play.

Odbiornik marki Ferguson wymaga wprowadzenia współrzędnych geograficznych anteny, by później automatycznie obliczyć kąt obrotu silnika dla poszczególnych satelitów. Odbiornik sam uruchamia obrotnicę i obraca antenę na wybranego satelitę.

Przy wyszukiwaniu kanałów jest pomocna funkcja QuickFind. Po dołączeniu odbiornika do sieci internetowej jest możliwość korzystania z serwisu Netflix, HBO Go i innych aplikacji. Więcej informacji na ten temat funkcji sieciowych w opisie przystawki FBOX 4K.

Kanały satelitarne 4K w Europie

Posiadacze telewizorów Ultra HD z tunerem satelitarnym mogą korzystać z następujących kanałów satelitarnych na różnych satelitach:

Przykłady kanałów satelitarnych Ultra HD

Kanał satelitarny

Satelita

Kraj nadawania

Astra Ultra HD Test

SES 5(4,8° E)

Luksemburg

Digiturk UHD

Eutelsat 7A (7,0 °E)

Turcja

FunBox 4K

HotBird 13 B (13,0° E)

bd

Rai 4K

HotBird 13 B (13,0° E)

Włochy

Hot Bird 4K

HotBird 13 B (13,0° E)

Francja

SES UHD Demo

Astra 1L (19,2° E)

Luksemburg

UHD1 by Astra/HD+

Astra 1L (19,2° E)

Niemcy

Fashion 4K

Astra 1L (19,2° E)

Francja

Insight UHD

Astra 1M (19,2° E)

bd

Pearl TV 4K UHD

Astra 1M (19,2° E)

Niemcy

Astra Ultra HD Test

Astra 2F (28° E)

Luksemburg

Fransat Ultra HD Demo

Eutelsat 5 West (5° W)

Francja

Hispasat 4K

Hispasat 1E (30° W)

Hiszpania

Ultra HD 4K

Hispasat 1E (30° W)

Portugalia

RTP HD 4K

Hispasat 1E (30 °W)

Portugalia

Sport TV 4K

Hispasat 1E (30° W)

Portugalia

Dane: pl.kingofsat.net

Materiały wideo 4K z Internetu

Najlepszym źródłem filmów 4K jest Internet, a to dzięki serwisom VoD: Netflix, YouTube, HBO Go. Producenci telewizorów smart wspierają swoich klientów aplikacjami z kolekcjami filmów. Posiadacze telewizorów Ultra HD bez funkcji smart mogą dokupić specjalną przystawkę z dostępem do aplikacji VoD i innych funkcji.

   
Seria telewizorów Samsung SUHD KS7000 ma wyświetlacz LCD HDR z kropkami kwantowymi, który zapewnia doskonały obraz z tunera satelitarnego.    

Aplikacje VoD Samsunga i LG

Najwięksi producenci telewizorów, tacy jak Samsung czy LG, umożliwiają dostęp do filmów 4K po zakupie telewizora 4K. Firma Samsung w strefie VOD UHD udostępnia kolekcję kilkudziesięciu filmów 4K. Podobnie firma LG udostępnia pakiet filmów Filmbox Live do pobrania z sieci. Wymagane jest łącze internetowe o przepływności 20 Mbit/s.

Posiadacze telewizorów Samsung Smart TV UHD mogą też korzystać z aplikacji Opery Wiedeńskiej i uczestniczyć w transmisjach strumieniowych realizowanych w rozdzielczości UHD. Nowy polski serial HBO „Pakt” został zrealizowany w technice Ultra HD (4K) i jest dostępny w tej jakości dla użytkowników serwisu HBO Go posiadających telewizory Samsung UHD i SUHD wyposażone w aplikację Smart TV. W ramach promocji serialu została stworzona również aplikacja wirtualnej rzeczywistości (VR), promująca produkcję filmu w niespotykany dotąd w Polsce sposób.

Netflix w Polsce

W USA i Europie popularność zyskuje serwis VoD Netflix (jest już także w Polsce), który udostępnia najnowsze produkcje filmowe 4K. Przesyłany strumień danych jest dostosowywany dynamicznie do szybkości łącza. Aby zapobiec zatrzymywaniu obrazu jego rozdzielczość może się zmniejszyć do Full HD przy zmniejszaniu szybkości łącza. Jesienią pojawi się polska wersja serwisu Netflix.

     
    Najwięcej nowości filmowych 4K znajdziemy w serwisie VoD Netflix.  

Filmy Ultra HD są dostępne w pakiecie Premium za 11,99 euro na miesiąc. W ofercie serwisu można znaleźć wiele seriali i filmów dokumentalnych 4K. Do najnowszych seriali, które pojawiły się w 2016 r., należą:„Green Eggs and Ham”, „The Crown”, „The Get Down”, „The OA”, „Flaked”, Fuller House’. Filmy dokumentalne to: „Moving Art: Deserts”, „Moving Art: Flowers”, „Moving Art: Forests”, „Moving Art: Oceans”.

Przystawki do Internetu

Praktycznie każdy telewizor Ultra HD smart zapewnia dostęp do serwisów VoD z filmami 4K, a jeśli nie, można korzystać z przystawek. Są one do kupienia np. pod markami Ferguson i König.

   
W telewizorach 50, 55, 60 – calowych serii S79 marki TCL, tuner satelitarny i dostęp do serwisu VoD Netflix, umożliwiają dostęp do materiałów 4K.    

FBOX 4K z Androidem do telewizorów 4K

Firma Ferguson ma w ofercie przystawkę FBOX 4Kz systemem Android 5.1 i z dekoderem wideo H.265/HEVC, która jest domowym centrum rozrywki. Na ekranie telewizora można wyświetlić to wszystko, na co użytkownik ma ochotę – treści wyświetlane na życzenie (np. Netflix, HBO Go), gry, strony WWW, swoje zdjęcia, filmy czy muzykę, pobierać aplikacje ze sklepu Google Play. Dzięki aplikacji Kodi Media Center można łatwo skatalogować swoje zbiory mediów i stworzyć z nich wygodną w nawigacji bibliotekę lub odtwarzać filmy 4K. Przesyłanie na ekran telewizora fotografii, filmów lub muzyki wprost z telefonu albo tabletu to dodatkowa wygoda. Ferguson FBOX 4K może być obsługiwany za pomocą dołączonego pilota. Po dołączeniu klawiatury lub myszki FBOX 4K zmienia się w mały (wymiary: 85 × 85 × 15 mm), wydajny komputer PC, dzięki któremu można edytować dokumenty, obrabiać zdjęcia czy przeglądać strony internetowe. Do komunikacji z Internetem i urządzeniami zewnętrznymi są wykorzystywane łącza: dwupasmowe Wi-Fi, Bluetooth oraz złącza HDMI 2.0, 2 × USB OTG, wyjście AV, Ethernet. Obsługiwane są karty mikro-SD, rozszerzające pamięć wewnętrzną o pojemności 8 GB.

Przystawka 4K Android Smart TV box 4K 3D 5G Wi-Fi

Podobne możliwości ma przystawkaKönig KN-4KASB, która łączy się z Internetem i telewizorem. Urządzenie ma system operacyjny Android i aplikację  Kodi. Preinstalowane aplikacje umożliwiają odtwarzanie filmów 4K, muzyki czy fotografii, pobieranie napisów do filmów, tworzenie list odtwarzania, realizację pokazu zdjęć. Jest możliwość korzystania m.in. z serwisów YouTube, Netflix, MSN, Skype’a i mediów społecznościowych np. Facebooka, Twittera, oraz pobierania aplikacji i gier ze sklepu Google Play. Dzięki temu urządzeniu telewizor może pełnić funkcję komputera – przeglądanie poczty, edycja zdjęć lub tekstu – to tylko niektóre z możliwości jakie oferuje.

   
    PrzystawkaKönig KN-4KASB, ma system operacyjny Android i aplikację Kodi.

Na uwagę zasługuje pilot 3 w 1. Oprócz standardowych przycisków do sterowania funkcjami TV mamy do dyspozycji myszkę, dzięki której przy pomocy wskaźnika wybieramy odpowiednie pozycje na ekranie, oraz klawiaturę qwerty. Wbudowany sensor 3G przyda się natomiast w wielu grach.

Urządzenie ma chipset Amlogic S812, procesor czterordzeniowy Cortex A9r4, układ graficzny GPU Octo Core Mali-450, 3D Graphic Acceleration, pamięć 2 GB DDR3 i wewnętrzną pamięć 16 GB oraz dekoder H.265/HEVC, umożliwiający strumieniowanie filmów 4K z Internetu albo odtwarzanie ich z pamięci USB. Dekodowane są także pliki wideo: DivX, FLV, MPEG-1/2/4, RM/RMVB, VC-1, Xvid oraz muzyczne i fotograficzne. Przystawka ma trzy złącza USB 2.0, HDMI 2.0, Bluetooth, wyjście optyczne oraz czytnik kart mikro-SD. Dane z sieci mogą być strumieniowane przez Wi-Fi (dwa pasma: 2,4 i 5 GHz, antena 5 dB) lub kablowo (Ethernet).

     
JVC LT-40V953 o przekątnej 40 cali to najmniejszy z telewizorów Ultra HD tej marki odbierający kanały satelitarne 4K.      

HbbTV i 4K

Kolejną z możliwości pobierania materiałów wideo z Internetu jest telewizja HbbTV, na razie najmniej wykorzystywana. Telewizja Polska testowała możliwości pobierania filmów tą drogą, testy wypadły pozytywnie, ale do regularnego wykorzystywania tej możliwości droga daleka, chociaż coraz więcej polskich filmów jest rejestrowanych kamerami Ultra HD i poddawanych masteringowi 4K. W praktyce telewizję HbbTV wykorzystuje niemiecka stacja ZDF, która zrealizowała film dokumentalny w technice 4 K „Mythos Wolfskind – Mogli und die wilden Kinder”, który ukaże się 25 września na kanale Arte. W wersji 4K film będzie dostępny dla widzów ZDF na stronie Terra X oraz na telewizorach z HbbTV. Będzie także wersja na okulary wirtualnej rzeczywistości VR 360.

Ceny telewizorów Ultra HD znacznie spadają w porównaniu z HD. Producentom zależy na kupowaniu przez klientów odbiorników TV Ultra HD z funkcjami smart Tv. Warto decydować się na zakup telewizora z tunerem satelitarnym lub zewnętrznym dekoderem DVB-S, wtedy mamy na razie darmowy dostęp do pierwszych materiałów wideo 4K, i korzystać z serwisów VoD z filmami, ale to już płatna rozrywka.

2016-08-29
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket